Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Odkurzanie centralne - skuteczne i wydajne sprzątanie

28 Stycznia 2014

Odkurzanie to jedna z ważniejszych prac wykonywanych w każdym domu czy mieszkaniu, przy czym im większa kubatura mieszkalna, tym więcej wymaga ono wysiłku. Większość pań domu (panowie czasami również) wykonuje tę czynność za pomocą tradycyjnych, przenośnych odkurzaczy. Jednak takie odkurzanie, mimo pewnych postępów,  ma nadal poważne wady. Z reguły tradycyjne odkurzacze są dość głośne, mało wydajne (niedokładne), a odkurzanie nimi dużych powierzchni jest czasochłonne i męczące. Nowoczesne rozwiązania eliminują ten problem.


Na wstępie przedstawmy bohatera tego artykułu - centralne odkurzenie. Jest to system składający się z jednostki centralnej oraz rur ssących zakończonych gniazdami, który montuje się na stałe (najlepiej już podczas budowy domu lub mieszkania) w budynku. Najkorzystniej zadbać o zamontowanie takiego systemu podczas zakładania instalacji elektrycznej i wodnej.

Historycznie rzecz biorąc odkurzacz centralny jest starszy od tradycyjnych, przenośnych odkurzaczy. Odkurzanie tego typu używano już w sporej ilości budynków jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Prawdziwy rozkwit centralnego odkurzania miał miejsce w Ameryce i w Wielkiej Brytanii w latach 20 XX wieku. Potem, m.in. ze względu na Wieki Kryzys, nastąpiło poważne zahamowanie w rozwoju sprzedaży i instalacji centralnego odkurzania. Sytuacja ta była związana głównie z koniecznością obniżenia kosztów nowo stawianych domów (w taką politykę nie wpasowała się wysoka cena instalacji centralnego odkurzacza), ale także coraz większą konkurencyjnością odkurzaczy przenośnych – w tych czasach już małych, lekkich, z oszczędnymi silnikami i  elektrycznymi. I to one właśnie zdominowały na następnych kilkadziesiąt lat rynek branżowy.

Do instalacji centralnego odkurzania zaczęto powracać dopiero pod koniec XX w. Ważnym czynnikiem sprzyjającym ponownemu zainteresowaniu tym systemem były szkodliwe skutki uboczne rozwoju cywilizacyjnego w postaci gromadzących się w zastraszającym tempie różnych zanieczyszczeń, wraz z którymi zanotowano znaczny wzrost chorób alergicznych. Zwykłe, przenośne odkurzacze nie radziły sobie z tym problemem. Dopiero systemy centralnego odkurzania zapewniały o wiele lepsze walory ekologiczne, usuwając powietrze przechodzące przez zbiornik z kurzem na zewnątrz pomieszczenia, a nie jak odkurzacze przenośne do pomieszczenia.

Istonym elementem rozwoju centralnego odkurzania była też konkurencja rynkowa - zaczęły się pojawiać coraz to nowsze technologie np. zastąpiono drogie rury miedziane przez wykonane z PVC. To wszystko  wpłynęło na dynamiczny rozwój centralnego odkurzania, który obserwuje się od ponad dwudziestu lat w USA i zachodniej Europie. Warto wspomnieć, że były też jednak kraje, jak np. Kanada, w której pomysł centralnego odkurzania powrócił na dobre jeszcze przed II wojną światową – w tym momencie jest ona światowym potentatem w zastosowaniu centralnego odkurzania. Urządzenia tego typu znajdują się tam dziś w ok. 85% budynków.

System centralnego odkurzania składa się  z następujących elementów:
  • jednostki centralnej, w której skład wchodzą silnik (agregat ssący), separator zanieczyszczeń i zbiornik na kurz;
  • systemu sztywnych rur łączących jednostkę centralną z umieszczonymi w ścianach pomieszczeń gniazdami ssącymi;
  • węży podłączanych do gniazd ssących i końcówek-ssawek;

Praca systemu centralnego odkurzania odbywa się niejako w kilku etapach. Usuwany przez odkurzacz kurz systemem rur wędruje do jednostki centralnej. Tam następuje dwustopniowa technika filtrowania. W pierwszym etapie większa cześć nagromadzonego kurzu oddzielana jest od powietrza, na skutek efektu cyklonowego. W następnym etapie samoczyszczący filtr usuwa resztki kurzu, a oczyszczone przez filtr zużyte powietrze wydalane jest na zewnątrz budynku. Brud natomiast osadza się na dnie dużego, wyjmowanego pojemnika, który wystarczy opróżniać zaledwie kilka razy w roku -  ze względów higienicznych  zaleca się opróżniać go nie rzadziej niż co cztery miesiące.    
    
Głównym elementem centralnego odkurzania jest jednostka centralna, wytwarzajaca podciśnienie w instalacji. Dostępna jest ona w dwóch wariantach – kompakt i split - różniących się  rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Jednostka centralna typu kompakt zbudowana jest w ten sposób, że wszystkie jej elementy (silnik, filtry, pojemnik na kurz) znajdują się w jednej obudowie. Z kolei w jednostce typu split separator zanieczyszczeń i silnik mają oddzielne obudowy.

Izolowanie zanieczyszczeń w jednostce centralnej może odbywać się na różne sposoby - proces ten może odbywać się, podobnie jak w tradycyjnym odkurzaczu, poprzez zastosowanie worka papierowego (jednorazowego użytku) lub materiałowego (który można czyścić, a także prać). Można także wykorzystać tzw. worek odwrócony – samooczyszczający. Polega to na tym, że zbiera on zanieczyszczenia, które po wyłączeniu odkurzacza powinny opaść bezpośrednio do zbiornika na kurz i śmieci – w taki sposób worek oczyszcza się sam. W jednostkach centralnych typu split najczęściej używa się tzw. separatory cykloniczne, w których wirujące z dużą szybkością drobiny kurzu, pod wpływem siły odśrodkowej osuwają się po ściankach prosto do zbiornika. Zbiorniki na kurz i śmieci mają pojemność od 12 do 40 litrów - w zależności od modelu jednostki centralnej.

Jednostki centralne mają silniki o znacznie większej mocy niż odkurzacze przenośne – wynosi ona od 1,2 do 3 kW (dobieramy ją w zależności od metrażu domu). Dzięki temu ich siła ssania jest zdecydowanie większa, a sprzątanie skuteczniejsze.

Jednosta centralna umieszczana jest zwyczaj w miejscu oddalnym od pomieszczeń użytkowych – np. w pomieszczeniu gospodarczym czy w piwnicy, dzięki czemu we wnętrzach do minimum zredukowany jest hałas pracującego silnika. Niezwykle ważny jest wybór miejsca instalacji gniazda wylotowego, ponieważ wydobywające się powietrze powoduje hałas. Powstaje on w wyniku uderzania powietrza w ziemię. Poziom tego hałasu to ok. 60 dB. Z tego powodu wylot gniazda powinien być umieszczony ok. 15–40 cm nad ziemią. Problem ten można jednak także usunąć instalując tłumik niwelujący hałas.

Kolejnym elementem systemu jest sieć instalacyjna – jest to system rur PVC o średnicy około 52 mm, łączący jednostkę z gniazdami ssącymi. Musi być on zaprojektowany tak by, było jak najmniej załamań rur oraz zmian kierunku w ich położeniu. W przeciwnym razie powstawałyby duże opory powietrza, powodujące spadek siły ssącej.
    
Wyloty rur  w pomieszczeniach zakończone są gniazdami ssącymi. Należy zaprojektować taką ich ilość, żeby po podłączeniu węża można było bez kłopotów dotrzeć do każdego zakamarka mieszkania. Nie ma sensu planować zbyt dużej ilości gniazd – niepotrzebnie podniesie to koszt instalacji. Gniazda na ogół umieszcza się w centralnej części domu, w miejscach, gdzie nie zasłaniają ich meble, tak by z każdego punktu można było z łatwością sprzątnąć przestrzeń ok. 50–100 m?. Bardzo praktyczne jest zaplanowanie osobnych gniazd w garażu i gniazd specjalnych, takich jak np. automatyczna szufelka, doskonale sprawdzająca się w kuchni.

Od rodzaju gniazda zależy sposób uruchamiania systemu – następuje ono albo bezpośrednio po włożeniu do gniazda końcówki węża lub dopiero po włączeniu przełącznika na uchwycie węża. Klienci preferują węże z przełącznikiem, ponieważ są wygodniejsze w użyciu (można wyłączyć odkurzacz nie wyjmując węża z gniazdka). Są one niestety droższe.

Integralną częścią systemu centralnego są też akcesoria – różnej długości węże oraz cała gama ssawek i szczotek – za pomocą których można odkurzać niemal wszystko, na czym gromadzi się kurz: dywany, posadzki, regały z książkami, ubrania, grzejniki itd. Dostępne są także specjalne szczotki obrotowe, doskonale usuwające sierść czy specjalne szczotki do odkurzania ...zwierząt.  Można także dokupić specjalne separatory, które umożliwiają czyszczenie np. kominka z sadzy lub zbieranie wody czy błota.   

Autor: Tomasz Migdalski
Fot. Ecomax


Artykuł zamieszczony w e-wydaniu Pomysł na dom - odkurzanie centralneGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3133 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 28 Stycznia 2014

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u