Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Prace na wysokościach- co trzeba o nich wiedzieć?

17 Października 2018

Prace na wysokości uważane są za jedne z najniebezpieczniejszych, dlatego pracownicy, którzy do nich przystępują muszą przejść szereg testów i spełnić określone wymogi. Ważna jest przede wszystkim ich dobra kondycja zdrowotna, dlatego konieczne jest wykonanie odpowiednich badań lekarskich. Przy takich pracach równie ważne są specjalistyczne zabezpieczenia, które muszą posiadać wymagane atesty i certyfikaty. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?


Prace na wysokościach- definicja


Zgodnie z prawną definicją za pracę na wysokościach uznaje się czynności wykonywanie przynajmniej jeden metr nad powierzchnią gruntu. Są jednak pewne odstępstwa od tego rozumienia, następuje to m.in. w przypadku, gdy platforma, na której stoi pracownik posiada stosowne zabezpieczenia, tj. osłonięte ściany o wysokości przynajmniej półtora metra bądź inne, dodatkowe stałe zabezpieczenie, który ochraniają pracownika przed spadnięciem. Praca na wysokościach pociąga za sobą szereg obowiązków, dotyczących zarówno pracodawcę, jak i pracowników. Co się do nich zalicza?
 

Badania lekarskie kwalifikujące do pracy wysokościowej


Każda osoba, która chce podjąć się tego rodzaju pracy, ma obowiązek wykonać stosowne badania. Opinia lekarska poświadczająca zdolność do wykonania pracy wysokościowej, wydawana jest na podstawie szeregu testów. Istotna jest przy tym adnotacja czy zlecenia będą wykonywanie poniżej, czy powyżej trzech metrów. Jeżeli dotyczą one pracy na wysokości poniżej trzech metrów, to badania lekarskie należy powtarzać średnio co 3-5 lat. Okres ten jest zależny od zaleceń lekarza medycyny pracy. Nieco częściej, bo nawet co dwa lata, trzeba powtarzać badania w przypadku, gdy prace realizowane będą na wysokości większej aniżeli trzy metry. Ograniczenia tego typu dotyczą również wieku. Pracownicy po ukończeniu 50 roku życia na kontrolę lekarską muszą stawiać się co rok. 
 

Montowanie rusztowań i wymagane uprawnienia


Prace na wysokościach wiążą się z koniecznością rozstawienia rusztowań. Duże znaczenie odgrywa jakość ich wykonania, dlatego warto wybierać wyłącznie certyfikowany sprzęt, jak chociażby rusztowania KrauseJest to autoryzowany dystrybutor drabin aluminiowych oraz innych sprzętów służących do zabezpieczenia pracowników wykonujących zlecenia wysokościowe. Wspomnieć w tym miejscu należy, że montowaniem rusztowań zająć mogą się wyłącznie osoby legitymujące się specjalnymi uprawnieniami, które zostają wydane przez powołane do tego instytucje, takie jak: Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego czy Urząd Dozoru Technicznego. To od ich montażu i profesjonalnego ustawienia zależy w znacznej mierze bezpieczeństwo osób pracujących na wysokościach. 

 

Prace na wysokościach objętą są konkretnymi rozporządzeniami, z którymi warto się wcześniej zapoznać. Nie każda osoba zostanie dopuszczona do wykonywania tego typu zawodu. Przeciwwskazaniem może być lęk wysokości, słaby stan zdrowia czy duża wada wzroku.

Więcej informacji na stronie: www.dramix.pl
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1015 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 17 Października 2018

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u