Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Ogrodzenie posesji - czy stać Cię na tanie rozwiązania?

19 Kwietnia 2012
Budowa czy zakup domu wiąże się z ogromnymi kosztami, których nie da się uniknąć. Także przy stawianiu ogrodzenia posesji jesteśmy na nie skazani. Warto zatem przemyśleć, w jaki sposób te koszty zminimalizować. I jak zrobić to mądrze, by w efekcie końcowym nie okazało się, że oszczędności były tylko pozorne i tak naprawdę poniesiemy wyższe koszty, a ogrodzenie nie spełni naszych wymagań jakościowych.

Zawsze warto szukać kompromisów między ceną a jakością. Ale trzeba też ocenić ryzyko idące za rezygnacją z najwyższej jakości. Może się bowiem okazać, że w konsekwencji nieprzemyślanego wyboru tańszego rozwiązania, tak naprawdę zapłacimy więcej niż za produkt lepszy jakościowo.

Stosunek ceny do jakości, czyli pozorne cięcie kosztów
Ogrodzenie posesji jest integralną jej częścią, powinno tworzyć z domem i ogrodem jedną całość, dlatego przy jego wyborze powinniśmy kierować się zarówno względami bezpieczeństwa, estetyką, jak i jakością. Tym bardziej, że jest to decyzja na całe lata.

Jeśli zastanawiasz się nad tańszym systemem ogrodzeniowym sprawdź, czy aby na pewno właśnie na taki Cię stać. Paradoksalnie może się okazać, że ogrodzenie z niższej półki cenowej przysporzy Ci dużo więcej kosztów niż ogrodzenie markowe.

Doskonale rzecz ujmuje wybitny pisarz, Terry Pratchett, w swojej książce “Zbrojni”. Choć ta powieść należy do fantastyki, myśl Pratchetta w niej zawarta jest jak najbardziej prawdziwa i niezwykle celnie opisuje filozofię kupowania:

Weźmy na przykład buty. Vimes zarabiał trzydzieści osiem dolarów miesięcznie, nie licząc dodatków. Porządna para skórzanych butów kosztowała pięćdziesiąt dolarów. Ale para butów, na jaką mógł sobie pozwolić - całkiem przyzwoita na jeden czy dwa sezony, bo potem zupełnie przetarła się tektura, przeciekająca jak demony, to koszt około dziesięciu dolarów. Takie właśnie buty zawsze kupował Vimes i nosił je, aż podeszwy były tak cienkie, że w mgliste noce po kamieniach bruku poznawał, gdzie w Ankh-Morpork się znajduje.

Jednak dobre buty wytrzymywały lata, długie lata. Bogatego stać na wydanie pięćdziesięciu dolarów na parę butów, w których po dziesięciu latach wciąż będzie miał suche nogi. Tymczasem biedak, którego stać tylko na tanie buty, wyda w tym czasie sto dolarów - a nogi i tak stale będzie miał przemoczone.”*


Z butami sprawa jest prosta - można się pokusić o sprawdzenie, czy Pratchett ma rację - kupić tanie buty i po jednym sezonie męki zrozumieć, że lepiej jest wydać raz większe pieniądze na porządne obuwie, niż znosić niewygodę, za którą w końcowym rozliczeniu słono się zapłaci.

Gorzej, jeśli pójdziemy w te ślady przy zakupie systemu ogrodzeniowego. To jest przecież inwestycja, której przykre konsekwencje wynikające z zakupu tańszego ogrodzenia będziemy odczuwać latami. I to nie tylko finansowe. Pozorne oszczędności przypłacimy coroczną konserwacją – kosztowną, ale i zabierającą nasz cenny czas, naprawianiem usterek, koniecznością malowania ogrodzenia. Koniec końców - zakup tańszego ogrodzenie oznacza większe wydatki, nie mówiąc już o uszczerbku na estetyce i spadku zadowolenia z zakupu. Czy zatem warto?

Bez porównania
Pokusiliśmy się o orientacyjne porównanie pod względem cenowym i jakościowym zwykłego ogrodzenia panelowego, jakie można kupić w przystępnej cenie w hipermarketach budowlanych, z wysokiej jakości systemem ogrodzeniowym Betafence.
 
Ogrodzenie panelowe w hipermarkecie** Bekafor Classic firmy Betafence***
Panel ogrodzeniowy, malowany
grubość drutów 3,8 mm


szerokość 250 cm

wysokość 172 cm

cena jednostkowa 99,99 zł
Panel zgrzewany punktowo

zabezpieczenie antykorozyjne: ocynkowanie + powłoka PVC

gwarancja antykorozyjna 10 lat na kompletny system

grubość drutów pionowych 4,00 mm
grubość drutów poziomych 4,50 mm

szerokość 200 cm

wysokość 173 cm

cena jednostkowa 209,00 zł
Słup do zabetonowania na podłożu, malowany

wysokość 240 cm

cena jednostkowa 62,99 zł
Słup okrągły stalowy Bekaclip dla paneli Bekafor (o wys. 173 cm) do zabetonowania w podłożu

zabezpieczenie antykorozyjne: ocynkowanie + powłoka poliestrowa

gwarancja antykorozyjna 10 lat na kompletny system

wysokość 230 cm

cena jednostkowa 68,80 zł

(Podane ceny są cenami brutto)

Na pierwszy rzut oka widać, że zakup zwykłego ogrodzenia w hipermarkecie budowlanym wiąże się z dużo mniejszym kosztem niż systemu panelowego Betafence. Cena jednostkowa panelu zwykłego jest niższa, poza tym panel zwykły jest dłuższy, więc różnica w cenie wynika także z mniejszej liczby potrzebnych sztuk paneli. Czy to oznacza 1:0 dla zwykłego ogrodzenia?

Taniej czyli drożej
Oszczędności wynikające z zakupu tańszego ogrodzenia są pozorne, ponieważ będzie ono wymagało corocznej regularnej konserwacji - nie tylko czasochłonnej (taka czynność może zająć długie godziny), ale i kosztownej - na preparaty do konserwacji i farby antykorozyjne w przypadku bardziej okazałego ogrodzenia trzeba będzie wydać nawet kilkaset złotych. Na takie wydatki trzeba być przygotowywanym każdego roku. A jeśli się chce zaoszczędzić czas i zlecić konserwację ogrodzenia fachowcom - należy się liczyć z dodatkowymi kosztami.

W konsekwencji - w perspektywie 3-5 lat wydasz dużo więcej pieniędzy na zakup i utrzymanie zwykłego ogrodzenia, niż jednorazowo na zakup systemu panelowego Betafence, które dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii powlekania nie wymaga regularnej konserwacji, a co za tym idzie - nie generuje związanych z nią kosztów.

Czas to pieniądz
Regularna konserwacja oznacza nie tylko regularne koszty, ale też zabiera czas, którego przecież prawie nikt nie ma w nadmiarze. Czy możesz sobie pozwolić na takie straty?

Więcej informacji o produktach firmy Betafence na www.betafence.pl. Zapraszamy także do odwiedzenia portalu eksperckiego www.ogradzamy.pl, gdzie znajdziesz między innymi inspiracje i porady dotyczące ogradzania, aktualny cennik produktów firmy Betafence, a także program, dzięki któremu zobaczysz wizualizację wybranego ogrodzenia i wstępny kosztorys.

* źródło: www.pratchett.pl
** wg katalogu OBI Ogród sezon 2012
*** wg cennika Betafence www.ogradzamy.pl

Zobacz prezentację BetafenceGaleria:


powrót


Odwiedzono: 7147 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 19 Kwietnia 2012

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u