Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Prace ogrodowe w czerwcu

30 Maja 2014
Czerwiec to czas wzmożonych prac ogrodniczych. Aby przez wiele kolejnych miesięcy w pełni cieszyć się feerią barw, kompozycji, smaków i zapachów – czeka nas wiele pracy. Co dokładnie powinniśmy zrobić? Eksperci Agito.pl podpowiadają, jakie prace ogrodowe czekają nas w czerwcu.

Sięgnąć do korzeni

Niestety, tak jak i w poprzednich miesiącach wegetacji roślin, trzeba systematycznie pielić chwasty. – mówi Beata Mierzejewska-Kula Category Manager w Agito.pl. Pozbycie się ich z gruntu na którym rosną już rabatki kwiatów czy warzyw, pomoże nam uniknąć sytuacji, gdy będą one osłabiać wzrost roślin - odbierając im światło, wodę oraz zawarte w glebie składniki pokarmowe - dodaje. Jak pielić? Przede wszystkim usuwać całą roślinę wraz z korzeniami. Im głębiej sięgniemy, tym skuteczniej zapobiegniemy ich dalszemu rozrostowi. Ziemia, która nie została jeszcze obsadzona, powinna zostać przekopana i odstawiona na około dwa tygodnie i ponownie wypielona z nowych pędów. W przypadku większych upraw można skorzystać z ekologicznych środków, takich jak np. oprysk roztworem octu z wodą. Gdy wszystko zawiedzie, zostają jeszcze chwastobójcze środki chemiczne. Te ostatnie są już ostatecznością. Oprócz chwastów doprowadzają do wyjałowienia gleby oraz mają negatywny wpływ na wszystkie rośliny -także warzywa i owoce, które planujemy zjeść ze smakiem.

Cięcie i strzyżenie

Zdrowy, gęsty i zadbany trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Kosić go trzeba regularnie, dbając o to, by nie uszkadzać fragmentów murawy, wyrywając trawę wraz z korzeniami. Czerwiec to czas koszenia, co 1-2 tygodnie w zależności od warunków pogodowych i tempa wzrostu trawy. Dzięki regularnemu przystrzyganiu trawa jest zdrowsza, jej źdźbła stają się silniejsze i skuteczniej korzystają ze składników pokarmowych. Warto pamiętać, by zmieniać tor poruszania się kosiarką po trawniku tak, by nie tworzyć ubitych szlaków. Kolejnym zabiegiem, jaki trzeba wykonywać systematycznie jest nawadnianie. Miesiące letnie wymagają dodatkowego podlewania trawnika. Okresowo trzeba to robić nawet codziennie. Jak i w przypadku kwiatowych i warzywnych rabatek, trawnik trzeba też pielić. Im gęstsza murawa, tym trudniej chwasty na niej wzrastają. Warto więc dbać o nią odpowiednim przystrzyganiem, nawadnianiem, nawożeniem i ewentualnymi dosiewami.

Cebulkowe pielęgnacje

Sadzenie roślin cebulowych (wykonywane z reguły jesienią i późnym latem, by cieszyć się nimi wiosną) wymaga przygotowania gruntu. Na ok. trzy tygodnie przed nasadzeniem należy go przekopać, odchwaścić i dodać warstwę kompostu lub nawozu. Reguły ogrodnicze doradzają sadzenie cebulek mniej więcej na głębokości trzykrotnie przekraczającej ich rozmiar. Czasem pod spód dodajemy warstwę kompostu lub piasku, w zależności od rodzaju gleby. A jaki grunt jest im potrzebny? Najlepiej żyzna i przepuszczalna gleba próchnicza. Do tego dobre nasłonecznienie lub lekki cień, wspomagające rozwój roślin. Cebulki wkopane w grunt najpierw się ukorzeniają, a następnie wypuszczają pęd. Dlatego należy je sadzić, gdy są w tzw. stanie spoczynku - bez liści, z niewielkimi korzonkami. Przed posadzeniem warto obejrzeć wszystkie cebulki sprawdzając, czy nie zainfekowały ich grzyby lub czy nie zostały uszkodzone. Jeśli co roku borykamy się z problemem zagrzybienia, można zamoczyć cebulki w preparacie grzybobójczym krótko przed posadzeniem w ziemi. Potem zostaje już tylko regularne podlewanie i okresowe wspomaganie nawozami mineralnymi.

Zadbaj w porę o podporę

Czerwiec to czas intensywnego wzrostu kwiatów i krzewów. Nie ma się co dziwić, wszak rozpoczynają się najbardziej słoneczne tygodnie wegetacyjne. Warto pamiętać, że wysokie rośliny bywają narażone na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Wątłe łodygi często załamują się przy silnym wietrze, bywają łamane przez domowe zwierzęta lub łamią się pod własnym ciężarem. Można je zabezpieczyć podporami wykonanymi własnoręcznie ze starych desek, gałęzi czy prętów. Na rynku dostępne są także kolumny -  składające się z pojedynczych lub zestawianych ze sobą segmentów. Te sprawdzają się szczególnie przy nadawaniu kształtu pnączom, mającym urozmaicić wygląd ogrodu i dodać mu indywidualnego, baśniowego charakteru. Nie ma znaczenia czy wykorzystamy drewno, metal, czy inne tworzywo– zależy to od nas samych, liczy się funkcjonalność. Estetyczne i dobrze wbite mogą być niezauważalne w domowych ogródku.

Jak wywołać deszcz?

Podlewanie ogrodu wbrew pozorom nie jest czynnością prostą. Nie ogranicza się bowiem do okresowego wylania kilku wiader wody lub strumienia z węża na całą uprawianą ziemię. Najlepszym rozwiązaniem są automatyczne systemy nawadniania, które dzięki systemowi sterowników, pomp, węży i zraszaczy, równomiernie rozprowadzają wodę na całym obszarze upraw.- wyjaśnia Beata Mierzejewska-Kula z Agito.pl. Odpowiednio dobrane głowice pomagają dobrać ilość i wielkość strumienia wody, sprawdzą się przy podlewaniu trawnika, kiełkujących warzyw, czy ogrodu kwiatowego. Dzięki temu roślinom nie zabraknie wody nawet wtedy, gdy wyjeżdżamy na urlop lub dłuższą podróż służbową. – dodaje. Ogród należy podlewać wczesnym ranem lub późnym wieczorem, gdy gleba nie jest rozpalona i dobrze przyjmuje wodę.

Co jeszcze w czerwcowym ogrodzie...?

W czerwcu kwitną krzewy róż. Aby im to ułatwić, powinniśmy zadbać o wieloskładnikowe nawozy, które wspomogą ich wzrost, a otaczającą je przestrzeń należy skrupulatnie odchwaszczać. Jak w przypadku innych roślin, usuwać musimy przekwitające kwiatostany i niezbyt często, ale obficie podlewać. Ten miesiąc skłania również do przycinania intensywnie rosnących żywopłotów oraz kwiatów kwitnących wiosną. Przekwitłe rośliny sezonowe powinniśmy już zacząć zastępować innymi, które pełnię krasy osiągną latem i wczesną jesienią. Nie wolno zapomnieć o intensywnym zwalczaniu pojawiających się szkodników i chorób oraz wykopywaniu cebulek roślin kwitnących wiosną (np. tulipanów). Możemy zasadzić rośliny balkonowe (pelargonie, petunie itp.) oraz wysiać rośliny dwuletnie, jak stokrotki i bratki. Jest to też najlepszy czas na pobranie sadzonek wierzchołkowych z krzewów liściastych oraz zasadzenie roślin w oczkach wodnych.

>> Zobacz, jakie produkty do pielęgnacji ogrodu poleca Agito.pl

Zdjęcie tytułowe sxc.hu
www.agito.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2543 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 30 Maja 2014

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u