Wyszukaj w serwisie:
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Król wiosny

11 Marca 2014
„Wiosnę” tej zimy mieliśmy  praktycznie nieustającą, ale natura nie do końca dała się oszukać. Pomimo braku śniegu i mrozu, rośliny spokojnie zimowały, czekając na prawdziwie wiosenne przebłyski słońca. Aż do teraz – koniec lutego zabarwił się już kwitnącym wawrzynkiem, zabielił się przebiśniegami (pierwsze oznaki śniegu tej zimy;) a początek marca zakwitnął KROKUSAMI!

Te barwne zwiastuny  wiosny spotkać możemy na spacerach w górach - zapaleni piechurzy mają szansę podziwiać fioletowe łany dziko rosnącego krokusa Crocus scepusiensis – podziwiać, ale absolutnie nie zrywać, dzikie krokusy podlegają ścisłej ochronie!

Miłośnicy wiosny hodują krokusy w przydomowych ogródkach – tutaj panoszą się  odmiany hodowlane, barwne, w kolorach bieli, fioletów, żółci, lila, z różnobarwnymi kreseczkami.  Bogactwo odmian „ogródkowych” może przyprawić o zawrót głowy - Blue Pearl, Golden Yellow, Pickwick, Flower Record, Ruby Giant, Zwanenberg Bronze, Zephyr – to tylko niektóre z nazw krokusów o różnych kolorach, delikatnie zróżnicowanych kształatch.

Takie krokusy można  uprawiać na śpiących o tej porze roku rabatach kwiatowych, w ogródkach skalnych, ale także na trawnikach, tworząc imitację górskich polan. Niecierpliwym można polecić pędzenie krokusów w domu, w doniczkach, co pozwoli to na trochę wcześniejsze cieszenie się tym pięknym kwiatem .    Sadzenie:
Bulwy krokusów sadzi się w drugiej połowie września i w październiku. Głębokość sadzenia zależy do wielkości cebuli –powinna wynosić 5-10 cm. Przed posadzeniem bulwy należy zaprawić w środku grzybobójczym.

Pielęgnacja:
Podczas wegetacji nawadniać i odchwaszczać. Wiosną przeprowadzać selekcję polegającą na usuwaniu chorych roślin. Inaczej przebarwione lub więdnące kwiaty oraz żółknące liście wskazują na porażenie chorobą wirusową.

Stanowisko:
Krokusy lubią miejsca dobrze nasłonecznione. Wskazana jest dla nich gleba żyzna, próchnicza o lekko kwaśnym odczynie. Krokusy źle znoszą gleby wapienne.

Nie lubią też bezśnieżnych, bardzo mroźnym zim, wówczas cebulki mogą przemarznąć

Fot. sxc.hu
Opracowanie: redakcjaGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2547 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 11 Marca 2014

Podziel się    

Bruk Bet

blachodachówka firmy Traffic

kominki elmes

sauny na wymiar producent Warszawa i Białystok
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u