Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Fundamenty pod ogrody zimowe

27 Kwietnia 2011
Moda na ogrody zimowe, coraz bardziej powszechna wśród inwestorów, dotyczy zarówno nowo budowanych domów, jak i tych już stojących, gdzie dla postawienia oranżerii można zaadaptować istniejący taras. Niezależnie jednak od tego, czy ogród był przewidziany w projekcie, czy stanowi dobudowaną później  część, zawsze musi być posadowiony na solidnym fundamencie, gwarantującym odpowiednią wytrzymałość, musi być odpowiednio izolowany termicznie oraz przeciwwodnie, a także solidnie przymocowany do ścian budynku.

 
 
 
 
 
 
Fundament przeznaczony pod ogród zimowy musi spełniać następujące parametry:
  • odpowiednią wytrzymałość, od której zależy, czy przeniesie bez odkształceń lub pękania obciążenie wynikające z posadowienia oranżerii aluminiowej szklanej oraz ewentualne obciążenia wiatrem i śniegiem,
  • izolację przeciwwodną odpowiedzialną za szczelność dolnych partii ogrodu zimowego,
  • izolację termiczną, której zadaniem jest zabezpieczenie przed ewentualnym przemarzaniem i pękaniem fundamentu oraz skraplaniem się pary wodnej w dolnych partiach pomieszczenia ogrodu zimowego.
 
Ogród zimowy przewidziany w projekcie
Najbardziej komfortową sytuację zapewnia zaprojektowanie ogrodu w trakcie projektowania domu. Jeżeli budujemy nowy dom, łatwo jest wpisać w dopiero powstający projekt odpowiadającą nam bryłę tarasu, taką, żeby ogród zimowy był zarazem funkcjonalny i niezbyt drogi (w celu zoptymalizowania wydatków i funkcjonalnej przestrzeni warto przed zaakceptowaniem ostatecznej wersji projektu tarasu pod ogród zimowy przedyskutować temat z producentem takich konstrukcji).
Poza tym podjęcie decyzji o posiadaniu ogrodu zimowego już na etapie projektowania czy budowania nowego domu pozwoli na odpowiednie przygotowanie podłoża pod ogród – wykonanie tarasu na sięgającym poniżej przemarzania gruntu fundamencie. Tarasy w nowobudowanych domach, w przeciwieństwie do już istniejących, posiadają też niewątpliwą zaletę i cechę, a mianowicie powierzchnie fundamentu i ścian pionowych są równe i dobrze wypoziomowane.

Ogród zimowy dobudowany do domu istniejącego
Trochę inaczej wygląda przygotowanie podłoża pod ogród zimowy w przypadku istniejącego domu. Adaptując taki dom, spotkamy się z dwiema sytuacjami: taką, w której przy domu istnieje już taras wybudowany podczas budowy domu i drugą, w której takiego tarasu nie ma.

ogród zimowy na starym tarasie
Pierwsza sytuacja charakteryzuje się tym, że zazwyczaj powierzchnia starego tarasu przeznaczona pod zabudowę ogrodu nie jest prosta ani jednolita. Krzywy fundament to dłuższe prace przygotowawcze i adaptacyjne, skomplikowany montaż i większe ryzyko późniejszych nieszczelności. Adaptacja istniejącego tarasu daje też najmniejszą możliwość wyboru konstrukcji bryły ogrodu zimowego. Jeśli taras jest zbyt mały, to trzeba go powiększyć, wykonując dodatkowy fundament lub cokół. Jeżeli jednak taras jest zbyt duży, może się okazać, że inwestycja na takiej powierzchni przerasta nasze możliwości finansowe. Możliwe jest postawienie mniejszego ogrodu zimowego na większym tarasie, ale w takim wypadku należy pamiętać o wykonaniu bardzo dobrej izolacji termicznej i przeciwwodnej. Najczęściej w takiej sytuacji wykonuje się szczelinę czy bruzdę w posadzce tarasu o szerokości 5-10 cm w płaszczyźnie izolacji termicznej, wypełnioną styropianem, styrodurem lub wełną mineralną, z zastosowaniem przepon izolacji przeciwwodnej. W przypadku niedokładnego i niestarannego wykonania izolacji istnieje ryzyko skraplania pary wodnej na dolnych profilach aluminiowych ścian ogrodu zimowego, a nawet zamarzania tych skroplin.
Wspomnianą wcześniej niedogodność w postaci nierówności starego tarasu przeznaczonego pod oranżerię można zniwelować stosując belkę podwalinową wykonaną np. z twardego i dobrze zaimpregnowanego drewna lub profilu aluminiowego. Wypoziomowany i dobrze przytwierdzony profil daje gwarancję poprawnego i łatwego postawienia głównej konstrukcji ogrodu zimowego.
Częstym problemem przy adaptacjach starych tarasów są też (wynikające z wcześniejszego przeznaczenia) naturalne spadki odprowadzające wodę opadową. Dla zamaskowania różnic pomiędzy takim tarasem, a dobrze wypoziomowanymi profilami oranżerii stosuje się obróbki aluminiowe lakierowane na kolor konstrukcji.

dobudowa tarasu pod ogród zimowy do istniejącego domu
Jeżeli dom już stoi, ale nie ma tarasu, na którym można postawić ogród, należy taras – fundament dobudować. Taka sytuacja stwarza większe możliwości jeżeli chodzi o wybór lokalizacji ogrodu oraz jego kształtu i wielkości. Przy czym, w przypadku kiedy dostawiamy ogród do budynku już istniejącego, należałoby jednak pamiętać, aby „nowy” ogród był dopasowany wizualnie i architektoniczne do „starego domu.
Gdy znaleźliśmy już optymalne miejsce pod przyszłą oranżerię, dobrze jest jeszcze raz przeanalizować, czy wybrana lokalizacja jest jedyna i odpowiednia, czy ogród nie będzie się nadmiernie nagrzewał lub czy będzie dostatecznie nasłoneczniony, czy bryła będzie stosunkowo prosta do wykonania czy skomplikowana, a co za tym idzie - droga. Przystępując do budowy fundamentu pod oranżerię, trzeba odpowiedzieć sobie, jaką funkcję będzie pełnił ten obiekt, czy podłoga będzie jednolita na całej powierzchni czy może część będą stanowiły donice z ziemią ? Bez względu jednak na założenia związane z przeznaczeniem ogrodu zimowego nie powinniśmy łączyć płyty czy fundamentów pod ogród zimowy bezpośrednio z domem, a raczej zastosować szczelinę dylatacyjną, czyli przestrzeń o szerokości ok. 2 cm wypełnioną elastycznym materiałem, np. 2 cm styropianem. Takie rozwiązanie gwarantuje, że przy jakimkolwiek osiadaniu nowego fundamentu nie będzie następowało jego pękanie.
Bardzo ważnym zagadnieniem dotyczącym fundamentów i płyt tarasowych jest możliwość zainstalowania ogrzewania podłogowego. Z uwagi na rozszerzalność termiczną płyty uzbrojonej w ogrzewanie podłogowe powinna ona być wykonana jako oddzielny element tarasu, na którym bezpośrednio nie stawiamy profili konstrukcyjnych.

łączenie konstrukcji ogrodu ze ścianami budynku istniejącego
Optymalne posadowienie ogrodu zimowego to nie tylko dobry fundament. Konstrukcja aluminiowo szklana musi być dobrze zamocowana również do ścian istniejącego budynku. Należy zwrócić szczególną uwagę na zamocowanie profili bezpośrednio do ściany, a nie do warstwy ocieplenia, gdyż w takim przypadku działające siły wiatru i śniegu łatwo odkształcałyby konstrukcję, co groziłoby pękaniem szyb lub mechanicznym uszkodzeniem ogrodu zimowego.

Czy niezbędne jest pozwolenie na budowę ogrodu zimowego ?
Wchodząca w życie 26 września 2005 r. kolejna nowelizacja prawa budowlanego (Dz.U. z 2005 nr 163, poz. 1364) ograniczyła formalności budowlane. Oznacza to uproszczenie procesu budowlanego, który w ocenie inwestorów oraz zainteresowanych budową był zbyt skomplikowany. Z obowiązku uzyskania pozwolenia zwolnione zostały wszelkie prace polegające na remoncie istniejących obiektów i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem wpisanych do rejestru zabytków. Nowelizacja złagodziła też wymogi dotyczące wolno stojących budynków gospodarczych, wiat i altan. Dotychczas na zgłoszenie można było wybudować tylko jedną altanę lub inny podobny obiekt o powierzchni do 10 m² na każde 500 m². Obecnie takie obiekty oraz oranżerie (ogrody zimowe), których ustawa w poprzednim brzmieniu w ogóle nie przewidywała, mogą mieć powierzchnię do 25 m². Ich łączna liczba na działce nie może jednak przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki.
Oznacza to, że budowa ogrodu zimowego o powierzchni nie przekraczającej 25 m² nie wymaga pozwolenia na budowę. Konieczne jest natomiast zgłoszenie zamiaru budowy w starostwie.
UWAGA!
Pomimo, że nowa ustawa obowiązuje od 2 lat, niejednokrotnie jest różnie interpretowana przez miejscowe Wydziały Architektury, dlatego decydując się na budowę ogrodu zimowego lepiej upewnić się, czy przyszła inwestycja będzie przeprowadzona zgodnie z prawem i miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.


Autor: Radosław Klepko
Opracowanie i zdjęcia firmy:
Ogrody Zimowe Reynaers

 
Artykuł opublikowany w nr 6/2007 [18] dwumiesięcznika Pomysł na domGaleria:powrót


Odwiedzono: 9272 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 27 Kwietnia 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u