Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Nieciekawie wokół domu? Nigdy! O roli kontrastów w projektowaniu ogrodowej przestrzeni

2 Września 2015
Kontrast to niezwykłe narzędzie, które w rękach sprawnego architekta pozwala stworzyć przyciągające uwagę projekty, ale i odwrócić uwagę od elementów kompozycji, których nie da się ukryć. Korzystają z niego chętnie projektanci krajobrazu, realizując wizje właścicieli o nieszablonowych rozwiązaniach wokół domu. W czym tkwi siła kontrastowych rozwiązań w ogrodzie?

Ogród, z mnogością gatunków drzew i krzewów oraz nieograniczoną paletą barw, to idealne miejsce do tworzenia ciekawych, często zaskakujących zestawień roślinnych. Natura to jednak nie jedyny środek wyrazu, dzięki któremu nadamy przestrzeni otaczającej budynek wyjątkowy charakter. Ważną rolę w jej kształtowaniu spełnia nawierzchnia – prawidłowo dobrana i umiejętnie wpisana w projekt, potrafi zdziałać cuda.

Formaty, wzory i kształty

Producenci materiałów nawierzchniowych, z myślą o potrzebach i wymaganiach użytkowników, prześcigają się w projektowaniu coraz bardziej wymyślnych wzorów płyt tarasowych czy kostki brukowej. Klasyczne formaty kwadratów i prostokątów, choć wciąż modne – szczególnie w dużych formatach – ustępują miejsca trapezom, rombom czy wręcz gotowym kompozycjom rozet, kwiatów oraz kół. – Coraz większe powierzchnie ogrodowe sprzyjają projektowaniu dużych, komfortowych tarasów. To z kolei wiąże się z odpowiednim zagospodarowaniem rozległej przestrzeni, co wcale nie jest łatwe – wykorzystując tylko jeden format płyt w wybranym kolorze łatwo o monotonnię, czy wręcz przytłaczający widok. Dlatego naszym klientom doradzamy korzystanie z bogatej oferty formatów i ułożeń płyt tarasowych, wród których największą popularnością cieszy się wzór koła z serii Trawertyn oraz ośmiobok z serii Kamień Ciosany – tłumaczy Tomasz Ługowski, szef działu projektowego firmy Bruk-Bet, czołowego polskiego producenta nawierzchni betonowych. Chcąc urozmaicić nawierzchnię nie musimy korzystać jedynie z gotowych rozwiązań – wystarczy odrobina wyobraźni i elementy w kontrastowych kolorach, by na tarasie czy podjeździe wyczarować koła, półkola, wachlarze czy łuki.

Moc koloru

Od dawna wiadomo, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, a ciemne sprawiają, że powierzchnia wydaje się mniejsza. O tym, że przecięcie dużej, gładkiej powierzchni kontrastowymi elementami w postaci pasów, kropek czy kratki zupełnie zmieni jej odbiór w oczach obserwatora nie trzeba nikogo przekonywać. Z zasad tych najchętniej korzystają projektanci odzieży, ale także wnętrz oraz krajobrazu. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu kontrastowych barw lub różnych odcieni tego samego koloru powstają przepiękne kompozycje, które, w zależności od preferencji inwestora, cechować może dynamika lub harmonia. – Wybór skrajnie różnych odcieni tego samego materiału doskonale sprawdzi się w sytuacjach, w których chcemy wyróżnić określoną powierzchnię lub oddzielić płaszczyzny o różnym przeznaczeniu np. droga dojazdowa i miejsca parkingowe lub podjazd i ścieżka prowadząca do drzwi wejściowych. Ciemniejsze elementy swietnie nadają się także do tworzenia obrysów ścieżek oraz alejek, gdy chcemy zaznaczyć ich wyjątkowy kształt – podpowiada ekspert firmy Bruk-Bet.

Siła faktury

Tam gdzie intencją projektanta jest uwypuklenie wybranego fragmentu kompozycji lub podkreślenie wyjątkowego charakteru powierzchni, warto korzystać z kontrastowych zestawień faktur materiałów. – Zasadę tę wprowadziliśmy w życie projektując system ścieżek wokół domu utrzymanego w nowoczesnym stylu.  Kręte, a nawet lekko łukowate ułożenia w tym przypadku nie zdałyby egzaminu, dlatego zdecydowaliśmy się połączyć w prostej linii gładkie, wielkoformatowe płyty Novator z małymi, urokliwymi kostkami Detalit o mocno chropowatej powierzchni. Kontrastując dodatkowo obie powierzchnie kolorem, uzyskaliśmy efekt delikatnie falującej płaszczyzny, co nadało jej lekkość i subtelny charakter – argumentuje projektant. Fakturą bawić się można także na tarasie, gdzie centralna cześć wykonana jest z gładkich, lekko połyskujących płyt, a obrys zaznaczamy matowymi elementami o szorstkiej powierzchni lub kamieniem dekoracyjnym. Tak zaaranżowana ogrodowa strefa relaksu nabierze elegancji i wyjątkowego charakteru.

Rola kontrastu w architekturze przestrzeni jest ogromna. Ważne, by tak jak w przypadku innych narzędzi, korzystać z niego rozsądnie i z umiarem. Tylko takie podejście do projektowania zapewni nam komfortowy wypoczynek na tarasie pełnym ładu i harmonii.


Więcej o projektowaniu nawierzchni przeczytasz na www.bruk-bet.plZobacz prezentację BRUK-BET®Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2449 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 2 Września 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u