Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Na czym ten dom stoi cz.2

28 Stycznia 2015
W czasach mojej szkolnej młodości przypadającej na lata PRL-u, w regionie kraju w którym przyszło mi mieszkać, popularny był pewien dowcip sytuacyjny. Należało podejść do okienka najbliższego kiosku Ruchu i grzecznie zapytać: „Czy są Fundamenty?”. A jeśli padła odpowiedź: „ Nie ma”, można było zripostować: „ To na czym ten kiosk stoi?” i oddalić się szybkim krokiem w kierunku grupy rówieśników, unikając w ten sposób zbyt gwałtownej reakcji ajenta. Dowcip udawał się oczywiście jedynie wtedy, gdy Fundamentów faktycznie nie było, a ponieważ ten lokalny periodyk, będący pryncypialnie ideologicznym organem partii robotniczej, nie cie szył się zbytnim powodzeniem u czytelników, często żart palił na panewce.

<< Przejdź do początku artykułu

Ściany pod ścianami

Na ławach opierane są ściany fundamentowe, na których z kolei wznoszą się ściany nośne budynku. Z tego też względu, grubość tych pierwszych i materiał, z jakiego powinny być wykonane, ściśle uzależnione są od planowanej masy tych drugich. W budynkach jedno- czy dwukondygnacyjnych o tradycyjnej konstrukcji na ogół wystarczają fundamenty o ścianach grubości 25 cm. Jednak gdy budynek ma być wyższy lub gdy przewiduje się w nim np. trójwarstwowe ściany nośne, grubość murów fundamentowych musi być odpowiednio większa, w niektórych przypadkach może przekraczać nawet 50 cm. Ściany fundamentowe można wykonywać jako jednorodne lub warstwowe (z ociepleniem), z różnych materiałów.

Najbardziej wytrzymałe i najodporniejsze na uszkodzenia są fundamenty monolityczne, wylewane z betonu na miejscu, co przy odpowiednich warunkach atmosferycznych i dobrej organizacji pracy trwa na ogół nie dłużej niż kilka dni. Wykonawca musi jednak posiadać odpowiednio wysokie kwalifikacje. Najlepiej jest używać w tym przypadku wielorazowych szalunków, gdyż wykonanie jednorazowego deskowania jest pracochłonne i bardzo podnosi koszty.

Fundamenty murowane z bloczków prefabrykowanych są spotykane w praktyce najczęściej, jako stosunkowo tanie i łatwe w samodzielnym wykonaniu nawet przez osoby nie posiadające formalnych kwalifikacji budowlanych. Najpowszechniej używanym materiałem są standardowe bloczki o wymiarach 38x25x12 cm. Mniej nasiąkliwe, lżejsze, „cieplejsze” i bardziej odporne na korozję biologiczną są bloczki keramzytobetonowe, z reguły o większych rozmiarach (wysokość 24 cm); są one jednak niestety wyraźnie droższe. Mury o grubości przekraczającej 38 cm musza być wykonywane z przewiązaniem poprzecznym, tak aby uniknąć niebezpieczeństwa ich rozwarstwienia się pod ciężarem konstrukcji budynku.

Coraz częściej spotyka się na budowach fundamenty wykonywane z betonowych pustaków zasypowych. Są one murowane lub stawiane na sucho, następnie zaś ich otwory wypełnia się betonem. W razie potrzeby wykonane tą metodą ściany można przedtem zbroić, wkładając stalowe pręty w kanały pustaków. Spotyka się także pustaki wielokomorowe, które częściowo zapełnia się betonem, częściowo zaś materiałem izolacyjnym, np. granulatem styropianowym.

Coraz rzadziej widuje się na budowach ściany fundamentowe murowane z cegieł lub kamienia polnego. Przeszkodą jest tu duża praco- i czasochłonność, a w przypadku cegieł także ich wysoka cena (można spróbować ją obniżyć poprzez zastosowanie cegły rozbiórkowej). Nierówne powierzchnie w tego typu rozwiązaniach utrudniają przy tym położenie warstwy ocieplającej w taki sposób, by zarazem nie pogorszyć estetyki widocznych na zewnątrz ścian fundamentowych; niedogodność ta jest szczególnie dotkliwa w przypadku kamienia.

Wytrzymałość ścian fundamentowych na ściskanie w pionie powinna być wystarczająca dla utrzymania masy budynku. W przypadku budynków podpiwniczonych takie założenie to jednak za mało, gdyż fundamenty wytrzymać muszą wówczas nie tylko nacisk ścian nośnych domu, ale także i boczny nacisk gruntu. Dlatego też w takich przypadkach konieczne jest wzmacnianie ścian murowanych prefabrykowanym zbrojeniem w spoinach lub żelbetowymi słupami w odstępach co ok. 1,5 m. Nie dotyczy to oczywiście ścian monolitycznych czy wykonanych ze zbrojonych pustaków, które jednak w przypadku budynków podpiwniczonych musza być grubsze i wytrzymalsze niż w niepodpiwniczonych.

>> Przejdź do początku artykułu

Fot. www.freeimages.com
Pomysł na dom
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3556 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 28 Stycznia 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u