Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Odnawiamy drewniane ogrodzenie

24 Kwietnia 2019
Co zrobić, jeśli drewniane ogrodzenie wokół domu nie prezentuje się już atrakcyjnie? Wystarczy odnowić jego konstrukcję z wykorzystaniem odpowiednich preparatów do ochrony i dekoracji drewna, po uprzednim właściwym przygotowaniu powierzchni. Dzięki temu płot zyska „drugą młodość” i trwałe zabezpieczenie przed działaniem czynników atmosferycznych. Wiosna to najlepszy czas na tego typu prace.

Drewniane ogrodzenie to rozwiązanie klasyczne i ponadczasowe. Oprócz względów estetycznych, na plus przemawia również korzystna cena takiego zabezpieczenia terenu. Dodatkowo tego typu konstrukcja jest stosunkowo prosta w montażu – można ją wykonać samodzielnie. Drewno jest podatne na działanie czynników atmosferycznych (np. wilgoć, promieniowanie UV) oraz zagrożenia biologiczne (np. grzyby, pleśń). W tym naturalnym surowcu lubują się także określone grupy szkodników (np. spuszczel pospolity). Drewniane ogrodzenie może jednak zdobić i chronić naszą posesję przez długie lata, pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy.

Podłoże dobrze przygotowane

Wiosenny przegląd wykonanego z drewna ogrodzenia pozwoli na sprawdzenie, w jakim stanie jest ono po zimie i określenie zakresu niezbędnych prac konserwacyjnych. Przegniłe, zainfekowane przez grzyb deski z reguły nadają się już tylko do wymiany, ale pozostałe, będące w lepszym stanie elementy można poddać renowacji. Dobry fachowiec wie, że podstawą jest odpowiednie przygotowanie podłoża – powinno być ono suche, gładkie i pozbawione ognisk pleśni czy zagrzybienia. Drewno oczyszczamy więc z wszelkich zabrudzeń i starych powłok malarskich przy użyciu papieru ściernego o ziarnistości dobranej do  kondycji materiału (od 120g do 320g). W przypadku dużych połaci można wspomóc się szlifierką. Powstały pył usuwamy, np. odkurzaczem, a wszystkie elementy konstrukcyjne odłuszczamy benzyną ekstrakcyjną i czekamy aż drewno wyschnie. – Najlepszy efekt przyniesie wykonanie prac renowacyjnych w sprzyjających warunkach pogodowych – gdy temperatura powietrza na zewnątrz mieści się w przedziale 8-25°C, przy wilgotności względnej do 80%, lekkim wietrze i delikatnym zachmurzeniu. Pozwoli to na sprawną aplikację i późniejsze prawidłowe wysychanie nałożonych wyrobów – mówi Dariusz Wróbel, Trener Produktu z FFiL Śnieżka SA.

Jaki produkt wybrać?

Po właściwym przygotowaniu drewnianych powierzchni można przejść do malowania. Pomoże w tym zastosowanie dopasowanych narzędzi. Pędzle syntetyczne sprawdzą się w przypadku preparatów wodorozcieńczalnych, natomiast te z naturalnego bądź mieszanego włosia – rozpuszczalnikowych. Do tej drugiej kategorii należą z reguły impregnaty. Przy wyborze produktu warto postawić na sprawdzone rozwiązania, które zapewniają łatwą aplikację, np. wyroby specjalizującej się w produktach do ochrony i dekoracji drewna marki VIDARON. Warstwę gruntującą pod impregnaty ochronno-dekoracyjne, lakiery, lakierobejce i emalie ogólnego stosowania stworzymy wykorzystując bezbarwny Impregnat Ochronny do Drewna Gruntujący VIDARON. – To produkt, który docenią osoby lubiące samodzielnie przeprowadzać renowację drewnianych elementów użytkowanych w najbliższym otoczeniu domu. Wyrób gruntuje, impregnuje, wzmacnia i chroni drewno przed sinizną, grzybami oraz owadami. Przeznaczony jest do konserwacji drewna budowlanego, ogrodowego, stolarki okiennej i drzwiowej oraz innych powierzchni, zarówno z drewna gładkiego, jak i szorstkiego – dodaje Dariusz Wróbel.

Po zagruntowaniu drewnianego ogrodzenia, do malowania nawierzchniowego można wykorzystać impregnat powłokotwórczy w wybranej wersji kolorystycznej lub też postawić na lakierobejcę, np. Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON. Tworzy ona trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie, skutecznie zabezpieczając drewno przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Lakierobejca łączy połysk z kolorem. Nakłada się ją zazwyczaj w dwóch warstwach. W przypadku tego produktu konieczne może być wykonanie szlifowania międzywarstwowego. Dobór kolorystki jest zaś zależny od efektu, jaki chcemy uzyskać – dostępny jest m.in. kolor „Dąb Bielony”, a także „Heban Brazylijski” czy „Antracyt Szary”. Co istotne, stosując ten wyrób zgodnie z zaleceniami producenta uzyskamy 6-letnią gwarancję skutecznej ochrony drewna.

Zadbane drewniane ogrodzenie jest doskonałą wizytówką domu i cieszy oczy domowników, zapewniając prywatność. Czas spędzony z pędzlem w dłoni i samodzielna renowacja wykonanego z drewna płotu mogę przynieść wiele satysfakcji, jeśli tylko zadbamy o dobór produktów łatwych w aplikacji a jednocześnie tworzących trwałą, odporną na działanie czynników atmosferycznych powłokę. W ten sposób przygotujemy najbliższe otoczenie domu do sezonu letniego, kiedy to będziemy mogli swobodnie relaksować się w przydomowym ogrodzie.

Więcej informacji znajdziesz na www.vidaron.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 1497 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 24 Kwietnia 2019

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u