Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Ogrodzenia i bramy cz.1

5 Marca 2015
Płoty i ogrodzenia są nieodzownym elementem polskiego krajobrazu. Posiadając nawet niewielki kawałek ogródka, dążymy do zaakcentowania, że jest to prywatny teren, na który nie każdy ma prawo wstępu.

Słupki

Stanowiące podporę dla przęseł słupki mogą być wykonane z drewna, metalu, prefabrykowanego betonu lub murowane z ceramiki i kamienia. Wytrzymałość słupków oraz ich odpowiednie zamontowanie mają decydujący wpływ na trwałość całego ogrodzenia.

Najtańsze, ale niestety też najmniej trwałe są słupki drewniane. Drewno jest materiałem mało odpornym na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, pod ich wpływem pęka, ulega korozji biologicznej.

Bardzo szybko postępuje proces niszczenia szczególnie tej części drewnianego słupka, która jest zakopana bezpośrednio w ziemi (a w taki właśnie sposób montuje się słupki drewniane). Spróchniałe, zgniłe słupki stanowią niezbyt stabilną i wątpliwą podporę całego ogrodzenia. Żywotność drewnianych podpórek można przedłużyć stosując odpowiednie sposoby zabezpieczenia drewna.

Pewniejszym, bo zdecydowanie trwalszym stelażem dla płotu są słupki metalowe, wykonywane z kątowników lub rur o różnych przekrojach (z tym, ze ponieważ rury są puste w środku, konieczne jest zaślepienie końca słupka, aby uniemożliwić zbieranie się w nim wody). Metalowe słupki można zakopać bezpośrednio w ziemi, jednakże większą wytrzymałość zagwarantuje posadowienie ich w betonowej podmurówce.

Prefabrykowane słupki betonowe produkowane są w różnych kształtach. Mogą być proste, podobne do zwykłych słupków metalowych, albo odlewane w masywniejszych kształtach, ze zdobieniami (imitujące np. granit), które nadają się do bardziej reprezentacyjnych ogrodzeń. Betonowe słupki mogą mieć wyżłobione specjalne rowki, w które wsuwa się przęsła. Słupki betonowe wymagają solidnego osadzenia bądź to na podmurówce, bądź na betonowym fundamencie.

Najatrakcyjniejsze wizualnie, jak i bardzo trwałe są słupki murowane. Mogą być wykonywane z klinkieru, silikatów, kamieni itp. Często spotyka się konstrukcję, w której betonowy rdzeń otoczony jest warstwą materiału dekoracyjnego. Ze względu na wagę słupków murowanych, wymagają one wykonania odpowiednich, betonowych fundamentów.

Podmurówki

Wykonanie podmurówki nie jest niezbędne. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednio wykonana zwiększy sztywność ogrodzenia, będzie też miała duży wpływ na jego szczelność (ten fakt docenić mogą szczególnie właściciele psów "uciekinierów"). Może stanowić też element typowo dekoracyjny.

Najprostszą i najtańszą podmurówką będzie wylana na miejscu docelowym betonowa ława. Można także wykorzystać prefabrykowaną betonową belkę. Elementy prefabrykowane mogą być barwione, o fakturach przypominających naturalne surowce (np. piaskowiec, granit). Bardzo atrakcyjnie wyglądają podmurówki murowane, wykorzystujące materiały takie jak kamień naturalny, klinkier, silikaty.

>> Przeczytaj dalszą część artykułu

Fot. Grupa WIŚNIOWSKI
Pomysł na dom
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 3299 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 5 Marca 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u