Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Postaw na wytrzymałość, czyli betonowe ogrodzenie posesji

13 Czerwca 2013
Betonowe ogrodzenia są nadal bardzo popularne nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także wokół domów jednorodzinnych. Za ich sukcesem stoi stosunkowo niska cena, a także efekt, który można uzyskać dzięki znacznemu zwiększeniu asortymentu oraz estetyki betonowych elementów ogrodzeń.

Najczęściej spotykamy tego typu ogrodzenia w formie prefabrykowanych paneli, różnego rodzaju bloczków, kształtek, a także zbrojonego betonu. Poza standardowymi prefabrykatami można także spotkać takie o bardziej fantazyjnych kształtach. Mogą one przyjmować postać nawiązującą do kamieni, bloków skalnych, a nawet nadgryzionych zębem czasu cegieł. Co ciekawe, korzystając z tego typu materiału nie trzeba wykonywać dodatkowych obróbek, a ich montaż jest stosunkowo prosty.  Pozwala to na dopasowanie ogrodzenia do elewacji budynku oraz projektu ogrodu.

Nie tylko wokół domu
Ogrodzenia betonowe najczęściej kojarzone są z ogrodzeniem wokół domów. Jednak mają one o wiele szersze zastosowanie. Stosuje się je w miejscach, których ochrona wymaga szczególnego zabezpieczenia. Są to np. szpitale, budynki administracyjne i szkoły. Spotyka je się także na osiedlach monitorowanych oraz wokół rezydencji osób publicznych. Ponadto znalazły one również zastosowanie w przemyśle, gdzie osłaniają hale produkcyjne, magazyny czy też centra logistyczne. Stosowane są również z bardzo pozytywnym skutkiem wokół centrów rekreacyjnych i sportowych. Jak widać ogrodzenia betonowe otaczają nas dosłownie z każdej strony.

Wielość zalet
Najważniejszą cechą ogrodzeń betonowych, na którą powinno zwrócić się uwagę, dokonując wyboru tego materiału jest jego trwałość oraz wytrzymałość. Jednak to nie wszystkie jego zalety. Bardzo wiele osób zapomina o innych właściwościach, wśród których należy wymienić: funkcjonalność, solidność, estetykę, bogactwo wzornictwa, odporność na czynniki zewnętrzne oraz co bardzo ważne, możliwość malowania na dowolny kolor. Wszystkie one umożliwiają osiągnąć ciekawy efekt wizualny, który będzie idealnie współgrał z otoczeniem. Aby był on jeszcze lepszy i cieszył oko przez długie lata warto przeprowadzić prosty, ale bardzo skuteczny proces, którym jest pomalowanie takiego ogrodzenia.

Ogrodzić, a potem pomalować
Malowanie to podstawowa forma konserwacji ogrodzenia betonowego, która pozwoli nam zabezpieczyć beton przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie UV, wnikanie zanieczyszczeń, karbonatyzacja czy też opady. Dobór farby uzależniony jest od standardu realizacji ogrodzenia. – Ogrodzenie wykonane w prawidłowy sposób można bez większych problemów malować farbami akrylowymi lub akrylowo-silikonowymi , które są ogólnie dostępne w większości sklepów budowlanych – radzi Janusz Kornaś, ekspert marki BETONDUR.  
 
Po wyborze odpowiedniej farby, można przejść do malowania. Należy przy tym pamiętać, że beton musi być odpowiednio do tego przygotowany, tzn. musi być czysty i gładki. Nie mogą znajdować się na nim również żadne rysy. Starą powłokę, jeśli jest w złym stanie, powinno się dokładnie usunąć. - Przed samym malowaniem podłoże trzeba dokładnie odpylić i  osuszyć – przypomina ponadto Kornaś.  Następnie na wcześniej zagruntowany beton nakładamy warstwę farby. Najlepiej zrobić to dwukrotnie za pomocą wałką lub natryskiem, zachowując wskazane przez producenta odstępy czasowe. Tak przygotowane ogrodzenia pozostawiamy do wyschnięcia.

By cieszyło latami
Ogrodzenie betonowe jest rozwiązaniem na długie lata, dlatego należałoby jego realizację dobrze przenalizować. Wybierając betonowe ogrodzenie trzeba pamiętać o powstającym wraz z nim ograniczeniu światła. Wraz z jego powstaniem pewne części ogrodu mogą zostać zacienione. Wypada także przemyśleć dobór bramy, gdyż nie każda dopasuje się  technicznie i stylistycznie do całości realizacji.

Zalecany jest także brak oszczędności na całości projektu. Wszystko po to by nie martwić się później częstymi niepotrzebnymi naprawami. Co konieczne, przy jego realizacji należy skonsultować się z geodetą oraz prawnikiem, tak aby nie wejść w niepotrzebny konflikt z sąsiadem lub gminą. Zadbajmy więc o każdy najmniejszy szczegół takiej realizacji. Wszystkie te działania mają jeden cel – zadowolenia właściciela, które ma trwać latami.

Więcej informacji na ten temat znajdą Państwa na: www.betondur.comGaleria:powrót


Odwiedzono: 3180 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 13 Czerwca 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u