Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Mieszkanie na raty od dewelopera - na czym polega?

23 Listopada 2020
Zakup mieszkania to ważna decyzja, którą poprzedza szereg przygotowań. Analiza możliwości finansowych to kluczowy etap. Zdecydowana większość transakcji na rodzimym rynku dotyczy zakupu nieruchomości ze wsparciem w postaci kredytu hipotecznego. Jednak to nie jedyna możliwość. Mieszkanie na raty od dewelopera to coraz popularniejsza metoda finansowania zakupu lokalu z rynku pierwotnego. Na czym polega? Podpowiadamy.
 
 

Blisko połowa nieruchomości pochodzących bezpośrednio od deweloperów finansowana jest z wykorzystaniem kredytu hipotecznego. Nie każdy jednak dysponuje wkładem własnym i spełnia pozostałe warunki niezbędne do zaciągnięcia tak dużego zobowiązania. Finansowanie zakupu mieszkania może jednak odbywać się bezpośrednio u inwestorów, bez konieczności współpracy z bankiem. Takie rozwiązanie oferuje kilku deweloperów. Warto sprawdzić, na czym polega.
 
Płatność ratalna u dewelopera
 
Płatność ratalna w przypadku zakupu nieruchomości cieszy się coraz większą popularnością. Niektórzy deweloperzy, będący właścicielami lokali pochodzących z rynku pierwotnego, dopuszczają rozłożenie części lub nawet całej sumy zakupu na dogodne raty. Zazwyczaj stosowany jest harmonogram 30/70 oznaczający, że w momencie podpisania umowy klient płaci 30% ceny lokalu, pozostałe 70% jest rozłożone na raty dostosowane do możliwości finansowych przyszłych właścicieli. Dla przykładu, za mieszkanie o wartości 500 000 zł pierwsza transza wyniesie 150 000 zł, pozostała suma - 350 000 zł zostanie rozłożona nawet na kilkanaście lat, w dogodnym systemie ratalnym. Jeśli chodzi o oprocentowanie, jest zależne od inwestorów. W praktyce może sięgać nawet 9%. To całkiem sporo, biorąc pod uwagę średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych, oferowanych przez banki. Dlatego też rozwiązanie dedykowane jest - w pierwszej kolejności - osobom, które nie spełniają kryteriów narzuconych przez placówki bankowe. 
 
Finansowanie wkładu własnego przez deweloperów
 
Rozwiązaniem, o którym również należy wspomnieć, jest finansowanie wkładu własnego przez deweloperów. Na podstawie ustawy deweloperskiej, środki z kredytu klienta wypłacane są na rachunek powierniczy dewelopera, nie na jego prywatny rachunek bankowy. Środki pochodzące z kredytu hipotecznego przelewane są w transzach, związanych z konkretnym etapem zaawansowania budowy. Co istotne i warte podkreślenia, to klient każdorazowo wydaje dyspozycję ich uruchomienia. Kolejne terminy płatności ratalnej odpowiadają wcześniej ustalonemu harmonogramowi prac (wszystkie etapy dokładnie precyzuje prospekt informacyjny). Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo całej transakcji i dodatkowo zabezpiecza klienta na wypadek niewypłacalności dewelopera. W takim przypadku, najczęściej stosowany jest harmonogram 10/90. Oznacza on, że 10% ceny nabywanego lokalu klient zobowiązany jest uiścić już w momencie podpisania umowy deweloperskiej, pozostałe 90% po zakończeniu budowy. 
 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 259 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 23 Listopada 2020

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u