Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Odświeżamy wnętrza na wiosnę - upcykling i reDesign

14 Marca 2014
Gdy przyroda budzi się do życia, mamy ochotę coś zmienić w naszym otoczeniu oraz wpuścić powiew nowości pod nasze dachy. Jak odświeżyć wnętrza przełamując powtarzalność i rutynę nie kupując nic nowego? Czy można nadać drugie życie przedmiotom? Czy śmieci mogą być materiałem dla przedmiotów użytkowych, a nawet dzieł sztuki?
Odpowiedzi na te wszystkie pytania mieszczą się w jednym zaledwie słowie – upcykling*. Ten dopiero raczkujący w Polsce trend jest współczesną odpowiedzią ludzi twórczych, przedkładających sobie jakość i unikatowość przedmiotów, którymi się otaczają nad powtarzalność i rutynę, jaką serwują znane nam koncerny modowe i designerskie.

        
Stolik z palety, MebleByDziadek, www.dekoeko.com

Dlaczego design upcyklingowy stał się tak popularny?

Jesteśmy zmęczeni zalewem sieciowej mody i designu dla każdego. Mamy też coraz większą świadomość na temat problemu śmieci i nieodzyskiwanych w żaden sposób odpadów. Upcykling dał nam możliwość stworzenia własnego, niepowtarzalnego stylu, otoczenia się niebanalnymi przedmiotami z duszą. Nietuzinkowe meble wytwarzane ręcznie w pojedynczych egzemplarzach, czy limitowane serie w zależności od dostępnego aktualnie surowca, nadają niepowtarzalny charakter wnętrzu.

A dodatkowo przetwarzać zużyte przedmioty może każdy, bez granic dla wyobraźni, nadając im nowe, zaskakujące zastosowanie. Stolik z europalet? Huśtawka z opony? Lampa z bębna pralki? Torby z dętek rowerowych? Ogranicza nas jedynie wyobraźnia i powszechne stereotypy.

Hitem upcyklingowego dizajnu w Polsce są meble i dodatki z palet. Powstają z nich siedziska, stoliki, łóżka, a nawet całe wyposażenie nowoczesnych biur. Projektanci prześcigają się w coraz to śmielszych i bardziej designerskich aranżacjach.


Siedzisko z palet, stoliki i szafki ze skrzynek po owocach,  Fabryka Palet, www.dekoeko.com

Jak się okazuje idealnie do aranżacji wnętrz nadają się także zwyczajne skrzynki po owocach, które Designerzy zamieniają w stylowe i naturalne stoliki kawowe, szafki czy donice kwiatowe.


Aranżacja wnętrz w stylu industrialnym, Fabryka Palet, www.dekoeko.com

Opony samochodowe i lampy z bębna pralek to kolejna niecodzienna inspiracja dla recyklingowych Designerów.


Stolik z opony - Dekoeko, Lampy z bębna pralek, Palletideas , www.dekoeko.com
 
Niezwykle ciekawą odmianą upcyklinu jest tzw. reDesign. Wychodzi on z założenia, że każda epoka charakteryzowała się odrębnymi stylami, a meble z duszą wciąż nas otaczają. reDesign to nic innego jak ich reinkarnacja - Designerzy twórczo wskrzeszają mebel, nadając mu nowe życie.

 
 reDesign fotela z lat 20-30 XX w, PSPeacock, Krzesło ze szkolnych ław „PRL”, Kolorum, www.dekoeko.com

Upcyklingowe meble dają nam możliwość przełamania rutyny w naszych wnętrzach, podkreślenia swojej indywidualności, oraz dokonania mądrych i etycznych decyzji zakupowych.

* „Upcykling” - twórcza forma wtórnego przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce.

AUTOR: Agata Frankiewicz – właścicielka i pomysłodawczyni portalu Dekoeko.com promującego twórczy upcykling i eko design.
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 4309 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 14 Marca 2014

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u