Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Węgiel opałowy - jaki kupić?

27 Października 2020
Węgiel jest nadal najtańszym paliwem opałowym, które pozwala za stosunkowo niską cenę ogrzać budynek. Żeby jednak niski koszt był odczuwalny należy właściwie dobrać rodzaj węgla i posiadać sprawny piec.  
 

Rodzaje węgla 

Węgiel kamienny dzieli się na typy, sortymenty, gatunki i klasy. 
1. Typ węgla energetycznego zależy m.in. od zawartości części lotnych, ciepła spalania i zdolności spiekania. W domach jednorodzinnych wykorzystuje się węgiel typu 31-33.  
2. Klasa węgla związana jest z wartością opałową i zawartością popiołu. Oznaczona jest dwoma wartościami np. 25/7, gdzie 25 informuje o najniższej wartości opałowej (MJ/kg), a 7 o najwyższej zawartości popiołu w procentach. Im wyższa jest wartość opałowa, tym więcej ciepła się uzyska.  
3. Gatunek węgla określany jest na podstawie klasy i sortymentu. Im niższa klasa i mniejsze uziarnienie, tym gorszy jest gatunek węgla.  
4. Sortymenty dzieli się ze względu na grubość ziarna: 
grube (kęsy, orzech, węgiel kostka) – wielkość ziaren powyżej 25 mm, 
średnie (węgiel groszek) – wielkość ziaren 8-31,5 mm, 
drobne – wielkość ziaren do 50 mm 
miałowe - wielkość ziaren do 31,5 mm, 
mułowe – wielkość ziaren do 1 mm. 

Najpopularniejszymi sortymentami są groszek, orzech i miał. Wykorzystuje się je w kotłach średniej mocy. W ostatnim czasie dużą popularność zdobył tzw. ekogroszek, który charakteryzuje się niższą zawartością siarki i jest bardziej przyjazny dla środowiska. Przykładem firmy specjalizującej się w sprzedaży wysokiej jakości węgla kamiennego jest: https://energobielsk.pl/.  

Rodzaj węgla, a typ kotła 

Trzeba wiedzieć, że piec determinuje rodzaj węgla, jakim należy palić. Wyróżnia się kotły tradycyjne przeznaczone dla węgla kamiennego, miałowe - dostosowane do spalania miału węglowego oraz retortowe z podajnikiem paliwa na groszek. Paliwem zastępczym dla węgla kamiennego może być węgiel brunatny, ale zawiera on niską wartość opałową, więc daje niewiele ciepła.  

Oszczędności na ogrzewaniu - czy to możliwe? 

Ogrzewanie węglem jest najtańszą możliwością ogrzewania. Należy jednak pamiętać, że jakość opalania zależy od pieca i jakości węgla. Nowoczesne kotły automatyczne osiągają sprawność spalania 80-90%. Ważne są również ogólne parametry techniczne pieca – moc i sprawność. Nieraz w opisie kotła zawarta jest informacja o dedykowanym rodzaju węgla.

 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1436 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 27 Października 2020

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u