Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Król wiosny

11 Marca 2014
„Wiosnę” tej zimy mieliśmy  praktycznie nieustającą, ale natura nie do końca dała się oszukać. Pomimo braku śniegu i mrozu, rośliny spokojnie zimowały, czekając na prawdziwie wiosenne przebłyski słońca. Aż do teraz – koniec lutego zabarwił się już kwitnącym wawrzynkiem, zabielił się przebiśniegami (pierwsze oznaki śniegu tej zimy;) a początek marca zakwitnął KROKUSAMI!

Te barwne zwiastuny  wiosny spotkać możemy na spacerach w górach - zapaleni piechurzy mają szansę podziwiać fioletowe łany dziko rosnącego krokusa Crocus scepusiensis – podziwiać, ale absolutnie nie zrywać, dzikie krokusy podlegają ścisłej ochronie!

Miłośnicy wiosny hodują krokusy w przydomowych ogródkach – tutaj panoszą się  odmiany hodowlane, barwne, w kolorach bieli, fioletów, żółci, lila, z różnobarwnymi kreseczkami.  Bogactwo odmian „ogródkowych” może przyprawić o zawrót głowy - Blue Pearl, Golden Yellow, Pickwick, Flower Record, Ruby Giant, Zwanenberg Bronze, Zephyr – to tylko niektóre z nazw krokusów o różnych kolorach, delikatnie zróżnicowanych kształatch.

Takie krokusy można  uprawiać na śpiących o tej porze roku rabatach kwiatowych, w ogródkach skalnych, ale także na trawnikach, tworząc imitację górskich polan. Niecierpliwym można polecić pędzenie krokusów w domu, w doniczkach, co pozwoli to na trochę wcześniejsze cieszenie się tym pięknym kwiatem .    Sadzenie:
Bulwy krokusów sadzi się w drugiej połowie września i w październiku. Głębokość sadzenia zależy do wielkości cebuli –powinna wynosić 5-10 cm. Przed posadzeniem bulwy należy zaprawić w środku grzybobójczym.

Pielęgnacja:
Podczas wegetacji nawadniać i odchwaszczać. Wiosną przeprowadzać selekcję polegającą na usuwaniu chorych roślin. Inaczej przebarwione lub więdnące kwiaty oraz żółknące liście wskazują na porażenie chorobą wirusową.

Stanowisko:
Krokusy lubią miejsca dobrze nasłonecznione. Wskazana jest dla nich gleba żyzna, próchnicza o lekko kwaśnym odczynie. Krokusy źle znoszą gleby wapienne.

Nie lubią też bezśnieżnych, bardzo mroźnym zim, wówczas cebulki mogą przemarznąć

Fot. sxc.hu
Opracowanie: redakcjaGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3137 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 11 Marca 2014

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u