Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Naturalnie, że płyty fornirowane

27 Czerwca 2022
Płyta fornirowana jest naturalna, niepowtarzalna i bardzo praktyczna. W świecie materiałów płytowych uchodzi za najbardziej naturalny wybór, który oferuje unikatowe zalety drewna, przy mniejszej wadze i łatwiejszej obróbce. O płytach fornirowanych, ich zaletach oraz konserwacji opowiadają eksperci z firmy JAF Polska - Rafał Pluta i Łukasz Walczak.
 

Drewno to materiał absolutnie wspaniały. Występuje naturalnie i posiada wrodzone zalety, których próżno szukać wśród laminatów. Rysunek drewna jest zawsze jedyny w swoim rodzaju. Prócz tego, materiał ten daje nam możliwość wielokrotnej renowacji oraz ponownego wykończenia. Jednak w meblarstwie rzadko korzystamy wyłącznie z litego drewna. Co więcej, takie rozwiązanie nie jest po prostu dobrym pomysłem. W świecie materiałów płytowych najbardziej naturalnym wyborem jest płyta fornirowana, która oferuje unikatowe zalety drewna, przy mniejszej wadze i łatwiejszej obróbce.
 
Idealne połączenie
 
W naturze nie potkamy dwóch takich samych drzew, a w stolarstwie dwóch takich samych płyt fornirowanych. To właśnie dlatego, że fornir to nic innego, jak prawdziwe drewno. Niegdyś wykonywało się je samodzielnie, jednak wymagało to sporo wprawy oraz przede wszystkim czasu - m.in. na br
zegowanie i zszywanie. Fornir nanosiło się ręcznie i docinało na zakładkę. Docierało, kleiło, szlifowało, okleinowało na gorąco, bejcowało, a na koniec pokrywało politurą. Teraz surowe płyty fornirowane mamy dostępne od ręki.

- W asortymencie JAF Polska można spotkać płyty obustronnie fornirowane wiórowe. Z zewnątrz i wewnątrz mamy do czynienia z naturalnym surowcem, pochodzącym z obróbki drewna. Na zamówienie możemy również dostarczyć płyty fornirowane na bazie MDF, materiałów odpornych na wilgoć lub trudnopalnych. Powierzchnię płyt zdobi fornir o grubości 0,6 mm. Od stolarza wymaga jedynie delikatnego przeszlifowania krawędzi. Następnie gładko przechodzimy do wykończenia powierzchni np. olejem, lakierem lub czymkolwiek chcemy. W tej kwestii mamy bardzo szerokie i precyzyjne spektrum możliwości. Na życzenie klienta możemy dostarczyć płyty oklejone grubszym obłogiem (1,5 mm), który z powodzeniem nadaje się do szczotkowania — mówi Rafał Pluta, ekspert z firmy JAF Polska.
 
 Płyty fornirowane to gotowy półfabrykat, który wykorzystamy zarówno do produkcji mebli, jak i do wykończenia wnętrz jako modne okładziny ścienne. Płyta wiórowa jest zwykle tańsza niż trójwarstwowa, a zarazem dostępna w większych formatach niż płyta stolarska. Przykładowo w JAF Polska nabędziemy płyty o formacie 3,040 x 1840 x 18 mm, więc na wysokość pomieszczenia jesteśmy w stanie użyć tylko jednej płyty (bez potrzeby widocznych łączeń). 

 
- Większość popularnych środków posiada połowiczne działanie. Bejca wybarwia, ale nie chroni przed wilgocią i nie tworzy filmu. Lakier tworzy film ochronny, który zapewnia powłokę hydrofobową. Za to nie zabezpiecza drewna od wewnątrz w porach. Nie pozwala również na punktową renowację. Jeśli płyty fornirowane stosujemy na ścianach, gdzie mniej martwimy się ścieraniem, to do podbicia koloru wystarczy olej lub bejca. W innych przypadkach na koniec niezbędny będzie wosk twardy olejny bezbarwny. Dlatego optymalnym rozwiązaniem do tego typu powierzchni jest twardy wosk olejny Saicos. Na zewnątrz tworzy film oraz powłokę hydrofobową. Jednak wnika też w pory drewna i chroni je od środka. Pozwala również na miejscową renowację — zaleca Łukasz Walczak, specjalista JAF Polska.
Wosk twardy olejny nabędziemy w różnych wariantach kolorystycznych oraz stopniach połysku.

Dobre na wszystko
Fornir to materiał niezastąpiony w produkcji instrumentów muzycznych oraz szkutnictwie. Płyty fornirowane upodobali sobie również sami stolarze. Od lat cieszą się one dużym zainteresowaniem w przemyśle meblarskim i nie tylko. Nic dziwnego, gdyż łączą namacalny urok drewna z uniwersalnym charakterem.


- Zaletami płyt fornirowanych jest ich naturalny wygląd i pochodzenie, a także skrócenie całego procesu produkcji, dowolność wykończenia warstwy zewnętrznej czy lakierowanie od wysokiego połysku po tępy mat. Jesteście ciekawi jak prezentują się na żywo? Zapraszamy do oddziałów w Gądkach i Robakowie obok Poznania oraz w Małopolu pod Warszawą – podsumowuje ekspert firmy JAF Polska. 

Więcej na stronie JAF 
JAF działa na rynku od ponad siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce firma rozpoczęła w 2008 roku. Jest dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a ponad 70-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów stawia JAF na pozycji jednego z liderów tej branży.
 
 
 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1109 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 27 Czerwca 2022

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u