Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Odliczenie VAT przy nabyciu nieruchomości – jakie warunki trzeba spełnić?

19 Października 2020
Nabywca nieruchomości może – pod pewnymi warunkami – obniżyć kwotę podatku VAT należnego o podatek naliczony. Warto jednak wiedzieć, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy zakupiona nieruchomość będzie służyć działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.
 

Kiedy w ogóle jest możliwe odliczenie VAT?
W pierwszej kolejności należy pamiętać, że odliczenie VAT jest możliwe wyłącznie w momencie, gdy zakupiony towar lub usługa będą służyć działalności opodatkowanej VAT, a zakupu dokonuje czynny podatnik VAT. Odliczenia podatku można zatem dokonać tylko w sytuacji, gdy nieruchomość będzie służyć działalności opodatkowanej (a nie np. zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych nabywcy i jego rodziny). 

Odliczenie VAT a zakup nieruchomości na cele użytkowe
Przedsiębiorcy, którzy nabyli nieruchomość, mogą odliczyć VAT od jej zakupu, jeśli mieszkanie będzie przeznaczone na cele użytkowe. Tym samym jeśli nieruchomość posłuży np. jako biuro, to właściciel nieruchomości będzie mieć prawo do odliczenia podatku. 

Zakup lokalu mieszkalnego a możliwość odliczenia VAT: kiedy można odliczyć podatek?
Podatnik czynny VAT będzie mógł również odliczyć podatek VAT, jeśli zakupił lokal mieszkalny – ale pod warunkiem że jest to nieruchomość przeznaczona na najem krótkoterminowy (turystyczny). Jeśli zatem przedsiębiorca chce wynajmować mieszkanie turystom lub otworzyć pensjonat w kupionej nieruchomości, to zachowuje on prawo do odliczenia podatku VAT od jej zakupu. W gorszej sytuacji znajdą się osoby, które wprawdzie kupiły nieruchomość z myślą o wynajmie, ale długoterminowym, czyli – na cele mieszkaniowe. Zgodnie z interpretacją indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 31 maja 2012 r. (sygn. IPTPP4/443-192/12-3/JM) cel mieszkaniowy nie jest związany z chwilowym pobytem, a z zamieszkaniem. Tym samym najem nieruchomości jest w takim przypadku stałym interesem życiowym osoby wynajmującej lokal mieszkalny. To oznacza, że zgodnie z przepisami ustawy o VAT ten rodzaj najmu nie zalicza się do działalności opodatkowanej VAT i korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że wiele osób kupujących nieruchomości na wynajem decyduje się właśnie na podpisanie z najemcami umowy na najem długoterminowy. W takim wypadku nabywca nieruchomości pozbawia się jednak prawa do odliczenia podatku.

O czym jeszcze warto pamiętać?
Aby odliczyć podatek VAT, nabywca musi też posiadać fakturę potwierdzającą transakcję. Odliczenia można dokonać w okresie, w którym u kontrahenta (sprzedawcy) powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonanej transakcji. Należy jednak pamiętać, że nabywca nieruchomości odliczy podatek nie wcześniej niż po otrzymaniu faktury. 
Podsumowując – prawo do odliczenia VAT zależy od tego, w jakim celu zostanie wykorzystana nieruchomość. Jeśli będzie ona służyć działalności opodatkowanej VAT – niezależnie od tego, czy jest to działalność własna podatnika (np. usługi doradcze) czy najem krótkoterminowy – to odliczenie podatku jest możliwe. 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 846 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 19 Października 2020

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u