Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Litej deski szlachetne oblicza

7 Sierpnia 2013
Lakier czy olej? A może szczotkowana powierzchnia z muśnięta smugami barwnej bejcy? Decyzja o wyborze uszlachetnienia wymarzonej litej podłogi drewnianej, wcale nie jest prosta. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę i czym charakteryzują się najpopularniejsze i najciekawsze rodzaje uszlachetnień.

OBLICZE I: OLEJ
Podłogi olejowane wprowadzają naturalny i wyjątkowy klimat do naszych mieszkań. Oprócz zalet estetycznych posiadają także liczne walory użytkowe. Ten sposób uszlachetniania powierzchni, znany już od wielu wieków, posiada całą gamę zalet. Mało kto wie, że pod tą ogólną nazwą może kryć się mieszanina np. olejów: lnianego, słonecznikowego, osetowego, sojowego, a dodatkowo wosków z różnych drzew (np. Carnauba czy Candelilla).

Co więcej, wbrew obiegowej opinii, utrzymanie pięknego wyglądu powierzchni uszlachetnionej olejem wcale nie jest trudne. Olej wynika bowiem w głąb drewna, bardzo dobrze go impregnując i konserwując. Co ważne, ewentualne zadrapania czy ubytki powstałe nawet na dużym elemencie, można samodzielnie poprawić poprzez zeszlifowanie papierem ściernym obszaru uszkodzenia i ponowne nałożenie w tym miejscu oleju.

Uszlachetnienie olejem sprzyja również alergikom. Dzięki niemu powierzchnia jest antystatyczna – nie elektryzuje się, nie absorbuje kurzu. Ponadto jest mniej śliska i ciepła w dotyku. Podłogi powlekane olejami charakteryzują się także dobrą zdolnością swobodnego „oddychania” – drewno łatwo odparowuje nadmiar wilgoci. Warto dodać, że w ofertach producentów znajdują się lite drewniane podłogi pokryte ekologicznym olejem naturalnym.

Postaw na kolor
Pamiętajmy też, że olej, którym uszlachetniamy powierzchnię litej drewnianej podłogi, niekoniecznie musi być transparentny. Producenci, oprócz bezbarwnego środka podkreślającego naturalny kolor drewna, proponują również oleje w kolorach. Dla przykładu powierzchnie podłóg litych Baltic Wood z kolekcji Sélection du Sommelier zostały uszlachetnione barwnymi olejami ekologicznymi: bursztynowym, białym, ciemnobrązowym, szarym, jasnobrązowym czy grafitowo brązowym.

OBLICZE II: LAKIER
Zanim we wnętrzach naszego domu zagości lita podłoga uszlachetniona lakierem, czeka nas wybór powierzchni o najodpowiedniejszych dla nas właściwościach. Najczęściej w takim przypadku skupiamy się na decyzji o wyborze rodzaju lakieru o określonym stopniu połysku (matowy, półmatowy, błyszczący). Dobrze jednak wiedzieć, że pod samym pojęciem „lakier” mogą się kryć substancje o różnej charakterystyce i właściwościach.

ECO czy nie?
Decydując się na podłogę lakierowaną, warto zwrócić uwagę, czy będzie ona pokryta lakierem ekologicznym, a więc na bazie żywic akrylowych, czy tradycyjnym lakierem rozpuszczalnikowym. W zależności od rodzaju lakieru zmienia się bowiem mechanizm utwardzania powierzchni – tłumaczy Piotr Wójcikiewicz, Product Manager z firmy Baltic Wood. - W pierwszym przypadku utwardzana jest ona promieniami UV. Proces jest bardzo szybki i jednocześnie bezpieczny. Po utwardzeniu użytkownik ma do dyspozycji gotowe do ułożenia deski, które nie wydzielają żadnych rozpuszczalników organicznych i są całkowicie hipoalergiczne.

W przypadku tradycyjnych lakierów rozpuszczalnikowych do ręcznego lakierowania surowego drewna, proces utwardzania powierzchni polega na odparowaniu rozpuszczalnika z naniesionej warstwy lakierniczej. Proces ten trwa przeważnie kilka dni, w czasie których pomieszczenie nie nadaje się do użytkowania, a dodatkową niedogodnością jest nieprzyjemny, drażniący i niebezpieczny dla zdrowia zapach rozchodzący się w pomieszczeniu. Nawet po zaniku charakterystycznego zapachu szkodliwe substancje organiczne jeszcze długo oddziałują na osoby przebywające w pomieszczeniach.

Na kolorowo
Poszukujący nietypowych rozwiązań powinni zwrócić uwagę na lakierowane podłogi pokrywane dodatkowo bejcą, która świetnie prezentuje się zwłaszcza na desce litej. Tym kolorowym impregnatem drewno uszlachetniane jest w procesie wykańczania powierzchni, następnie – za pomocą specjalnych szczotek – bejca rozprowadzana jest równomiernie na powierzchni drewna. Dalszy proces technologiczny przebiega identycznie jak w procesie lakierowania. Nakładanie kolejnych warstw lakieru zabezpiecza powierzchnię drewna przed utratą koloru na skutek eksploatacji podłogi. Przykładowo lita podłoga Baltic Wood Sauvignon Blanc wykończona jest aż 7-ma warstwami, w tym jedną warstwą bejcy Cream i 5-ma warstwami eleganckiego lakieru matowego.

OBLICZE III: SZCZOTKOWANIE
Miłośnicy nowatorskich rozwiązań powinni pamiętać również o litych drewnianych podłogach, których powierzchnia została poddana procesowi szczotkowania. – Proces ten polega na  szczotkowaniu wierzchniej warstwy drewna oraz wybieraniu z niej najbardziej miękkich części słojów rocznych – wyjaśnia Piotr Wójcikiewcz. – Dzięki temu podkreślona zostaje naturalna struktura drewna. Jest ona nie tylko lepiej widoczna, ale także wyraźnie wyczuwalna w dotyku.

Dodatkowo na tego typu podłogach mniej dostrzegalne są zarysowania, a ich powierzchnia ma właściwości antypoślizgowe. Proces szczotkowania sprawia też, że podłoga staje się trwalsza i bardziej odporna na uszkodzenia. Co więcej, dzięki braku idealnie gładkiej powierzchni, nabiera ona charakterystycznego, niepowtarzalnego uroku.

Zapraszamy na www.selection.balticwood.plGaleria:
powrót


Odwiedzono: 3217 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 7 Sierpnia 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u