Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Nowy system ogrzewania

19 Czerwca 2019

Ogrzewanie nadmuchowe to stosunkowo nowy w Polsce sposób na uzyskanie komfortu cieplnego w domach, halach przemysłowych, budynkach sakralnych i tych o użyteczności publicznej. Nośnikiem energii cieplnej jest tu powietrze, dzięki czemu w pomieszczeniach można zrezygnować z niezbyt estetycznych i zajmujących przestrzeń grzejników, a także wszelkiego rodzaju instalacji doprowadzających do nich podgrzaną wodę.


Stosowanie zaawanasowanych systemów ogrzewania, oprócz efektów wizualnych, przynosi także spore oszczędności w ich eksploatacji. Choć na tle profitów wynikających z użytkowania systemów nadmuchowych trwają nieustające konflikty pomiędzy sceptykami a entuzjastami takich rozwiązań, to trudno jednak kłócić się z faktami. A te są jednoznaczne.

 

Dobór odpowiedniego systemu grzewczego ma duży wpływ na jego późniejszy koszt eksploatacji. Warto pamiętać o tym już na etapie projektu i podczas wznoszenia budynku.  By ogrzewanie nadmuchowe spełniało swoją rolę przy wykorzystaniu minimum pobieranej energii powinno zostać odpowiednio dopasowane do kubatury i rozkładu pomieszczeń. Sam system kanałowy także powinien zostać zbudowany z zachowaniem standardów i wysokiej jakości materiałów. Na co zatem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy tego rodzaju inwestycji, by później móc się cieszyć komfortem cieplnym i niskimi rachunkami?

 

Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na ekonomię użytkowania systemu grzewczego jest ilość, rodzaj i moc urządzeń generujących ciepło. Rzeczą zrozumiałą jest, że ogrzewanie nadmuchowe w wielkiej hali magazynowej pokrytej elementami metalowymi wymaga znacznie wydajniejszego urządzenia niż w ocieplonym domku jednorodzinnym, czy budynku biurowym. Warto jednak pamiętać, że i w tym drugim przypadku nie powinno się oszczędzać na mocy generatora ciepła. Każdy układ pracujący na maximum swojej wydajności przestaje być ekonomiczny. Stąd niezwykle ważne jest dobranie do specyfiki budynku i klimatu urządzenia o odpowiedniej mocy grzewczej. 

 


 

Kolejnym czynnikiem mającym znaczenie dla kosztów eksploatacji jest rodzaj i jakość materiałów zastosowanych przy produkcji kanałów powietrznych dostarczających ciepło do poszczególnych pomieszczeń. Postęp technologiczny w branży sprawił, że na rynku dostępne są dzisiaj – oprócz tradycyjnych przewodów z blachy ocynkowanej i dodatkowo zabezpieczonych wełną mineralną – elementy kanałów powietrznych wytwarzanych z pianki poliuretanowej. Jest ona wygodniejsza w późniejszej eksploatacji, zwłaszcza kiedy planujemy w przyszłości rozbudowę systemu grzewczego o dodatkowe elementy typu klimatyzator, nawilżacz powietrza czy filtr UV. W wielu sytuacjach jednak doskonale sprawdzi się tradycyjny sposób przesyłu powietrza w budynku. Dobór właściwych materiałów do wykonania kanałów powietrznych istotny jest już na etapie projektowania systemu grzewczego. Choć pierwotnie może stanowić nieco większą inwestycję, odpowiednio dopasowany do specyfiki budynku, w przyszłości z pewnością przyniesie wygodę w użytkowaniu i oszczędności wynikające z eksploatacji. 

 


 

 

Inny fakt świadczący na korzyść systemu jakim jest ogrzewanie nadmuchowe to mała bezwładność systemu. Jako że czynnikiem przenoszącym ciepło jest powietrze, do uzyskania komfortowej temperatury w pomieszczeniach nie zachodzi konieczność podgrzewania całej wody, jaka jest w obiegu – co ma miejsce w tradycyjnych układach grzejników zasilanych tym nośnikiem energii. Ogrzewanie nadmuchowe działa natychmiast po jego uruchomieniu, zaś czas nagrzewu pomieszczeń jest zdecydowanie krótszy niż w tradycyjnych systemach opartych na podgrzewaniu wody. 

 

Nie bez znaczenia w nowoczesnych systemach grzewczych jest także możliwość sterowania przepływem powietrza i regulacji temperatury w poszczególnych częściach budynku. Podczas gdy jedne z nich wymagają większego stopnia dogrzania, w innych temperatura może pozostawać na znacznie niższym poziomie. Nie zachodzi tu zatem konieczność ogrzewania całej wody w obiegu i straty energii cieplnej w niewykorzystanych pomieszczeniach. Łatwe zarządzanie sterownikiem, a także możliwość regulacji temperatury za pomocą smartfona w perspektywie czasu może przynieść znaczne oszczędności. 

 


 

 

Także serwis systemu grzewczego wydaje się być tańszy w przypadku ogrzewania nadmuchowego. Wymiana elementu rozprowadzającego ogrzane powietrze możliwe jest w każdych warunkach i nie wymaga złożonych procesów technologicznych. Samo rozszczelnienie się układu jest niemal niemożliwe, co w przypadku ogrzewania wodnego zdarza się dość często. Straty wynikające z zalania budynku są też z pewnością znacznie wyższe niż te, które powstaną na skutek nieszczelności instalacji powietrznej.

 

Ogrzewanie nadmuchowe z pewnością jest wygodne w użyciu. Na jego korzyść wpływa także efekt wizualny w postaci estetycznych kratek nawiewowych zastępujących tradycyjne grzejniki zasilane gorącą wodą. W zależności od specyfiki budynku, klimatu zewnętrznego, a także oczekiwań użytkowników oszczędności eksploatacyjne mogą wynieść nawet 35%. Zależy to jednak od wielu czynników, które brane są pod uwagę przy projektowaniu systemu dla konkretnego budynku.  

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat oszczędności jakie przynosi zastosowane ogrzewanie nadmuchowe, zajrzyj na stronę www.thermico.pl lub zadzwoń pod numer 663 213 032.

 
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1282 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 19 Czerwca 2019

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u