Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Okiem eksperta: montaż płyt tarasowych na gruncie

28 Kwietnia 2015
Płyty tarasowe to niezwykle efektowna alternatywa dla popularnej kostki brukowej. Ich zastosowanie, wbrew nazwie, nie ogranicza się jednak tylko do tarasu i z powodzeniem mogą być wykorzystywane w innych ogrodowych aranżacjach, takich jak schody czy ścieżki. Szybko rosnąca popularność tego materiału sprawiła, że zmieniają się także sposoby jego montażu. Czasochłonna i wymagająca dużych nakładów pracy metoda, polegająca na wylewaniu podstawy z betonu, coraz częściej zastępowana jest przez  zabudowę płyt na podłożu gruntowym.

Budowa domu oraz elementów małej architektury to niezwykle długi i kosztowny proces. Dlatego każdy inwestor chętnie korzysta z rozwiązań, które pozwolą mu skrócić czas realizacji inwestycji oraz zaoszczędzić pieniądze. Tak jest w przypadku wykonywania tarasu ziemnego. Należy jednak pamiętać, że wybór znacznie tańszej i dużo szybszej metody  zabudowy płyt na gruncie, wiąże się z zachowaniem szczególnej staranności wykonania.

Zadbajmy o projekt

Wszystkie prace budowlane, by przebiegały sprawnie i bez zakłóceń, powinny opierać się o przygotowany wcześniej projekt. W przypadku tarasu, najważniejsze zawarte w takim dokumencie informacje dotyczą dokładnych jego wymiarów i kształtu, rodzaju i wzoru układanych płyt, a także określenia granic i typu obrzegowania oraz ilości stopni schodowych łączących go z ogrodem.

Przygotowujemy grunt

- Przygotowanie podłoża pod przyszłą zabudowę rozpoczynamy od tzw. korytowania czyli usunięcia warstwy humusu i gruntu rodzimego na głębokość ok. 20-30 cm. Następnie dno wykopu równamy, wykonujemy spadki i ubijamy. W przypadku gruntów spoistych gliniastych lub iłowych zalecane jest rozłożenie bezpośrednio na podłożu geowłókniny, aby zapobiec przenikaniu nieczystości z gruntu na płyty. Podłoże wyrównujemy warstwą piasku grubości 10 cm  i utwardzamy zagęszczarką, pamiętając przy tym o zachowaniu odpowiednich kierunków spadków (ok. 2%), umożliwiających odpływ wody od budynku w stronę ogrodu – tłumaczy Jarosław Kwaśniak, ekspert firmy Bruk-Bet.

Wykonujemy obrzegowania i podbudowę

Stabilność tarasu zapewni obrzegowanie jego krawędzi. Do tego celu można wykorzystać palisady ogrodowe, obrzeża palisadowe lub elementy stopni schodowych, układane na warstwie półsuchego betonu. Kolejnym krokiem jest wykonanie podbudowy, czyli  ułożenie warstwy mrozoodpornej z kruszywa łamanego o frakcji 0-31,5 mm. Grubość tej warstwy powinna wahać się między 15 a 20 cm. Całość bardzo dokładnie zagęszczamy utrzymując projektowane spadki , a następnie wykonujemy podsypkę z grysu 2-8 mm o grubości 4-5 cm.

Układamy płyty

Na tak przygotowanym podłożu możemy rozpocząć montaż płyt tarasowych, na bieżąco kontrolując ich właściwy poziom. Ewentualne różnice wysokości korygujemy za pomocą gumowego młotka w kolorze białym. Płyt nie wolno dociskać za pomocą zagęszczarki lub wibratora mechanicznego, ze względu na ryzyko ich pęknięcia i uszkodzenia. - Poszczególne  elementy układamy zachowując pomiędzy nimi odstępy o szerokości 5-10 mm, które następnie wypełniamy fugą żywiczną. Spoiny możemy również wypełnić piaskiem lub drobnym grysem 1-3 mm, który rozsypujemy na nawierzchni i rozprowadzamy za pomocą szczotki – podpowiada ekspert. Przed spoinowaniem zalecane jest przeprowadzenie impregnacji płyt, którą wykonuje się metodą natrysku bezciśnieniowego lub za pomocą pędzla. Impregnacja nawierzchni ogranicza podatność na zabrudzenia oraz zwiększa odporność na działanie czynników atmosferycznych, co na długo pozwoli cieszyć się estetycznym wyglądem tarasu i ułatwi jego przyszłe czyszczenie.

Opisana metoda wykonywania tarasu na gruncie, korzystna zarówno z finansowego, jak i czasowego punktu widzenia ma jeszcze jedną istotną zaletę. W razie uszkodzenia któregoś z elementów podczas użytkowania, jego wymiana jest niezwykle prosta - nie wiąże się bowiem z koniecznością skuwania materiału, tak jak ma to miejsce w przypadku płyt klejonych do betonowej podstawy tarasu.


Więcej o płytach tarasowych przeczytasz na www.bruk-bet.plZobacz prezentację BRUK-BET®Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2709 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 28 Kwietnia 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u