Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Ogrodzenie warto zabezpieczyć

5 Marca 2015
Wybór materiałów, z których można wybudować ogrodzenie jest naprawdę ogromny. Szeroki asortyment umożliwia tworzenie płotów zróżnicowanych wizualnie i stylistycznie. Ale różnice pomiędzy tymi produktami nie dotyczą tylko wyglądu - każdy z materiałów ma inną trwałość, każdy w inny sposób reaguje na działanie warunków atmosferycznych. Niektóre z materiałów są bardzo odporne, nie wymagają szczególnych zabiegów konserwujących czy pielęgnacyjnych. Inne z kolei wymagają bardzo dokładnego zabezpieczenia, które przedłuży ich żywotność.

Najmniej trwałym materiałem jest drewno. Aby drewniane elementy jak najdłużej spełniały swoje zadanie, konieczne jest zabezpieczenie ich odpowiednimi środkami impregnującymi, które mają właściwości grzybobójcze, owadobójcze, a przede wszystkim chronią drewno przed wpływem wilgoci. Możliwe jest malowanie drewna odpowiednimi preparatami, najskuteczniejszą metodą jest jednak ciśnieniowe impregnowanie drewna, polegające na wtłoczeniu w materiał impregnatu z siłą kilkunastu atmosfer przy użyciu specjalnej pompy.

Zabezpieczenia specjalnymi preparatami wymagają też elementy metalowe. Najprostszym zabezpieczeniem stalowej siatki jest zastosowanie tzw. "ocynku". Tego typu ogrodzenia wymagają jednak okresowego malowania farbą podkładową (np. najpopularniejszą z nich - minią), a następnie farbą nawierzchniową. Specjalnym rodzajem ochrony metalowej siatki przed korozją jest pokrywanie drutu warstwą tworzywa sztucznego.

Specjalnymi farbami do metalu należy też malować metalowe słupki, przęsła i bramy. Farby takie chronią podłoże przed korozją, wzmacniają powierzchnie wykonane z żelaza i stali, ale także dekorują. Zastosowanie odpowiednich farb umożliwi np. stworzenie efektu starego metalu, pozwoli uzyskać wykończenie satynowe, matowe lub połyskliwe.

Metal jest materiałem wymagającym okresowych renowacji. Zaniedbane, zardzewiałe powierzchnie z żelaza i stali można odnowić stosując farby, które nadają się do nanoszenia bezpośrednio na rdzę, nie wymagając uprzedniego stosowania farb podkładowych. Można też wcześniej oczyścić taką powierzchnię za pomocą stabilizatora rdzy.

Specjalnego zabezpieczenia wymagają też ogrodzenia wykonane z silikatów. Ze względu na dużą nasiąkliwość tego materiału konieczne jest pokrycie murków silikatowych środkiem hydrofobowym.

Fot. Bondex
Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 2684 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 5 Marca 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u