Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Kominka czar

26 Czerwca 2015
Żywy ogień towarzyszył człowiekowi od początku istnienia ludzkości, dając mu ciepło, światło i bezpieczeństwo. Służył do przygotowywania posiłków. Pozwalał mu przetrwać. Trudny do okiełznania, z biegiem lat i histori był jednak coraz bardziej ujarzmiany przez człowieka, z ognisk w jaskiniach przenoszony w specjalnie dla niego przeznaczone paleniska. Zdobiące zamki i pałace kominki i płonący w nich ogień ciągle spełniały funkcje praktyczne - można się było przy nich ogrzać, ewentualnie upiec na palenisku barana.

Niesamowita magia żywych płomieni sprawiła, że pomimo radykalnej zmiany naszych wymagań dotyczących urządzeń grzewczych, posiadanie kominka to ciągle marzenie większości właścicieli mieszkań czy domów. I chociaż obecnie posiadanie kominka kojarzone jest bardziej z luksusem niż koniecznością, to warto wiedzieć, że specjalne systemy (tzw. system DGP, dystrybucji gorącego powietrza) pozwalają na ogrzewanie kominkiem całkiem sporego mieszkania.

Tradycja czy nowoczesność, czyli różne warianty paleniska

Tradycyjne kominki, czyli takie, jakie zobaczyć możemy w starych dworach, to kominki z otwartym paleniskiem. Na pewno są one źródłem niesamowitych wrażeń estetycznych, nie mają też sobie równych w tworzeniu romantycznej atmosfery. Niestety, pomimo tego, że niegdyś były głównym źródłem ciepła, w obecnych czasach nie spełniają znaczących funkcji praktycznych. Trudno mówić o ogrzewaniu kominkiem tradycyjnym, ponieważ wytworzone podczas spalania w palenisku otwartym ciepło w 80–90% ucieka wraz z dymem do komina. W przypadku tego typu kominków należy też szczególnie zwracać uwagę na bezpieczeństwo użytkowania. Nie ma mowy o pozostawieniu płonącego ognia bez opieki (np. na noc), przed każdym wyjściem z domu należy bardzo dokładnie zagasić palenisko. Z uwagi na te niedogodności można uznać, że kominki z otwartym paleniskiem to produkt przeznaczony raczej dla koneserów.

Zdecydowanie praktyczniejsze są kominki z zamkniętą komorą spalania. Ich wydajność wynosi nawet do 80 %, co oznacza, że tyle wytworzonego podczas spalania ciepła wykorzystywane jest do ogrzewania pomieszczenia (znajdujące się pomiędzy obudową a wkładem powietrze jest ogrzewane, a następnie wydmuchiwane do pomieszczenia przez znajdujące się w okapie otwory wentylacyjne). Poza tym potrzebują one o wiele mniej opału niż kominki tradycyjne. Zastosowanie zamkniętego paleniska, w którym ogień znajduję się za żaroodporną szybą, zapewnia również znacznie większe bezpieczeńst wo użytkowania.

Paleniska kominków zamkniętych stanowią tzw. wkłady lub kasety kominkowe. Te dwa typy palenisk różnią się przede wszystkim zastosowaniem - wkłady przeznaczone są do budowy kominków nowych, kasety mogą być instalowane w paleniskach kominków już istniejących. Ich budowa jest natomiast bardzo podobna. Wykonywane są z materiałów odpornych na korozję, wysokie temperatury, akumulujących ciepło, takich jak żeliwo czy stal. Mogą być jednopłaszczowe, czyli wykonane w całości z żeliwa, lub dwupłaszczowe, składające się ze stalowej obudowy i umieszczonego w niej żeliwnego paleniska. To drugie rozwiązanie w przypadku uszkodzenia paleniska umożliwia jego łatwą wymianę, bez naruszenia zewnętrznej obudowy. Zamykane są za pomocą przeszklonych drzwiczek (najczęściej to właśnie one umożliwiają oglądanie płonącego w palenisku ognia). Na górze korpusu znajduje się czopuch, czyli otwór, przez który dym odprowadzany jest do komina. Niezbędne do procesu spalania powietrze przedostaje się do paleniska przez umieszczone na przedniej ściance korpusu otwory wyposażone w przepustnice, które umożliwiają regulowanie przepływu powietrza, a tym samym kontrolę tempa spalania opału. Możliwe jest także doprowadzenie powietrza dodatkow ym przewodem nawiewnym, którego wlot usytuowany jest na zewnątrz domu.


>> Przeczytaj dalszą część artykułu

Fot. Brunner
Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 1965 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 26 Czerwca 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u