Wyszukaj w serwisie:
odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Dlaczego prysznic? cz. 2

4 Marca 2015

Prysznic nigdy wcześniej nie cieszył się taką popularnością jak obecnie. Jeszcze kilka lat temu trudno było spotkać "nowoczesną" łazienkę, w której, niezależnie od jej wielkości, zrezygnowano by na jego rzecz z wanny. Stąd tak często spotykane były, szczególnie w budownictwie wielorodzinnym, łazienki, w których co prawda była wanna, ale zabrakło już miejsca na umywalkę. W dzisiejszych czasach łazienka, w której prysznic zastąpił wannę, stała się standardem. I nie chodzi tylko o przypadki, kiedy taka zamiana wymuszona była brakiem przestrzeni - prysznic doceniono po prostu za funkcjonalność, oszczędność miejsca, możliwość "szybkiego" natrysku i wynikającej z tego oszczędności czasu i wody.


<< Przejdź do początku artykułu

Brodzik

Brodziki wykonywane są z materiałów takich jak akryl, emaliowana stal, ceramika. Największą popularnością cieszą się brodziki akrylowe. Są one lekkie, ciepłe w dotyku (akryl zatrzymuje ciepło). Ich powierzchnia jest gładka, łatwa w pielęgnacji. Są dostępne w najszerszej palecie kolorystycznej. Niewątpliwą zaletą jest też ich niska cena.

Często kupowane są także brodziki ze stali emaliowanej. Także one są lekkie, łatwe w pielęgnacji i stosunkowo niedrogie. Należy jednak pamiętać, że ich powierzchnia jest „zimna” w dotyku, poza tym występują tylko w kolorze białym.

Bardzo trwałe, ale niestety drogie są brodziki ceramiczne.

Kształty brodzika muszą być dopasowane do kształtów i wymiarów kabin. Ich wybór jest ogromny, dostępne są brodziki kwadratowe, prostokątne, trójkątne, pięciokątne, półokrągłe, okrągłe. Standardowe wymiary brodzików wynoszą 70×70 cm, 80×80 cm, 90×90 cm w przypadku brodzików kwadratowych i 90×80 cm, 120×70 cm w przypadku prostokątnych. Oczywiście dostępne są też brodziki o innych wymiarach. Zróżnicowana może być także głębokość brodzików — od płytszych ok. 7 cm, przez standardowe 15 cm, po głębokie ok. 30 cm. Powierzchnia brodzika może być pokryta powłoką antypoślizgową.
 
Bateria

Co prawda bateria nie stanowi podstawowego elementu kabin prysznicowych, jednakże trudno wziąć natrysk bez tzw. „prysznica”. Baterie w kabinach instalowane są na jednej z przylegających do brodzika ścian łazienki (wyjątkiem są tutaj oczywiście kabiny wolno stojące). Najpowszechniej stosowane są baterie tradycyjne, składające się z uchwytu lub uchwytów (czyli po prostu kurków) regulujących dopływ ciepłej i zimnej wody oraz słuchawki prysznicowej. Coraz większą popularnością natomiast zaczynają się też cieszyć panele prysznicowe, dzięki którym w kabinie prysznicowej można skorzystać z masażu wodnego. Panel prysznicowy to wykonana najczęściej z aluminium lub szkła płyta, w której zamontowane są dysze (z których pod ciśnieniem wypływa silny, poziomy strumień wody), słuchawki prysznicowe, pokrętła do regulowanie temperatury i ciśnienia wody. W każdym panelu jest również przewidziane miejsce na kosmetyki i przybory prysznicowe. Droższe modele mogą być też wyposażone w szereg dodatkowych akcesoriów takich jak np. lustro, halogenowe lampki oświetlające panele czy nawet radio.

Montaż kabiny

W miejscu przeznaczonym na prysznic najpierw osadza się brodzik. Następnie za pomocą rur i syfonu podłącza się go do doprowadzonej wcześniej instalacji z wodą oraz kanalizacji. Zamontowany brodzik osłania się specjalną gotową osłoną z tworzywa lub obudowuje płytkami ceramicznymi. Podczas montażu osłon należy pamiętać, aby pozostawić dostęp do syfonu (np. w przypadku płytek ceramicznych jedną z nich zamontować na magnesie, umożliwiającym jej ściągnięcie w razie konieczności). Na tak przygotowanym brodziku instaluje się parawan. Kabina musí być szczelna, dlatego miejsca łączenia profili parawanu ze ścianami oraz z brodzikiem należy uszczelnić wodoodpornym silikonem.

>> Przejdź do początku artykułu

Fot. Aquaform
Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2343 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 4 Marca 2015

Podziel się    Bruk Bet

blachodachówka firmy Traffic

kominki elmes

sauny na wymiar producent Warszawa i Białystok
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2019 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u