Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Odkurzacz centralny - przemyślana instalacja

9 Stycznia 2014

Odkurzacz centralny wymaga wykonania specjalnej instalacji - ułożenia w ścianach systemu rur, zakończenia ich gniazdami ssącymi, a nastepnie zamontowania jednostki centralnej.  Prace te, w dużej mierze typowo budolwane, najłatwiej wykonuje się na wczesnym etapie budowy domu -  instalację prościej jest wtedy ukryć. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby wykonać je już w domu gotowym - wymagają wtedy tylko trochę więcej zachodu  - poprowadzenie systemu będzie wymagało wykucia kilku bruzd i otowrów w ścianach.


Projekt i montaż i instalacji najbezpieczniej jest zlecić wykwalifikowanym, doświadczonym fachowcom. Nie znaczy to jednak, że nie można go wykonać samodzielnie – nie jest to zadanie bardzo skomplikowane ani wymagające specjalnych umiejętności – należy tylko ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Poniżej przedstawimy Państwu kilka  infromacji i wskazówek niezbędnych podczas planowania i instalowania odkurzacza cenralnego.

Długość węża

Najwygodniejsze w użytku są węże o długości 7, 6m, 9m. Dłuższe mogą być mało poręczne. Jeśli jednak wąż miałby być kilkanaście centymetrów za krótki i przez to nie sięgać w pewne miejsca, np. do narożnika, to optymalniej będzie zdecydować się na wąż dłuższy, niż na przepinanie go z gniazdka do gniazdka. W budynkach, w któych jest problem z instalacją odpowiedniej dla krótszego węża ilości gniazd, można stosować węże długie, nawet do 15 m.

Gniazda ssące

Gniazda ssące, podobnie jak kontakty i innego różnego typu włączniki, będą stanowiły przedmioty tzw. codziennego użytku, dlatego należy dobrze zastanowić się przy ich rozmieszczaniu.

Ilość gniazd ssących

Rozplanowując położenie gniazd ssących, pamiętajmy, że zbyt duża ich ilość nie jest wskazana – z doświadczenia wynika, że na 80 metrowej kondygnacji,  w zależności od projektu, zwykle wystacza od 1 do 3 gniazd ssących.

UWAGA: ilość gniazd ssących i długość instalacji ma znaczenie przy doborze jednostki centralnej

Lokalizacja gniazd ssących

Nigdy nie należy planować gniazd za drzwiami, w narożnikach ścian i na prostych ich powierzchniach – czyli w miejscach, gdzie będą trudno dostępne lub gdzie mogą kolidować  z umeblowaniem. Przed zaplanowaniem rozmieszczenia gniazd  warto ustalić, gdzie będą stały meble.
Korzystnym jest zaplanowanie gniazda w pomieszczeniach, które często odkurzamy, jak np. kuchnia, jadalnia – wtedy "wszystko – i wąż i gniazdo" – znajduje się pod ręką, ułatwiając awaryjne porządki.
W miejscach bardziej narażonych na śmiecenie, takich jak korytarz, wiatrołap, gdzie bezpośrednio z podwórka możemy wnosić kurz i piach, czy kuchnia, w której przygotowujemy jedzenie, warto zaplanować szufelkę automatyczną, czyli gniazdo w formie szczeliny, montowane przy podłodze, do którego, po włączeniu, możemy bezpośrednio zamieść śmieci.
Układając instalację, nie zapomnij o garażu.  Jeśli jest to technicznie wykonalne, to warto zamontować gniazdo ssące również w garażu. Najlepiej w pobliżu bramy wjazdowej do garażu, aby można było odkurzać samochód także przed budynkiem.

Wysokość, na której należy zamontować gniazdo ssące

Zaleca się montowanie gniazd ssących na wysokości odpowiadającej użytkownikom – optymalna wysokość gniazda to 30-60cm od finalnej podłogi.

Gniazda ssące – plan budowy z odpowiednią strategią

Zaplanowanie  lokalizacji gniazd ssących można próbnie wykonać na szkicu w skali 1:1000. Powinny być na nim uwzględnione drzwi oraz określone przeznaczenia pomieszczeń (np. kuchnia, jadalnia itd.) Następnie na szkicu każdego piętra należy zaznaczyć okręgi w następujący sposób: ostrze cyrkla lub ewentualnie sznurka ustawia się  w narożnikach zewnętrznych i rysuje okręgi o wyznaczonym promieniu  - 7,6 lub 9,1 m (czyli wybranej długości węża). Miejsca, w których okręgi przecinają się, są  optymalne do montażu gniazd ssących. Oczywiście należy przy tym uwzglęnić wcześniej podane zalecenia.

Wskazówka
Aby się upewnić co do właściwej lokalizacja gniazd, warto wykonać pewne zadanie.Należy przygotować nitkę lub cieńki drut o długości węża, oczywiście odpowiednio dopasowanego w skali do planu, i przystawiając je do gniazd zaznaczonych na szkicu wykonać symulację ich zasięgu.Ważne, aby na planie uwzględnić też takie przyszłe przeszkody jak meble, kominki itp. Dzięki tej metodzie możemy uzyskać pewność, że korzystając z gotowej już instalacji bez problemu, wygodnie sięgniemy wężem do wszystkich zakamarków, narożników pod sufitem czy całych schodów. W takim przypadku odkurzanie lekkim wężem ssącym będzie prawdziwą przyjemnością.

Planując instalację do gotowych  budynków czy  to w stanie surowym czy to już wykończonych można też po prostu użyć podziałki lub sznura o oryginalnej długości węża (7,6 i 9,1) – w ten sposób testując jego zasięg i funkcjonalność.

System rur

Przed montażem należy określić rozmieszczenie systemu rur. Obowiązuje tu zasada: długość przewodów powinna być jak nakrótsza, ale nie za wszelka cenę.  Przede wszystkim należy też pamiętać, że przewody rurowe, tak jak instalacje hydrauliczne, powinny być rozprowadzone wzdłuż linii prostych, aby zminimalizować opory hydrauliczne. Odgałęzienia przewodu głównego muszą być wykonane w płaszczyźnie poziomej, co pozwoli na uniknięcia spadków grawitacyjnych. Niezbędne jest doprowadzenie wzdłuż rur przewodu elektrycznego do każdego gniazda ssawnego – pamiętać należy bowiem, że jednostka włączana jest zdalnie przez wetknięcie końcówki węża do gniazda ssawnego. Jednostki centralne generują prąd sterujący 24V, więc do rozprowadzenia instalacji elektrycznej używa się przewodów o przekroju min. 0,75 mm?.

UWAGA:
  • kolanko bezpieczeństwa 90st. nadaje się tylko jako zabezpieczenie wklejane za płytką montażową gniazda ssącego lub za szufelką, w szczególnych przypadkach na zewnętrznej instalacji.
  • "trójnik T" stosujemy tylko do przyłączenia gniazda ssącego, nie należy stosować go jako rozgałęzienia instalacji.
  • smarowanie rur i kształtek klejem przeprowadzamy tylko po zewnętrznych ściankach.
  • używając do cięcia rur zwykłej piłki do metalu nie zapominaj o porządnym ich ogradowaniu !!!

Gniazdo wylotowe

Gniazdo wylotowe umieszcza się  w zewnętrznej ścianie budynku. Jego otwór powinien być umieszczony na wysokości ok. 30÷50 cm nad ziemią, co pozwoli wutłumić hałas pracującej jednostki, a także zabezpieczy przed mozliwością zablokowania klapki np. przez zalegający na powierzchni śnieg.

Więcej na www.ecomax.pl

Artykuł zamieszczony w e-wydaniu Pomysł na dom - odkurzanie centralne
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 5382 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 9 Stycznia 2014

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u