Wyszukaj w serwisie:
odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Wygodna kuchnia - po drugie

4 Marca 2015
Pomimo usilnych starań i ciągłego zapraszania znajomych do salonu, moja inicjatywa wydaje się przypominać walkę z wiatrakami – goście zawsze zasiadają w kuchni, tłumacząc się przytulną, domową atmosferą tego pomieszczenia. Przyznam się, że dokonując rewizyt, sama również wolę siedzieć w kuchni niż w pokoju gościnnym. Można powiedzieć, że mimowolnie potwierdzamy tezę, głoszącą, że kuchnia jest sercem domu.


<< Przejdź do początku artykułu


PO DRUGIE:
 
PROJEKTUJĄC ROZKŁAD mebli i sprzętów powinniśmy przypomnieć sobie jeszcze raz zasadę, że kuchnia jest miejscem, w którym jakaś osoba z naszej rodziny, najczęściej pani domu, spędzi dużo czasu nie na pogawędkach z sąsiadką, ale na pracy. Dlatego warto poznać kilka zasad, dzięki którym będzie można tę pracę ułatwić i usprawnić.
Wykorzystując wyniki badań ergonomicznych, możemy tak urządzić naszą kuchnię, aby maksymalizować szybkość pracy, przy jednoczesnym zminimalizowaniu nakładu sił.
 
Zasady, których warto przestrzegać urządzając kuchnię:
 
Kolejność i sposób ustawienie sprzętów:
Aby uniknąć pokonywania zbędnych kilometrów, powinniśmy ustawić nasze sprzęty w kolejności: lodówka, zlew, piekarnik. Związane jest to ściśle z kolejnością czynności wykonywanych podczas przygotowywania posiłków, gdzie na początku wyjmujemy z lodówki żywność, następnie przygotowujemy ją (obieramy, myjemy), a następnie gotujemy czy pieczemy. Bardzo korzystne jest, jeśli w naszej kuchni uda nam się stworzyć tzw. trójkąt roboczy, wierzchołkami którego są właśnie te trzy podstawowe sprzęty kuchenne. Suma boków tego umownego trójkąta nie powinna przekraczać 650 cm.
Natomiast, w celu zagwarantowania sobie w kuchni pełnej swobody ruchów, przy projektowaniu należy przestrzegać przede wszystkim jednej, nadrzędnej zasady:
 • przeciętna odległość pomiędzy ścianą a blatami – czy pomiędzy równolegle umieszczonymi blatami - powinna wynosić minimum 120 cm.
Dlatego wielkość wnętrza i jego proporcji obligują sposób, w jaki rozmieścimy sprzęty:
 • w pomieszczeniu wąskim możemy utworzyć bądź ciąg roboczy oparty na jednej ścianie, bądź ustawić go w kształcie litery L na ścianach prostopadłych.
 • równoległe umieszczenie sprzętów i mebli możliwe będzie w kuchni o minimalnej szerokości 240 cm. Wypełnia ją według naszych założeń dwa standardow blaty po 60 cm oraz wymagana minimalna odległość pomiędzy ciągami (120 cm).
 
Blaty robocze:
Podstawowe czynności związane z przygotowywaniem posiłków wykonujemy na blatach roboczych lub zastępujących je stolikach. W wygodnej kuchni powinno znajdować się kilka takich odrębnych powierzchni, które rozdzielają trzy strefy wyodrębnione poprzez podstawowe sprzęty: lodówkę, wokół której skupia się strefa przechowywania i magazynowania produktów, zlew i związaną z nim strefę mycia i przygotowywania oraz kuchenkę ze strefą gotowania i pieczenia:
 • konieczne jest wygospodarowanie minimum 40 cm blatu pomiędzy lodówką a zlewem, na który można wyładować zakupy, położyć produkty wyciągane z lodówki czy wreszcie wstępnie je przygotować.
 • z drugiej strony zlewu konieczne jest umieszczenie blatu, na którym będziemy przygotowywać produkty do pieczenia lub gotowania. Ponieważ jest to główny blat roboczy, przy nim wykonuje się najwięcej czynności, nie powinien być on krótszy niż 80 cm.
 • przy kuchence, jako zakończenie ciągu roboczego, powinniśmy umieścić niewielki blat (również ok. 40 cm), na który będziemy mogli odstawić ściągnięte z palników gotowe potrawy. (Standardowa szerokość blatów to 60 cm.)
 
Kuchenne wysokości:
Zasady ergonomii możemy wykorzystać także podczas ustalania wysokości, na której umieścimy blaty czy powiesimy półki lub szafki. Odpowiednio dobrane pozwolą nam uniknąć tortur, jakimi dla naszego kręgosłupa są zazwyczaj prace wykonywane w pozycji stojącej.
 
Wykorzystując w pełni wyniki badań ergonomicznych, powinniśmy zdecydować się na umieszczenie blatów na różnych wysokościach, ponieważ:
 • lżejsze prace możemy wykonywać na płaszczyznach umieszczonych na wysokości 85-90 cm, i na takiej wysokości zazwyczaj umieszcza się blat roboczy.
 • natomiast prace wymagające dużego wysiłku dobrze jest wykonywać na płaszczyznach znajdujących się dużo niżej od wysokości, na której znajdują się nasze łokcie – optymalna wysokość umieszczenia blatu do cięższych prac to 60-70 cm.
Aby wygodnie korzystać z półek wiszących, warto sprawdzić, do jakiej wysokości jesteśmy w stanie swobodnie dosięgnąć( standardowo jest to ok.180 cm). Najważniejsze jest jednak zachowanie 50 cm odległości pomiędzy blatami a dolną krawędzią wiszących półek lub szafek.
 
PO TRZECIE:

WYBIERAJĄC MEBLE warto pamiętać o przysłowiowych tysiącach niewielkich przedmiotów niezbędnych do przygotowywania posiłków, dziesiątkach naczyń, garnków, przypraw, które będziemy musieli ukryć w szafkach. Całe to bardzo różnorodne wyposażenie powinno być rozmieszczone tak, abyśmy mieli do niego łatwy dostęp, aby niezbędne przedmioty zawsze znajdowały się pod ręką.
Dlatego tak ważna jest organizacja wnętrza mebli. Pomysłowo zaplanowane szuflady, rozmieszczenie w nich przegród, logiczne rozplanowanie miejsc, w których przechowujemy wyposażenie, zapewni nam odpowiedni komfort pracy.
 
Kilka pomysłów na efektywne wykorzystanie przestrzeni:
 • coraz częściej tradycyjne szafki zastępują szafki typu cargo. Są to szafki wyposażone w wysuwane kosze, ułatwiające dostęp do wszystkich produktów w nich przechowywanych.
 • w szafkach narożnikowych warto zainstalować kosze obrotowe. Oszczędzi nam to konieczności „wchodzenia z głową” we wnętrza szafki w przypadku poszukiwania schowanych głęboko garnków.
 • całkowity wgląd w zawartość mebli umożliwią nam szuflady z tzw. pełnym wysuwem. Wyposażone dodatkowo w specjalistyczne przegródki, ograniczniki, pojemniki, stojaki pozwolą na przechowywanie w całkowitym porządku praktycznie wszystkich sprzętów kuchennych.
 • bardzo prostym, a zarazem niesamowicie ułatwiającym prace w kuchni pomysłem jest wykorzystanie relingów. Dzięki tym stalowym prętom, które możemy zamontować praktycznie w każdym miejscu w kuchni (np. na ścianie pod szafkami, na drzwiach szafek-zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz- na frontach szuflad), najpotrzebniejsze sprzęty możemy mieć zawieszone zawsze pod ręką.

>> Przejdź do początku artykułu


Fot. Peka 
Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2420 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 4 Marca 2015

Podziel się    Bruk Bet

blachodachówka firmy Traffic

kominki elmes

sauny na wymiar producent Warszawa i Białystok
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u