Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Ogrzewanie podłogowe - Twój sposób na ciepły dom

6 Lutego 2013
Coraz więcej Polaków, którzy planują budowę domu zastanawia się nad wyborem systemu ogrzewania. Na rynku znaleźć można coraz więcej rozwiązań charakteryzujących się różnym poborem energii, efektywnością i sposobem dostarczania ciepła. Na przestrzeni ostatnich lat znacząco rośnie popularność ogrzewania podłogowego. Dlaczego warto zastanowić się nad jego instalacją?

Decydując o sposobie ogrzewania domu naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Z drugiej strony szukamy rozwiązania, które umożliwi ograniczenie wydatków inwestycyjnych na instalację grzewczą i późniejszych kosztów jej eksploatacji. Kolejnym kryterium jest możliwość adaptacji budynku do wymagań instalacji grzewczej. Coraz częściej spotykanym systemem grzewczym jest obecnie ogrzewanie podłogowe. Z czego wynika popularność takiego rozwiązania?
- Ogrzewanie podłogowe jest cenione ze względu na swoją trwałość oraz komfort, jaki zapewnia. Ciepło jest oddawane równomiernie w całym pomieszczeniu, a nie tylko w miejscu instalacji grzejnika. Rozkład temperatury w całej przestrzeni domowej jest korzystny dla jego mieszkańców. Cieplej jest przy stopach, chłodniej – przy głowie. Jeżeli posiadamy dobry projekt, uwzględniający zapotrzebowanie na ciepło w każdym pomieszczeniu, montaż nie stanowi problemu. Koszt wykonania jednego metra kwadratowego ogrzewania podłogowego wynosi średnio od 100 do 300 zł. -  mówi Konrad Staniszewski z Centrum Sprzedaży Elektroniki i Elektrotechniki, które specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań dla inteligentnych domów.

Ogrzewanie podłogowe – wodne, czy elektryczne?
Ogrzewanie podłogowe dzielimy ze względu na źródło ciepła na wodne oraz elektryczne. Oba rozwiązania mają swoje dobre i złe strony. Ogrzewanie podłogowe elektryczne charakteryzuje prosta i tania instalacja. Cały system stanowią kable grzejne i uchwyty do ich mocowania, maty lub folie grzejne oraz sterownik. Kable grzewcze wykonuje się z izolowanego drutu oporowego. Maty grzewcze wykonane z tworzywa, z wbudowanym przewodem grzewczym, są bardzo cienkie (nawet 2 mm), dzięki czemu można je układać bez wylewek betonowych, wymaganych przy układaniu kabli. Folie grzewcze z wtopionymi przewodami aluminiowymi są jeszcze cieńsze (0,2 mm). Ogrzewanie tego typu nie potrzebuje kotłowni, ani pieca centralnego ogrzewania.
Ogrzewanie podłogowe wodne to sieć rur zatopionych w warstwie pokrywającego podłogę betonu, którymi przepływa woda podgrzewana przez kocioł. Do ogrzewania podłogowego stosuje się: rury z tworzyw sztucznych z barierą antydyfuzyjną, wielowarstwowe z wkładką aluminiową, miedziane oraz stalowe. Muszą być trwałe i odporne na korozję. Powinny być przystosowane do pracy w temperaturze do 70°C i ciśnieniu roboczym do 0,3 MPa. Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego jest około 30-40% droższa w porównaniu do instalacji z grzejnikami. Musimy liczyć się z kosztami rur i rozdzielaczy, ale również należy wziąć pod uwagę wydatki związane z wyposażeniem kotłowni. Kotły na gaz, olej i paliwo stałe potrzebują dodatkowo komina oraz instalacji wentylacyjnej. Najdroższa jest instalacja pompy ciepła, co jednak zrekompensują niskie koszty eksploatacji –  czerpie ona darmową energię z wody, powietrza lub gruntu. Jedynie do napędu samej pompy jest potrzebna energia elektryczna.

Dla kogo?
Ogrzewanie podłogowe elektryczne ze względu na ogólną dostępność do energii elektrycznej nadaje się do każdego domu. Jednak przez wysokie ceny prądu eksploatacja jest droższa niż w przypadku instalacji wodnej. Jest wobec tego idealnym rozwiązaniem, jeżeli dom jest zamieszkiwany czasowo. Nie ma wówczas ryzyka zamarznięcia instalacji, jeżeli zostanie okresowo wyłączona. Jeżeli dom jest zamieszkiwany stale, lepiej zdecydować się na ogrzewanie podłogowe wodne. Koszty eksploatacji są w takim przypadku znacznie niższe, co w dłuższej perspektywie rekompensuje wyższe wydatki poniesione na zakup i montaż instalacji wodnej.

Kiedy podjąć decyzję o instalacji?
W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego instalację trzeba wziąć pod uwagę już na etapie planowania budowy, ze względu na zwiększoną grubość oraz ciężar podłoża. Montaż tego typu ogrzewania wymaga położenia grubej warstwy izolacyjnej pod powierzchnią podłogi oraz wylania grubszej wylewki. Wyższy poziom podłogi powinien zostać uwzględniony podczas projektowania wysokości pomieszczeń oraz rozmieszczaniu otworów drzwiowych i okien balkonowych. Instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego jest pod tym względem o wiele łatwiejszym zadaniem. Elektryczne maty grzejne można zainstalować wszędzie, nawet w mieszkaniu. W przypadku takiego typu ogrzewania wystarczy niewielki remont, instalacja nie musi zostać zaplanowana już na etapie budowy.

Izolacja termiczna
Aby zapewnić wydajne funkcjonowanie ogrzewania podłogowego, należy zadbać o odpowiednią izolację termiczną.Tradycyjna podłogówka, ułożona na parterze domu niepodpiwniczonego, powinna mieć minimum 15 cm izolacji termicznej ze styropianu. Układając folię termoizolacyjną albo folię aluminiową zaoszczędzimy sporo energii którą skierujemy do pomieszczenia. Jeżeli ekipa budowlana nie ułożyła na podłożu betonowym papy lub folii, koniecznie powinien zrobić to wykonawca instalacji.- radzi Konrad Staniszewski z CSEIE.

Dobór odpowiedniego pokrycia
Na ogrzewanie podłogowe nadają się posadzki wytrzymałe na wysoką temperaturę oraz takie, które nie będą zatrzymywać ciepła. Jakie materiały spełniają te wymagania?
  • Kamień/ceramika – najlepsze rozwiązanie. Charakteryzują się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz dużą bezwładnością cieplną. Maty grzewcze możemy ułożyć już w warstwie kleju mocującego posadzkę, co sprawia, że droga ciepła będzie krótsza niż wtedy, gdy jego źródło zostanie umieszczone w podkładzie.
  • PCW lub inne tworzywa sztuczne – tylko jeżeli producent dopuszcza takie rozwiązanie. Są elastyczne, wobec tego dobrze znoszą zmiany temperatury.
  • Panele laminowane - najlepszym rozwiązaniem będą panele zatrzaskowe, których krawędzi nie trzeba sklejać. Przyklejone do podłoża całą powierzchnią będą lepiej przewodzić ciepło.
  • Drewno - o wiele gorzej znosi zmiany temperatury, jednak właściwy gatunek umożliwia położenie go na ogrzewaniu podłogowym. Bardzo ważna jest też budowa drewnianych elementów – zdecydowanie lepiej od litych sprawdzą się warstwowe. Maksymalna grubość posadzki drewnianej wynosi 1,5 cm. Grubsza posadzka wiąże się z wzrostem kosztów ogrzewania, ponieważ drewno słabo przewodzi ciepło.
Regulacja ogrzewania podłogowego
Jeżeli chcemy w pełni korzystać z zalet tego typu ogrzewania, nie wolno nam zapomnieć o jego regulacji. Co prawda ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną, przez co podlega zjawisku samoregulacji – ilość ciepła przekazywanego do pomieszczenia spada wraz ze wzrostem temperatury powietrza. Ułatwieniem jest możliwość sterowania za pomocą regulatora pogodowego z funkcjami automatycznej „samoregulacji”. W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego do sterowania wykorzystujemy regulator decydujący o temperaturze wody wypływającej ze źródła ciepła oraz zawory regulacyjne, które mają wpływ na wielkość strumienia przepływającego przez poszczególne obiegi.

Ogrzewanie podłogowe a inne źródła ciepła
Instalacje podłogowe montuje się najczęściej w łazienkach, ewentualnie w korytarzu. W innych pomieszczeniach stosujemy zazwyczaj kaloryfery tradycyjne lub ogrzewanie ścienne (elektryczne panelowe). W przypadku próby ogrzania całego domu przewodami grzejnymi inwestycja może stać się całkowicie nieopłacalna.
Instalacja ogrzewania podłogowego może stanowić element składowy systemu grzewczego. Wodne ogrzewanie podłogowe może być wspomagane przez takie źródła ciepła, jak: kolektory słoneczne, pompa ciepła, czy gazowy kocioł kondensacyjny. Także kominek z płaszczem wodnym jest w stanie obsłużyć instalację ogrzewania podłogowego. Instalacja systemu grzewczego jest zalecana w przypadku domów jednorodzinnych. Koszty zarówno ogrzewania, jak i w niektórych przypadkach chłodzenia pomieszczeń są utrzymane na niskim poziomie.

Fot. Raychem
opracowanie redakcyjne
www.cseie.com.pl

Artykuł opublikowany w Pomysl na dom
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 4645 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 6 Lutego 2013

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u