Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Sen Polaków. Koszmar, czy marzenie?

17 Grudnia 2016
Polacy lubią spać, ale już od dawna się nie wysypiają. Są zmęczeni w ciągu dnia, mimo, że w większości wypoczywają po osiem godzin. Wiedzą, w jakich warunkach powinno się regenerować siły po całym dniu, ale tylko połowa z nich jest zadowolona z nocnego odpoczynku. Jak poprawić jakość snu w narodzie?

Według badań przeprowadzonych na początku 2016 r. przez TNS Polska1, dorośli Polacy przeznaczają na sen zwykle od 5 do 8 godzin, ale większość z nich nie sypia dobrze. Z czego to wynika? W jaki sposób zadbać o higienę naszego wypoczynku?

Młodzi lubią, starsi muszą
 
Na pierwszy rzut oka statystyki nie są złe. Od poniedziałku do piątku ponad połowa z nas (53 proc.) śpi od 7 do 8 godzin dziennie. 30 proc. przeznacza na spoczynek 5-6 godzin, a tylko 6 proc. śpi krócej. 10 proc. Polaków to szczęściarze, którzy w łóżku spędzają więcej niż 10 godzin. W weekendy niemal jedna trzecia z nas pozwala sobie na sen dłuższy niż 8 godzin, pozostałe 70 proc. śpi wtedy od 5 do 8 godzin.
 
Lubimy spać - tak deklaruje 75 proc. badanych. Jednak im jesteśmy starsi, tym bardziej traktujemy sen przede wszystkim jako biologiczną konieczność, nie czystą przyjemność. Wśród nas są i tacy, którzy uważają sen za luksus (aż 14 proc.) i tacy, którzy najchętniej w ogóle by nie zasypiali, bo to dla nich strata czasu (4 proc.).
 
Sen ważny, praca ważniejsza
 
Niemal każdy Polak wie, że sen jest ważny. Niestety wiedza ta nie ma przełożenia w praktyce. 45 proc. respondentów odpowiedziało, że od dawna nie wysypia się ze względu na obowiązki zawodowe, lub rodzinne. Jeszcze więcej polskich obywateli (57 proc.) jest przekonanych, że dla sukcesu zawodowego trzeba rezygnować ze snu, a aż 23 proc. żyje w przekonaniu, że kariera jest ważniejsza od nocnego wypoczynku.- Takie podejście jest błędne. Od snu zależy nie tylko nasze samopoczucie, ale także wydajność organizmu i umysłu. Być może przez jakiś czas uda się budować karierę kosztem snu, ale na dłuższą metę wpłynie to na nasze życie negatywnie - przekonuje Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy Fabryki Materacy JANPOL. - Jeśli jednak decydujemy się ograniczać sen na rzecz rozwoju zawodowego, zadbajmy o to, by wypoczynek, choć krótszy, był wydajniejszy. Uda się to dzięki wygodnemu łóżku i odpowiednio dobranemu materacowi - dodaje ekspert.
 
Kłopoty ze snem. Jak im zaradzić?
 
Niestety, wygodny materac jest rzadkością. Mało tego. Większość Polaków nie śpi nawet w łóżku! 55 proc. dorosłych sypia na rozkładanej kanapie, a z odpowiednio dużego łóżka z materacem korzysta zaledwie jedna trzecia z nas. - Tylko właściwie dobrany materac jest gwarancją zdrowego snu. Wybierając rozkładaną kanapę narażamy się na bóle pleców, mięśni i płytki sen - zauważa Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy Fabryki Materacy JANPOL. Słowa eksperta potwierdzają dane zebrane w badaniu TNS Polska. 31 proc. Polaków odczuwa dyskomfort podczas snu (np. ból pleców), 34 proc. ma problemy z zaśnięciem i podobny odsetek budzi się w nocy, lub nad ranem nie mogąc już zasnąć. - Niestety wciąż niewiele osób zwraca uwagę na sam materac. Tylko 15 proc. uważa, że ma on związek z niewyspaniem. Większość Polaków jest przekonanych, że za ich złe sny odpowiadają stres, nieregularne godziny snu, czy poziom hałasu. Zapominają o rzeczy najważniejszej, czyli posłaniu - mówi ekspert Fabryki Materacy JANPOL.Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3801 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 17 Grudnia 2016

Podziel się    Bruk Bet
oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u