Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Nowa jakość czystości

3 Kwietnia 2013
Mało kto w trakcie odkurzania zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę zamiast odkurzać – „zakurza” swój dom. Całe powietrze bowiem, które przechodzi przez jednostki przenośne, zostaje wyrzucone z urządzenia i zostaje wewnątrz pomieszczenia. I choćby zastosowano najlepsze filtry, to wszędobylski kurz znajdzie sposób, żeby wydostać się z tradycyjnego odkurzacza i ponownie rozgościć się w naszym domu. Nic dobrego z tego nie wynika. Roztocza, bakterie, pyły, alergie …

Nowoczesne rozwiązania eliminują ten problem. Odkurzacz centralny działa dzięki agregatorowi zasysającemu powietrze. To system składający się z jednostki centralnej, sieci przewodów rozprowadzonych po domu (niewidocznych, bo ukrytych w ścianach i podłogach) oraz gniazd ssawnych, których lokalizacja jest istotnym elementem komfortowego użytkowania, a nowoczesny design ozdobą ściany. Zestaw  do sprzątania zaś to giętki wąż, który może mieć długość nawet 15 m i różnego rodzaju szczotki. Po połączeniu węża z rurą teleskopową i szczotką oraz podłączeniu go do gniazda – odkurzacz centralny gotowy jest do pracy.

Najważniejszą zmianą w stosunku do tradycyjnej metody jest fakt, że po wstępnym oczyszczeniu powietrze z odkurzacza jest wyprowadzane systemem przewodów na zewnątrz – zatem to, którym oddychamy w pomieszczeniu, jest wolne od zanieczyszczeń.

Wyeliminowanie hałasu – to druga wielka zaleta. Jednostka centralna jest zazwyczaj umieszczana w odległym pomieszczeniu (piwnica, garaż, dowolne pomieszczenie gospodarcze). Można zatem sprzątać w dowolnym czasie, bez obaw o zakłócenie czyjegoś spokoju.

Aby system w pełni zadowalał użytkownika, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Po pierwsze należy odpowiednio dobrać urządzenie do własnych potrzeb. Dobór jednostki centralnej jest uzależniony od orientacyjnej powierzchni sprzątania i maksymalnej długości przewodu głównego.

Dodatkowo, na rynku znajdziemy jednostki centralne przystosowane do sprzątania na sucho oraz zarówno na sucho, jak i na mokro. Te drugie są doskonałym rozwiązaniem dla bardzo wymagających i ceniących komfort  użytkowników. Odkurzacze z podłączeniem przewodu do kanalizacji czyszczą się automatycznie – bez jakiegokolwiek otwierania i opróżniania. Wessane do odkurzacza zanieczyszczenia są natryskiwane wodą i magazynują się w zbiorniku. Po wypełnieniu się zbiornika, zostaje on automatycznie opróżniany – zanieczyszczenia spływają do kanalizacji.

Jeśli już wiemy, jaki rodzaj jednostki centralnej będzie stosowny do naszych potrzeb, należy odpowiednio rozplanować sieć przewodów, gniazda ssawne i instalację elektryczną.

Jednostka powinna znajdować  się w miejscu oddalonym od pomieszczeń użytkowych. Lokalizacja musi uwzględniać konieczność wyprowadzenia przewodu wydechowego na zewnątrz (na elewacji bocznej, nie wyżej niż 30 cm od poziomu terenu) oraz ewentualne podłączenie do kanalizacji. Nie należy zapominać o źródle prądu.

Odpowiednie rozmieszczenie gniazd ssawnych to kluczowa kwestia dla wygody korzystania z odkurzacza oraz prawidłowego funkcjonowania systemu. Wąż musi mieć taki zasięg, aby bez przeszkód mógł dotrzeć do każdego zakątka domu. Najlepiej gniazda lokalizować w punktach centralnych, takich jak korytarze czy klatki schodowe.Nowoczesny design gniazd ssawnych sprawia, że chociaż są one elementem typowo instalacyjnym, stanowią też ozdobę ścian.

Ważna jest wygoda, więc punkty z ograniczonym dostępem (za meblami, za drzwiami itp.) trzeba wykluczyć. Należy pamiętać, że im dłuższy wąż, tym większe opory przepływu powietrza i zmęczenia silnika. Najczęściej wybierana długość to 7 lub 9 m. Dużym ułatwieniem są automatyczne szufelki. Te warto umieścić w kuchniach, korytarzach, jadalniach czy przedsionkach.

Sieć instalacyjna łączy gniazda ssawne i szufelki z jednostką. Przewody rurowe, tak jak instalacje hydrauliczne, powinny być rozprowadzone wzdłuż linii prostych, aby zminimalizować opory hydrauliczne. Opory te powstają na skutek tarcia o wewnętrzne ścinki przewodów oraz w wyniku zmian kierunku przepływu powietrza. Odgałęzienia przewodu głównego muszą być wykonane w płaszczyźnie poziomej, co pozwoli na uniknięcia spadków grawitacyjnych.  Niezbędne jest doprowadzenie wzdłuż rur  przewodu elektrycznego do każdego gniazda ssawnego – pamiętać należy bowiem, że jednostka włączana jest zdalnie przez wetknięcie końcówki węża do gniazda ssawnego. Jednostki centralne generują prąd sterujący 24V, więc do rozprowadzenia instalacji elektrycznej używa się przewodów o przekroju min. 0,75 mm².

Systemy odkurzania centralnego zapewniają wyeliminowanie cyrkulacji zużytego powietrza. Są ciche i bardzo wygodne. Właściwie stosuje się je w każdym nowo powstającym domu. Możliwa jest oczywiście również instalacja w budynku już istniejącym – w takim przypadku należy tak zaprojektować rozprowadzenie przewodów, aby prace instalacyjne ograniczyć do minimum.  

Instalację i montaż systemu warto zlecić wykwalifikowanym i doświadczonym fachowcom, którzy, korzystając ze swojej wiedzy, doradzą nam najlepsze i najwygodniejsze rozwiązania.

Więcej na www.ecomax.pl

Fot. Ecomax
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3653 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 3 Kwietnia 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u