Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Nawilżacze powietrza - jak o nie dbać?

16 Lutego 2021
Nawilżacze powietrza mogą pomóc złagodzić problemy spowodowane suchym powietrzem w pomieszczeniach. Ponadto mogą zniwelować objawy przeziębienia lub innych chorób układu oddechowego.
 

Idealne poziomy wilgotności

Wilgotność to ilość pary wodnej w powietrzu. Zmienia się w zależności od pory roku, pogody i miejsca zamieszkania, a jej poziom zazwyczaj jest wyższy latem i niższy zimą. Idealnie, wilgotność w Twoim domu powinna wynosić od 30% do 50%.

Jej niski poziom może powodować wysuszenie skóry, podrażnienie dróg nosowych i gardła oraz swędzenie oczu. Natomiast zbyt wysoka może być przyczyną uczucia duszności w domu i kondensacji pary na ścianach, podłogach i innych powierzchniach, co prowadzi do rozwoju szkodliwych bakterii, roztoczy i pleśni. Alergeny te mogą wywoływać szkodliwe objawy związane z oddychaniem, zaostrzeniem alergii i astmy.

Wskazówki dotyczące konserwacji nawilżacza

Nawilżacze powietrza powinny być odpowiednio konserwowane. Konserwacja powinna wyglądać tak, jak opisuje ją producent. Oprócz tych podanej w instrukcji poniższe wskazówki również mogą pomóc:

   ⇒   Używaj wody destylowanej lub demineralizowanej.
Woda destylowana lub demineralizowana ma znacznie niższą zawartość minerałów niż woda z kranu.  Po uwolnieniu do powietrza często pojawiają się na meblach w formie białego pyłu. Możesz także wdychać niektóre minerały, które rozpraszają się w powietrzu. Ponadto, jeśli jest to zalecane przez producenta, należy stosować wkłady lub filtry demineralizujące.

   ⇒   Często zmieniaj wodę w nawilżaczu.
Nie pozwól, aby wewnątrz powstawały błony lub osady. Opróżniaj zbiorniki, osuszając ich powierzchnie i uzupełniając je codziennie czystą wodą, jeśli to możliwe, zwłaszcza jeśli używasz modeli ultradźwiękowych. Przed zabiegiem odłącz urządzenie.

   ⇒   Czyść nawilżacze co 3 dni.
Odłącz nawilżacz powietrza przed czyszczeniem. Dokładnie pozbądź się osadów mineralnych za pomocą 3% roztworu nadtlenku wodoru. W niektórych modelach należy użyć wybielacza chlorowego lub innego środka dezynfekującego, w zależności od zaleceń producenta. Po czyszczeniu należy zawsze opłukać zbiornik, aby zapobiec przedostaniu się szkodliwych chemikaliów do powietrza - a następnie wdychaniu.

   ⇒   Regularnie wymieniaj filtry.
Jeśli nawilżacz powietrza posiada filtr, wymieniaj go co najmniej tak często, jak zaleca producent - a częściej, jeśli jest brudny. Obszar wokół nawilżaczy powietrza powinien być suchy. Jeśli obszar wokół urządzenia staje się wilgotny lub mokry - w tym okna, wykładzina, zasłony lub obrusy – zmniejsz jego moc lub częstotliwość używania.

   ⇒   Rozważ wymianę starych modeli.
Z biegiem czasu nawilżacz powietrza może tworzyć osady, które są trudne lub niemożliwe do usunięcia i sprzyjają rozwojowi bakterii.

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2564 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 16 Lutego 2021

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u