Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Co to jest łuparka do drewna?

29 Października 2018

Kominek jest doskonałym sposobem na dodanie wrażenia przytulności w każdym gospodarstwie domowym. Jednak ważne jest znalezienie efektywnego sposobu na dostarczanie odpowiedniej ilości opału do kominka. Najlepszym do tego zadania materiałem jest drewno. Dlatego, też łuparka do drewna może być wysoce przydatna w takich gospodarstwach.

 

Kiedy łuparka do drewna jest przydatna?
 

W przypadku gdy posiadamy drewno, trzeba je podzielić na mniejsze kawałki nadające się do użycia jako opał do kominka bądź pieca, Najprostszym narzędziem do tego służącym jest zwyczajna ręczna siekierka. Jej używanie wiąże się jednak z potrzebą wykorzystania dużej ilości energii do rąbania oraz doświadczenia niezbędnego do efektywnej pracy. Z tego powodu, rozsądniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z łuparki do drewna, zwanej również rębakiem do drewna. Odpowiednio dobrany model łuparki poradzi sobie z każdym gatunkiem drewna niezależnie od tego, jak trudno jest go porąbać. W przypadku gdy potrzebne są duże ilości drewna opałowego, korzystanie ze zwykłej siekierki jest strasznie czasochłonne. W takich przypadkach niezastąpiona jest łuparka do drewna wysokiej jakości. Konstrukcja łuparki oraz jej rozmiar zależy od tego, jaki rodzaj rębaka się zakupi.
 

Jakie są dostępne rodzaje łuparek?
 

Do najpowszechniejszych łuparek należą łuparki świdrowe oraz hydrauliczne. W przypadku tych pierwszych posiadają one specjalny świder, który wkręca się w kłodę drewna. Za pomocą nacisku sięgającego maksymalnie kilkunastu ton, kłoda pęka i powstają szczapy idealnie nadające się do wykorzystania jako opału. Ten rodzaj łuparek jest najpowszechniej używane w prywatnych gospodarstwach domowych. Łuparki świdrowe są jednak bardziej niebezpieczne od pozostałych rodzajów łuparek i ich bezpieczna obsługa wymaga ścisłego stosowania odpowiednich zasad BHP. Z kolei łuparki hydrauliczne są popularnym wyborem dla zakładów przemysłowych oraz większych gospodarstw domowych. Jej budowa oraz moc znacznie różni się od łuparki świdrowej i jej cena jest odpowiednio wyższa. Dlatego też, jeżeli ilość potrzebnego opału jest stosunkowo niska, to łuparka świdrowa jest bardziej rozsądnym rozwiązaniem.
Łuparki do drewna można również podzielić z uwagi na źródło zasilania. Wtedy rozróżnia się łuparki elektryczne, spalinowe oraz hydrauliczne, przy czym zazwyczaj łuparka elektryczna jest z nich najsłabsza, a hydrauliczna najpotężniejsza. Oczywiście istnieją różnice w zależności od jakości i modelu zakupionej łuparki. Łuparki spalinowe charakteryzują się wymagającą obsługą i konserwacją, lecz jest wyjątkowo odporna na niepoprawne użytkowanie. Tego typu łuparka jest atrakcyjna opcja dla kogoś, kto potrzebuje silniejszej rębarki od modeli elektrycznych, ale nie chce zainwestować w kupno łuparki hydraulicznej.


Więcej informacji na stronie: forsplit.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 930 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 29 Października 2018

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u