Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Nie brakuje piątej klepki

27 Kwietnia 2011
Jednym z najstarszych materiałów podłogowych wykorzystywanych przez człowieka jest naturalne drewno, od dawna już uznawane jako łatwy do obróbki budulec o doskonałych właściwościach. Naturalne piękno i ciepło emanujące z drewnianych powierzchni nadaje pomieszczeniom niepowtarzalny charakter, elegancję i przytulność. Podłogi wykonane z drewna, z uwagi na ich oryginalność oraz walory użytkowe są stosowane zarówno w mieszkaniach, hotelach, szkołach,  biurach, sklepach, jak i w halach widowiskowych i sportowych.

Posadzki drewniane wykonuje się z drewna drzew rosnących w naszej strefie klimatycznej: świerku, jodły, sosny, dębu, jesionu, buka, brzozy, klonu, jaworu, olchy, orzecha, wiązu, grabu, czereśni, wiśni a także z drewna gatunków egzotycznych, takich jak .: merbau, jatoba, jarrah, kambala, guatambu, iroko, hevea, kempas, lingue, tauari, mahonie, badi, ipe, tali i wiele innych. Warto wiedzieć, że nazwy tych gatunków, w zależności od kraju, mogą być bardzo zróżnicowane - jeden gatunek egzotyczny można odnaleźć pod kilkoma, a nawet kilkunastoma nazwami/ ma niekiedy kilka, a nawet kilkanaście różnych nazw. Istotne jest to, że gatunki drewna różnią się twardością. Do najtwardszych, najbardziej odpowiednich na podłogę należą gatunki egzotyczne: merbau, iroko, jatoba, afzelia. Z gatunków europejskich należy tutaj wymienić dąb, buk czy jesion.
Posadzki drewniane są zróżnicowane nie tylko ze względu na gatunek drewna, ale także na konstrukcję materiału, z jakiego zostały wykonane. Można podzielić je na:
  • podłogi z elementów z drewna litego (tzw. tradycyjne) – do tej grupy zaliczane są parkiety lite (deszczułki), deska podłogowa iglasta lub liściasta, mozaiki parkietowe, przemysłowe i pałacowe oraz parkiety pocieniane – tzw. lamparkiety.
  • podłogi z elementów z drewna klejonego warstwowo – do tej grupy zaliczane są wszystkie podłogi, których poszczególne elementy powstały w wyniku sklejenia kilku kawałków drewna litego, tworząc tym samym jednolitą całość. Najbardziej znanymi wyrobami z tej grupy jest deska trójwarstwowa oraz parkiet dwuwarstwowy.
  • panele podłogowe – wykonane z tworzyw drewnopochodnych takich jak MDF, HDF czy płyta wiórowa. W przypadku tej grupy warstwą użytkową, a zarazem i dekoracyjną, jest cienki laminat z naniesionym nadrukiem imitującym strukturę naturalnego drewna. W przypadku paneli lepszej klasy warstwa wierzchnia jest wykonana z okleiny naturalnej (cienkiej warstwy drewna).

Wybór materiału na podłogę
Przy podejmowaniu decyzji o zakupie materiału na podłogę, oprócz czynników czysto estetycznych, należy wziąć pod parametry techniczne i właściwości drewna. Należy pamiętać o sposobie użytkowania pomieszczeń, natężeniu ruchu , rodzaju zastosowanego ogrzewania, wielkości pomieszczenia.

Korytarz, klatka schodowa
To miejsca o największym natężeniu ruchu w każdym domu. Wybierając do nich materiał na podłogę należy pamiętać, że będzie ona narażony na bardzo duże obciążenia, niekiedy zabrudzenia (błoto, piasek), które mogą spowodować zniszczenie powierzchni lub wgnioty. Dlatego najlepszymi gatunkami drewna do takich pomieszczeń są gatunki twarde, odporne na zmiany wilgotności, o małym współczynniku pęcznienia. Dobrym rozwiązaniem będzie podłoga z dębu, merbau czy afzeli, najlepiej wykonana z parkietu litego. Kolor i struktura wymienionych gatunków gwarantuje, że nawet w przypadku drobnych uszkodzeń czy zeschnięcia się drewna w sezonie grzewczym podłoga zachowa dobry wygląd i nie straci swoich zalet.

Salon, pokój dzienny
Z tych części mieszkania korzystamy najczęściej, są to również pomieszczenia najbardziej reprezentacyjne. W zależności od ich wielkości oraz od planowanego wystroju wnętrza (klasyczne, modernistyczne, inne) można wybrać wiele rozwiązań podłogi. Bardzo atrakcyjna może być dębowa deska podłogowa podkreślająca charakter pomieszczenia, zwłaszcza w połączeniu z elementami takimi jak kominek, drewniane okna, belki stropowe. Całość pozwala na uzyskanie rustykalnego charakteru wnętrza, spokoju i poczucia domowej atmosfery. Wybierając parkiet, należy pamiętać, że im większe pomieszczenie, tym większy powinien być rozmiar klepki parkietowej (małe elementy w połączeniu z dużą powierzchnią po prostu „zginą”). Jeżeli chodzi o dobór gatunku drewna, można się tutaj pokusić o dużą dowolność i wykorzystać nawet średnio twarde drewno takie jak badi, jesion lub też kombinację kilku gatunków o zgranych ze sobą kolorach i różnych kształtach klepek, tworząc tzw. mozaikę pałacową.

Pokój dla dzieci, sypialnia
Idealnym rozwiązaniem do tego typu pomieszczeń są gatunki drewna o ciepłej kolorystyce i stonowanej strukturze. Ze względu na małe obciążenia podłogi, można pokusić się o parkiet warstwowy z drewna brzozy, olchy, czy klonu europejskiego lub kanadyjskiego. Ładną podłogę można uzyskać poprzez ułożenie parkietu warstwowego z bambusa (ciekawostka: bambus nie jest drewnem – należy do rodziny traw).

Kuchnia, łazienka
Zastosowanie drewna w tych pomieszczeniach jest możliwe, wymaga jednak od użytkownika dużej ostrożności i dbałości o czystość. Należy pamiętać, że zarówno drewno, jak i lakiery źle reagują z wodą i detergentami wykorzystywanymi w tych pomieszczeniach oraz panująca tam wilgocią. Charakter prac wykonywanych w kuchni (gotowanie, zmywanie) powodują bardzo duże obciążenia miejscowe, czego efektem jest szybkie zniszczenie lakieru w okolicach zlewu czy stołu. Decydując się na drewno w kuchni czy łazience, najlepiej ograniczyć się do kombinacji drewno-płytki ceramiczne. Taki układ jest bardzo estetyczny i pozwala wyeliminować uszkodzenia parkietu w najbardziej obciążonych miejscach poprzez zastąpienie drewna ceramiką.

Czym się kierować przy zakupie?
Przy zakupie podłogi drewnianej należy pamiętać, że kluczowe znaczenie dla długotrwałej i pozbawionej problemów eksploatacji ma jakość drewna, jak i jego obróbki (poprzez obróbkę, rozumie się także suszenie drewna). Znane są parkiety użytkowane przez wiele stuleci (np. w Pałacu w Książu). Były one wykonywane z najlepszego drewna, suszonego niekiedy przez kilkanaście lat w warunkach naturalnych. W dzisiejszych czasach drewno jest suszone w specjalnych suszarkach przez około miesiąc. Nie bez znaczenia jest tutaj także tzw. okres sezonowania przed i po suszeniu drewna. Decydując się na zakup parkietu czy deski podłogowej, najlepiej wybrać producenta o znanej renomie, gwarantującego produkcję w oparciu odpowiedni proces technologiczny. Parkiety takie są tylko nieco droższe, a zyskujemy gwarancję, że po ułożeniu podłoga nie będzie się zsychać czy pęcznieć, uniemożliwiając niekiedy normalne użytkowanie.
Wybierając materiał na podłogę, należy również wziąć pod uwagę jego parametry techniczne, w tym grubość. Grubość jest szczególnie ważna, jeżeli planujemy połączenie podłogi drewnianej z płytkami ceramicznymi, a także w przypadku stosowania ogrzewania podłogowego. Drewno jest bardzo dobrym izolatorem, dlatego też maksymalna wysokość parkietu na ogrzewanie podłogowe nie powinna przekraczać 15 mm. W tym wypadku optymalnym rozwiązaniem jest wybór parkietu dwu warstwowego o grubości 11 mm, którego konstrukcja zapewnia dużą stabilność wymiarową.

Montaż
Oprócz wyboru odpowiedniego materiału na podłogę, bardzo ważny jest również jej montaż i czynności go poprzedzające. Najlepiej zwrócić się w tym celu do renomowanej firmy parkieciarskiej posiadającej odpowiedni sprzęt oraz doświadczenie. Niektórzy producenci materiałów podłogowych lansują w swoich materiałach reklamowych tezę, że montaż ich wyrobów można wykonać we własnym zakresie, co w rzeczywistości bez odpowiedniego sprzętu i doświadczenia może nas narazić na duże straty finansowe i konieczność ponownego zakupu podłogi.

Kilka wskazówek - na co należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do montażu podłogi:
  • podłoże pod podłogi drewniane musi być odpowiednio wysezonowane! Wilgotność nie powinna przekraczać 2% (badanie przeprowadza się specjalnym aparatem wapniowo-karbidowym, tzw. CM). W przypadku wyższej wilgotności podłoża należy odłożyć montaż, a pomieszczenie intensywnie wentylować. W przypadku niewiele wyższej wilgotności można zastosować specjalne grunty, izolujące wilgoć zawartą w podłożu.
  • podłoże musi być stabilne (niedopuszczalne są pęknięcia, kruszenie się czy rozwarstwianie).
  • wilgotność względna w pomieszczeniach z podłogą drewnianą powinna wynosić ok. 65%, przy temperaturze ok. 210C. Zachowanie tych parametrów pozwoli uniknąć zsychania się lub pęcznienia drewna, a co za tym idzie zmianie wymiarów i powstawania szczelin.
  • odpowiedni klej i wykończenie powierzchni – w tym przypadku, najlepiej zdać się na opinię firmy parkieciarskiej. Najczęściej firmy parkieciarskie są również dystrybutorami chemii do parkietów i w sposób fachowy doradzą wybór odpowiedniego kleju i lakieru (lub oleju) w zależności od podłoża, rodzaju podłogi i sposobu użytkowania. Należy pamiętać, że zastosowanie nieodpowiedniego kleju może spowodować duże straty, a nawet konieczność ponownego ułożenia podłogi.
  • przy układaniu parkietu nie należy się spieszyć! Parkiet po ułożeniu powinien być sezonowany w warunkach w jakich będzie użytkowany przez minimum dwa tygodnie, a dopiero później szlifowany i lakierowany. Właściwe użytkowanie podłogi może rozpocząć się po okresie całkowitego utwardzenia się lakieru. Czas ten jest określony przez producenta lakieru. W przypadku podłóg lakierowanych (tzw. gotowych) czas taki nie jest wymagany i na ogół wystarczy kilka godzin na wyschnięcie kleju.
  • wybierając sposób wykończenia podłogi należy pamiętać, że oba sposoby (lakierowanie i olejowanie) posiadają swoje wady i zalety – np. łatwiejszą renowacje w przypadku oleju, a dłuższe i łatwiejsze użytkowanie w przypadku lakierów.
  • po ułożeniu i wykończeniu podłogi nie możemy zapominać o jej odpowiedniej konserwacji. Jest wiele środków do pielęgnacji parkietów, lakierów itp. Najlepiej jednak zaufać producentowi lakieru, którym wykończyliśmy podłogi, i stosować profesjonalną chemię do parkietów, a nie uniwersalne środki do czyszczenia. Istotne jest także, aby w czasie codziennej eksploatacji nie dopuścić do całkowitego zniszczenia powłoki lakierniczej. Spowoduje to konieczność szlifowania całej podłogi i ponownego lakierowania lub nakładania oleju.
 
Decydując się na zakup podłogi drewnianej, trzeba pamiętać, że drewno jest materiałem naturalnym, a przez to wyjątkowym. Nie ma dwóch identycznych klepek drewnianych, co sprawia że nasza podłoga będzie naprawdę wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju! Nie oczekujmy od parkietu tzw. pierwszej klasy, czyli tego, że każda klepka będzie identyczna – to nie sztuczny laminat, w którym wzór jest powtarzalny. Piękno i unikalny charakter drewna tkwi w jego niepowtarzalności.

Autor: Artur Wolkenstein
Fot. Linea Domus
Artykuł opublikowany w nr 6/2007 [18] dwumiesięcznika Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 4940 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 27 Kwietnia 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u