Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Mieszkanie za remont, czyli wynajem mieszkania w niższej cenie

7 Stycznia 2022
Ciekawą alternatywą dla zakupu lub wynajęcia mieszkania w regularnej cenie jest opcja – mieszkanie za remont. Poznaj szczegóły tego rozwiązania i sprawdź, czy możesz z niego skorzystać.
 

Mieszkanie za remont – co to znaczy?
W niektórych gminach w Polsce funkcjonuje program pod tym hasłem – nie jest to akcja ogólnopolska, dlatego w każdym z miast szczegóły programu mogą być nieco inne. Ogólne założenia są jednak wspólne: 
Mieszkanie za remont to program lokalny umożliwiający zamieszkanie w lokalu komunalnym i zwolnienie z czynszu na określony czas, jeśli lokator na własną rękę i na własny koszt zdecyduje się na przeprowadzenie remontu. 
  • Zakres prac remontowych i termin ich wykonania jest ściśle określony dla konkretnych mieszkań.
  • W zamian za wyremontowanie lokalu, można liczyć na ulgę lub zwolnienie z czynszu na określony czas.
  • By móc skorzystać z programu, trzeba spełnić określone kryteria (między innymi dochodowe). 
Ideą programu Mieszkanie za remont jest zwiększenie dostępności lokali komunalnych na rynku. Wiele z nich jest bowiem w złym stanie technicznym, przez co nie nadają się do zamieszkania. Gminy często nie dysponują wystarczającymi środkami na naprawy i prace remontowe, co powoduje, że mieszkania te stoją puste, a kolejka chętnych na lokale komunalne tylko się wydłuża. Udostępnienie tych lokali osobom, które mogą je wyremontować i w nich zamieszkać, jest więc korzystne dla każdej ze stron.
 
Program Mieszkanie za remont – kto może z niego skorzystać?
Możliwość zamieszkania w lokalu komunalnym w zamian za jego wyremontowanie i opcja jego późniejszego wykupu po korzystnej cenie to kusząca alternatywa dla zakupu własnego mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego. Program ten dedykowany jest osobom, które spełniają określone kryteria:
  • Nie można być właścicielem innej nieruchomości mieszkalnej.
  • Trzeba spełnić kryteria dochodowe. Gdy prowadzi się gospodarstwo domowe samotnie, kryterium dochodowe na osobę to od 1800 do 3000 zł. W przypadku gospodarstw domowych wieloosobowych, kryterium dochodowe wynosi od 1200 do 1800 zł na osobę. 
  • Nie można posiadać zadłużenia z tytułu najmu innych nieruchomości. 
Poza powyższymi kryteriami, należy jeszcze zobowiązać się do przeprowadzenia remontu we wskazanym zakresie i w określonym terminie. Trzeba dysponować również odpowiednimi środkami na ten cel. Program Mieszkanie za remont nie jest więc rozwiązaniem dla każdego, kto nie może sobie pozwolić na mieszkanie własnościowe. By z niego skorzystać, trzeba spełnić wymienione kryteria i uzbroić się w cierpliwość, gdyż dostępność mieszkań komunalnych, które biorą udział w programie jest dużo niższa niż liczba zainteresowanych. Mimo wszystko warto zainteresować się tym rozwiązaniem, jeśli nie ma się wystarczającej zdolności kredytowej, by kupić własne lokum, a dysponuje się pulą środków na ewentualne wyremontowanie lokalu komunalnego. Zapisanie się na listę osób zainteresowanych skorzystaniem z programu nic nie kosztuje.
 
Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 323 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 7 Stycznia 2022

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u