Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Pełnej deski szlachetne oblicza - cz.II

25 Maja 2011
Olej naturalny czy UV? A może powierzchnia woskowana? Decyzja o wyborze wykończenia, najmodniejszej w tym sezonie podłogi we wzorze pełnej deski, wcale nie jest prosta. Prezentujemy drugą część poradnika, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i czym charakteryzują się najpopularniejsze i najciekawsze rodzaje uszlachetnień.

OBLICZE III: OLEJ
Oprócz podłóg wykończonych lakierem, dużą popularnością cieszą się także te, których powierzchnia uszlachetniona została olejem. Mało kto wie, że pod tą ogólną nazwą może kryć się mieszanina np. olejów: lnianego, słonecznikowego, osetowego, sojowego, a dodatkowo wosków z różnych drzew (np. Carnauba czy Candelilla).

Ten sposób uszlachetniania powierzchni, znany już od wielu wieków, posiada całą gamę zalet. Podłogi olejowane są przyjazne, łatwe w utrzymaniu czystości i pielęgnacji. Środek wynika bowiem w głąb drewna, bardzo dobrze go impregnując i konserwując. Co ważne, ewentualne zadrapania czy ubytki powstałe nawet na dużym elemencie, można samodzielnie poprawić poprzez zeszlifowanie papierem ściernym obszaru uszkodzenia i ponowne nałożenie w tym miejscu oleju.

Uszlachetnienie olejem sprzyja również alergikom. Dzięki niemu powierzchnia jest antystatyczna – nie elektryzuje się, nie absorbuje kurzu. Ponadto jest mniej śliska i ciepła w dotyku. Podłogi powlekane olejami charakteryzują się także dobrą zdolnością swobodnego „oddychania” – drewno łatwo odparowuje nadmiar wilgoci.

W zgodzie z naturą

Warto dodać, że w ofertach producentów znajdują się także drewniane podłogi pokryte ekologicznym olejem naturalnym. – W przypadku uszlachetnienia powierzchni olejem naturalnym ECO, jego utwardzanie zachodzi w drodze oksydacji, a nie – dzięki promieniowaniu UV – tłumaczy Seweryn Miazga, Product Manager firmy Baltic Wood - Ze względu na tradycyjny sposób schnięcia oleju, proces ten jest czasochłonny. Po 12 godzinach powierzchnia podłogi jest sucha, ale całkowite utwardzenie następuje dopiero po 2 tygodniach.

Postaw na kolor

Pamiętajmy też, że olej, którym uszlachetniamy powierzchnię drewnianej podłogi, niekoniecznie musi być transparentny. Producenci, oprócz bezbarwnego środka podkreślającego naturalny kolor drewna, proponują również oleje w kolorach, np.: białym, szarym czy antycznym. Ten ostatni świetnie sprawdzi się na pełnej desce, nadając drewnu rustykalny charakter, poprzez uzyskanie głębokiej brązowej barwy i wydobycie w sposób szczególny struktury i układu słoi.

OBLICZE IV: WOSK
Największą zaletą wosku jest piękny aksamitny połysk, który nadaje on drewnu. Jednak, aby efekt zachwycał także po kilku latach, trzeba odpowiednio dbać o tak uszlachetnioną podłogę. Niestety woskowanie nie jest zbyt trwałe, dlatego tego typu powierzchnie poleca się do pomieszczeń o małym natężeniu ruchu. Należy pamiętać, że wprawdzie wosk chroni podłogę przed wodą, ale każdy kontakt z płynem może powodować powstawanie jasnych plam.
Wosk tworzy na powierzchni drewna cienką powłokę, która jednak zamyka jego pory i ulega dość szybkiemu starciu. Przynajmniej raz w roku należy więc dokonać odnowy warstwy wosku, a co kilka lat najlepiej usunąć całą powłokę z podłogi, nakładając ją na nowo na czystą powierzchnię. Pamiętajmy też, że wosk jest śliski, dlatego nie jest polecany do pokojów dla dzieci, czy w przypadku pomieszczeń użytkowanych też przez zwierzęta domowe.

Materiały i zdjęcia: Baltic Wood, www.balticwood.plGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3857 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 25 Maja 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u