Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Ogrodzenia i bramy cz. 2

5 Marca 2015
Płoty i ogrodzenia są nieodzownym elementem polskiego krajobrazu. Posiadając nawet niewielki kawałek ogródka, dążymy do zaakcentowania, że jest to prywatny teren, na który nie każdy ma prawo wstępu.Przęsła

Wypełnienie ogrodzenia stanowi najczęściej montowana między słupkami siatka lub ażurowe przęsła. Wybór odpowiedniego produktu związany jest z poszukiwaniem pośród różnych materiałów, a także pośród olbrzymiej ilości wzorów, form i kolorów.

Najbardziej rozpowszechnionym i przy tym najtańszym materiałem ogrodzeniowym jest siatka. Wykonuje się ją splatając lub zgrzewając stalowy drut. Jest on zabezpieczany przed korozją poprzez ocynkowanie lub, co stanowi zdecydowanie skuteczniejsza ochronę, powlekany tworzywem sztucznym. Oczka siatki mogą mieć różną wielkość (np. 5x5, 6x6 cm) i układ (diagonalny lub prosty). Siatka jest rozciągana między słupkami i przymocowywana do nich drutami lub obejmami. Rozciągnięcie na krańcach słupków stalowych linek, zabezpieczy dodatkowo siatkę przed obwisaniem.

Innym sposobem na ogrodzenie jest wykorzystanie do wypełnienia przestrzeni między słupkami przęseł. Do wyboru są przęsła, w których do ramy przymocowane są elementy tworzące wypełnienie, wykonane w całości z metalu, drewna, tworzyw sztucznych, prefabrykowanego betonu.

metal
Ażurowe przęsła wykonane ze stali lub aluminium mogą mieć wygląd bardzo prostych, kratowanych paneli, produkowanych z prętów o niewielkiej średnicy. Bardziej wyszukanie prezentują się przęsła nawiązujące do wyglądu tradycyjnych, drewnianych płotów sztachetowych. Zbudowane są z pionowych prętów połączonych poziomymi wzmocnieniami. Dodatkowym elementem służącym do dekoracji takiego ogrodzenia mogą być ozdobne końcówki stanowiące zakończenie metalowych sztachet. Osobnym, bardzo efektownym rodzajem metalowych ogrodzeń są przęsła kute. Pięknie, bardzo bogato zdobione, ale niestety dość drogie.

drewno
Wypełnienie przęsła może stanowić także drewno. Jest ono jednym z tych materiałów, który umożliwia praktycznie nieograniczone kształtowanie formy ogrodzenia. Drewniane przęsła mogą być wykonane z tradycyjnych, płaskich sztachet, okrąglaków, ale także żerdzi. Elementy te można układać pionowo, poziomo czy na krzyż. Mogą być one przykręcane nierdzewnymi wkrętami do metalowych lub drewnianych wzmocnień. Poziome, długie elementy można też przykręcać bezpośrednio do słupków. W ofercie producentów znajdują się także gotowe panele drewniane, składające się z ramy wypełnionej listwami.

PCW
Mało jeszcze popularne, chociaż praktyczne, bo niewymagające szczególnej konserwacji, są ogrodzenia wykonane z PCW. Produkowane są one jako segmenty składające się ze słupków oraz przęseł stanowiących ich wypełnienie. Przęsła ogrodzeń z PCW mogą mieć wygląd pełnych lub zakończonych ażurową wstawką paneli, albo wygląd tradycyjnego, sztachetowego płotu drewnianego. Dominującą zaletą tego typu ogrodzeń jest ich odporność na działanie warunków atmosferycznych. Mankamentem jest natomiast ich mała sztywność.

beton
Olbrzymią popularnością cieszą się ostatnio ogrodzenia betonowe. Prefabrykowane betonowe przęsła dostępne są jako panele pełne, półpełne lub ażurowe. Są one zdobione bądź to tłoczeniami (panele pełne), bądź różnymi formami tralek stanowiących ażurowe konstrukcje paneli. Dodatkowo ogrodzenia takie można pomalować specjalnymi farbami lub wybrać przęsła z betonu barwionego już w trakcie produkcji.

mur
Często wśród posiadaczy ogrodów można zauważyć chęć całkowitego odizolowania się od zewnętrznego otoczenia. Delikatniejszą formą takich dążeń jest sadzenie zielonych żywopłotów. Dalej posunięte działanie to stawianie murów. Taki rodzaj ogrodzenia wymaga wykonania odpowiednio wytrzymałego fundamentu.

Mur można wykonać z cegły ceramicznej (ta jednak wymaga tynkowania), z klinkieru, silikatów czy kamieni. Cegły, klinkier, silikaty układa się na zaprawie cementowej, stosując pręty zbrojeniowe wzmacniające konstrukcję. Kamienie łączy się zaprawą betonową, którą wypełnia się przestrzenie powstałe pomiędzy układanymi elementami.

Bramy i furtki

Stanowią one integralną część ogrodzenia. Ich konstrukcja może być podobna do konstrukcji przęseł, wykonywane są również z takich samych materiałów: z drewna, metalu czy tworzywa, przymocowywanych do metalowej ramy. O ile ogrodzenie jest konstrukcją statyczną, o tyle brama jest wprowadzana w ruch, co najmniej kilka razy dziennie. Dlatego tak istotne jest, aby była ona funkcjonalna i trwała. Skrzydła bramy muszą być zamocowane bardzo solidnie, aby nie obsuwały się utrudniając czy wręcz uniemożliwiając zamykanie.

Ze względu na sposób otwierania bramy dzielą się na rozwieralne i przesuwne. Skrzydła (lub skrzydło) bramy rozwieralnej zawieszane są na zawiasach, które umożliwiają regulację ich położenia i zabezpieczają przed możliwością zdjęcia. Odpowiednie ustawienie skrzydeł w stosunku do siebie jest bardzo istotne - tylko odpowiednio wypoziomowane umożliwiają swobodne i płynne otwieranie i zamykanie. Bramy rozwieralne powinny otwierać się w kierunku posesji. Decydując się na taki rodzaj wrót, konieczne jest zarezerwowanie odpowiedniej ilości miejsca na otwarte skrzydła.

Powyższych warunków nie muszą spełniać bramy przesuwne. Ich skrzydło przemieszcza się równolegle do linii ogrodzenia, chowając się za sąsiadującymi z nim przęsłami. W przypadku bramy szynowej skrzydło porusza się na rolkach po szynie zamocowanej w podłożu, natomiast brama samonośna przesuwa się po listwie przymocowanej do ogrodzenia.

Wszelkiego typu bramy mogą być otwierane ręcznie. Jednakże dużym ułatwieniem w użytkowaniu bram może być wyposażenie ich w siłowniki umożliwiające otwieranie automatyczne.

Bramy posiadające napęd można otwierać za pomocą przycisku, klucza magnetycznego czy bezprzewodowego pilota. Ze względu na samoczynny, automatyczny ruch skrzydła konieczne jest zastosowanie zabezpieczeń, które zagwarantują bezwypadkowe używanie, takich jak: czujniki wyłączające napęd, w przypadku, kiedy przesuwające się skrzydło napotka przeszkodę; sprzęgło przeciążeniowe, zabezpieczające z kolei napęd przed uszkodzeniem przy zablokowaniu skrzydła, czy wreszcie sygnalizacja świetlna pracy bramy.

>> Przejdź do początku artykułu

Fot. Grupa WIŚNIOWSKI
Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3278 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 5 Marca 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u