Wyszukaj w serwisie:
odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Dlaczego prysznic? cz. 1

4 Marca 2015

Prysznic nigdy wcześniej nie cieszył się taką popularnością jak obecnie. Jeszcze kilka lat temu trudno było spotkać "nowoczesną" łazienkę, w której, niezależnie od jej wielkości, zrezygnowano by na jego rzecz z wanny. Stąd tak często spotykane były, szczególnie w budownictwie wielorodzinnym, łazienki, w których co prawda była wanna, ale zabrakło już miejsca na umywalkę. W dzisiejszych czasach łazienka, w której prysznic zastąpił wannę, stała się standardem. I nie chodzi tylko o przypadki, kiedy taka zamiana wymuszona była brakiem przestrzeni - prysznic doceniono po prostu za funkcjonalność, oszczędność miejsca, możliwość "szybkiego" natrysku i wynikającej z tego oszczędności czasu i wody.


Prysznic składa się m.in. z parawanu - osłony ochraniającej przed rozchlapywaniem wody. Taką osłonę najczęściej (ze względu na szczelność, a tym samym skuteczne zabezpieczenie) stanowi kabina zbudowana ze stałych ścianek oraz ruchomych drzwi, wykonywanych ze szkła hartowanego lub tworzywa. Integralną częścią prysznica jest też brodzik. Oba te elementy można kupić w komplecie, ale także oddzielnie. Decydując się na osobny zakup brodzika i kabiny, należy pamiętać o bardzo dokładnym dopasowaniu wymiarów tych dwóch elementów. Ostatnim składnikiem tworzącym prysznic jest bateria prysznicowa.
 
Parawan

Elementy tworzące osłonę wykonywane są z hartowanego szkła lub tworzywa (pleksi albo polistyrenu). Materiały te mogą być przezroczyste albo matowe, gładkie albo tłoczone. Warto wiedzieć, że powierzchnie gładkie, przezroczyste są trudniejsze do utrzymania w czystości, ponieważ bardzo widoczny jest na nich pozostający po wysychającej wodzie osad. Szkło czy tworzywo z nadrukiem co prawda nie likwiduje tego nalotu, ale czyni go mniej widocznym. Niektóre osłony pokrywane są specjalną hydrofobową powłoką, która zapobiega odkładaniu się osadu z wody. Niestety, kabiny wykonane z takich materiałów są dość drogie.

W standardowych kabinach szklane lub plastikowe elementy parawanu osadzane są w metalowych profilach, wykonanych najczęściej z aluminium (oksydowanego, chromowanego czy lakierowanego proszkowo). Bardzo popularne są także kabiny, w których poszczególnych elementów nie osadza się w ramkach, a łączy się je tylko zawiasami.

Parawan składa się z części stałych, czyli ścianek, oraz ruchomych drzwi. Drzwi kabin mogą mieć konstrukcje umożliwiającą różne sposoby otwierania.

Drzwi rozsuwane poruszają się na rolkach lub prowadnicach, podczas otwierania chowając się na stałych ściankach. Mogą składać się z jednego lub dwóch elementów, przy czym to drugie rozwiązanie jest wygodniejsze, ponieważ rozsunięte dwie płaszczyzny tworzą szersze wejście. Kabina z rozsuwanymi drzwiami świetnie sprawdza się w małych łazienkach — do otwarcia takich drzwi nie potrzeba żadnej dodatkowej przestrzeni.

Drzwi harmonijkowe zbudowane są z kilku elementów, które podczas otwierania „łamią się” i składają w niewielki prostokąt (wielkości jednego z elementów) z jednej strony otworu wejściowego.

Drzwi skrzydłowe wymagają największej ilości miejsca dla ich otwarcia. Mogą być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe, otwierane tylko w jednym kierunku (uchylne — zawiasowe) lub w dwóch (obracające się wokół własnej osi drzwi wahadłowe).

Aby drzwi, które są elementem ruchomym, zapewniały szczelność, muszą być wyposażone w gumowe uszczelki, montowane na długości skrzydeł. Świetnym rozwiązaniem jest też stosowanie drzwi z magnetycznym zamknięciem.

Kabiny, w zależności od kształtu płaszczyzn elementów zastosowanych do ich produkcji mogą być: kwadratowe, prostokątne, półokrągłe i okrągłe. Na kształt kabiny wpływa także ilość zastosowanych tafli oraz miejsce, w którym są one umieszczane.

Kabiny narożne, jak wskazuje ich nazwa, ustawiane są w rogu łazienki. Mogą mieć podstawę o kształcie kwadratu, ćwiartki koła, pięciokąta czy sześciokąta. Kabina taka jest „niepełna”, jej uzupełnienie stanowią ściany łazienki, do których przylega.

Kabiny przyścienne przylegają tylko do jednej ściany, stanowiącej tył kabiny. Z pozostałych trzech stron brodzik jest zabudowany parawanem.

W kabinach wnękowych brodzik montowany jest we wnęce otoczonej z trzech stron ścianami, którą zamyka się szklanymi lub plastikowymi drzwiami.

Najmniej popularne są kabiny wolno stojące. Co prawda są one bardzo efektowne, ale zajmują dużo miejsca. Ponieważ nie przylegają z żadnej strony do ścian łazienki, wymagają dodatkowych prac polegających na doprowadzeniu w nietypowe miejsce wody i kanalizacji.

>> Przeczytaj dalszą część artykułu

Fot. Aguaform
Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2500 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 4 Marca 2015

Podziel się    Bruk Bet

blachodachówka firmy Traffic

kominki elmes

sauny na wymiar producent Warszawa i Białystok
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u