Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Powrót do korzeni. Ogród w wersji vintage

30 Września 2013
Moda na otaczanie się postarzanym pięknem ma swoje źródło w tęsknocie za szlachetnością minionych czasów. Wyraża się na różne sposoby – od zamiłowania do bibelotów pokrytych stylową patyną po potrzebę zorganizowania całej przestrzeni wokół siebie na modłę retro. Na fali tego trendu dużą popularnością cieszą się ogrody w stylu vintage.

Nic w tym dziwnego – vintage to doskonały sposób na nadanie posesji indywidualnego charakteru. Warto jednak z rozmysłem projektować retro ogród – piękny efekt uzyskamy tylko wtedy, kiedy wszystkie jego elementy będą do siebie idealnie dopasowane. – Na spójność celowo postarzanej aranżacji ma wpływ zarówno architektura domu, nawierzchnie, otaczająca roślinność, jak i na przykład meble ogrodowe – tłumaczy Tomasz Ługowski, Główny Projektant firmy Bruk-Bet. – Nie warto stawiać na kompromisy. Wykorzystywanie niejednorodnych stylistyczne elementów może zniweczyć nasze marzenie o pięknym ogrodzie nadgryzionym zębem czasu – dodaje.

Kompozycja sentymentalna

Aranżacje w duchu vintage sprawdzają się zarówno w przypadku dużych ogrodów, jak i mniej rozległych przestrzeni. – Bardzo ważne jest, aby zachowywały one związek z otaczającym krajobrazem. Dlatego zaleca się, aby projektować je na wsiach i w małych miasteczkach. W otoczeniu wielkomiejskiej, nowoczesnej architektury mogłyby wyglądać groteskowo – wyjaśnia Kamila Służewska, architekt krajobrazu z pracowni projektowo-wykonawczej Warsztat Zieleni. Obok harmonii z otoczeniem niezwykle ważna jest także kompozycja wewnątrz samego ogrodu. Decydując się na vintage, powinniśmy zadbać, aby wszystkie elementy posesji – od elewacji budynku, poprzez ścieżki, roślinność, aż po ozdobne drobiazgi – były ze sobą spójne. – Planując ułożenie ścieżek czy placyków powinniśmy wystrzegać się nadmiernej geometrii, mocno zaznaczonych kształtów i kątów. Najlepiej sprawdzą się kompozycje składające się z miękkich, płynnie poprowadzonych linii – radzi Tomasz Ługowski, Główny Projektant firmy Bruk-Bet.

Retro w natarciu

Ogrody postarzane mają specyficzne wymagania, jeśli chodzi o wybór materiałów do zagospodarowania ścieżek czy dróg dojazdowych. – W takich realizacjach sprawdzą się wyroby postarzane, złożone z elementów o obitych krawędziach. Mogą to być na przykład wyślizgane, lekko obtłuczone płyty lub stylizowane kostki brukowe – radzi Tomasz Ługowski z Bruk-Betu. – Dobrze też jest wybierać materiały w naturalnej, ciepłej kolorystyce, takie jak beże czy kolory wapieni – dodaje. Niezwykle ważna jest także roślinność i detale nadające charakteru całemu ogrodowi. – W przypadku roślin sprawdzą się rodzime gatunki spotykane w najbliższym otoczeniu domu. Lepiej unikać roślin nietypowych i egzotycznych. Warto postawić na róże, jaśminowce, czy bzy. Ze stylem retro dobrze komponują się także kępy wysokich traw – dodaje Kamila Służewska z firmy Warsztat Zieleni. Ciekawym uzupełnieniem całości będą elementy dekoracyjne – postarzane konewki, doniczki, misy czy amfory. Niezwykle ciekawym trendem jest moda na rdzę pokrywającą nie tylko ogrodowe naczynia, ale także meble. Bardzo ważne jest także ogrodzenie. W aranżacji vintage doskonale sprawdzi się finezyjny płot z kutymi, żeliwnymi przęsłami.

Produkty Bruk-Betu polecane do aranżacji ogrodu vintage:

Kostka brukowa URBANIT w wersji antic®
Typy powierzchni: wapień dewoński, wapień muszlowy, szary, grafit
Rozmiar [mm]:240x160, 160x160
Grubość [mm]:80
Cena za m²: 46,74-87,33 zł brutto

Płyty OLD TOWN
Typy powierzchni: krem prowansalski, złoto patyna, grafit
Rozmiar [mm]:217x217, 442x217, 442x442, 667x442
Grubość [mm]: 40
Cena za m²:136,65 zł brutto

www.bruk-bet.pl

www.warsztat-zieleni.plZobacz prezentację BRUK-BET®Galeria:

powrót


Odwiedzono: 3207 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 30 Września 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u