Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Plazma czy LCD?

16 Lutego 2011
fot. Panasonic
fot. Panasonic
W wielu artykułach i publikacjach na temat telewizorów plazmowych i LCD, które mają konsumentowi pomóc w dokonaniu wyboru, autorzy skupiają swoje wysiłki na pokazaniu różnic technologicznych tych urządzeń. Podstawową tezą stawianą przez wielu autorów i ekspertów jest kwestia odmienności tych produktów ze względu na ich zasadę działania.

W moim przekonaniu jest to błędne podejście do tematu, ponieważ konsument/nabywca w momencie wyboru określonego towaru nie zastanawia się jak to działa, lecz raczej interesują go kwestie praktyczne związane z jego użytkowaniem. Dlatego w tym artykule skupię się przede wszystkim na różnicach dzielących obie grupy produktów, które mają wpływ na ich funkcjonowanie w praktyce, podczas normalnego użytkowania.
 
 
Wielkość
Dobór odpowiedniej wielkości telewizora związany jest przede wszystkim z rozmiarem pomieszczenia, w którym mamy zamiar go umieścić. Generalnie panuje zasada, że w przypadku tradycyjnego obrazu telewizyjnego (w standardzie NTSC lub PAL) ekran powinien znajdować się w odległości wynoszącej 5 do 6 wysokości danego odbiornika. Znaczy to, że w przypadku np. 28 calowego telewizora panoramicznego optymalna odległość od oczu oglądającego wynosi od 220 do 270 cm. W przypadku telewizora wysokiej rozdzielczości (LCD lub plazma), optymalna odległość to 3 do 4 wysokości danego odbiornika. Jeśli zamierzają Państwo kupić telewizor o przekątnej ekranu do 32 cali, wtedy wybór jest tylko jeden – LCD, z tej prostej przyczyny, że telewizory plazmowe produkuje się jedynie w większych rozmiarach. Co więcej, większość ekspertów uważa, że minimalna przekątna ekranu w przypadku telewizorów plazmowych powinna wynosić 42 cale!
 
Kąt widzenia
Prócz odległości, z jakiej patrzymy na dany odbiornik, duże znaczenie ma także położenie telewizora względem miejsc przeznaczonych do jego oglądania. Jeśli zamierzamy ustawić telewizor w pomieszczeniu, w którym siedziska będą ustawione na wprost odbiornika, nie ma znaczenia czy wybierzemy plazmę czy LCD. Jednak w przypadku ustawienia części siedzeń pod kątem, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest telewizor plazmowy, ponieważ ma znacznie większy kąt widzenia. Oznacza to, że obraz w TV plazmowym oglądanym pod kątem wygląda tak samo, jak w przypadku patrzenia na niego na wprost. W przypadku LCD, obraz widziany pod kątem zmienia barwę i nie wygląda najlepiej. Trzeba jednak przyznać, że technologia LCD rozwija się dynamicznie i kąt widzenia stale się powiększa - obecnie w najlepszych odbiornikach wynosi już nawet 160 stopni.
 
Rozdzielczości ekranu
Niezależnie od tego, czy wybierzemy ekran plazmowy czy też LCD, producenci oferują odbiorniki o różnej rozdzielczości. Aby dobrać odpowiednią rozdzielczość ekranu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego przede wszystkim będziemy używać naszego telewizora. Jeśli chodzi o normalny obraz telewizyjny to jest on wyświetlany w rozdzielczości 720 x 480. W przypadku obrazu DVD rozdzielczość wzrasta do 600 x 800. W przypadku telewizji wysokiej rozdzielczości ta rozdzielczość może wzrosnąć nawet do 1920 x 1280 i wtedy określa się ją mianem full HD. Jednak trzeba zaznaczyć, że rozdzielczość full HD aktualnie jest osiągalna przez tylko jednego polskiego nadawcę (nTV) natomiast pozostałe firmy nadają obraz w rozdzielczości 1280 x 720. Kolejną rzeczą, w której możemy wykorzystać zalety wysokiej rozdzielczości są filmy w formacie HD DVD i Blue Ray, które już zaczynają się pojawiać w polskich sklepach, ale zanim wyprą standardowe nośniki DVD minie na pewno jeszcze trochę czasu. Trzeba także pamiętać, że jeśli będziemy chcieli oglądać filmy w tych standardach, będziemy musieli zaopatrzyć się w nowy odtwarzacz oraz płacić za nowe nośniki znacznie wyższą cenę, niż ma to miejsce w przypadku zwykłych DVD.
 
Jakość obrazu
Jeśli chodzi o jakość obrazu, to technologia plazmowa wygrywa z LCD. Na korzyść telewizorów plazmowych przemawia lepsza jasność, bardziej głęboka czerń oraz brak smużenia ekranu w przypadku bardziej dynamicznych scen. Pozostałe parametry, takie jak np. kontrast i ostrość, są bardzo zbliżone w obu technologiach. Ale trzeba zaznaczyć, że technologia LCD rozwija się bardzo dynamicznie i różnice powoli się zacierają.
 
Design/ wzornictwo
Ponieważ zarówno telewizory plazmowe, jak i LCD są urządzeniami drogimi oraz najczęściej zajmują centralne miejsce w salonie, warto dopasować wzornictwo wybranego sprzętu do stylistyki pomieszczenia, w którym się ono znajduje. Aktualnie oferta wyboru jest tak różnorodna, że każdy z łatwością wybierze coś dla siebie.
 
Interfejs użytkownika oraz funkcje
Bardzo istotną rzeczą, którą niewielu bierze pod uwagę podczas wyboru sprzętu RTV jest przyjazny i racjonalnie zaprojektowany interfejs użytkownika czy menu ekranowe. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ zarówno TV plazmowe jak i LCD oferują bardzo wiele różnych funkcji. Aby dokonać właściwego wyboru powinniśmy zastanowić się, co nam będzie tak naprawdę potrzebne oraz jak łatwo daną funkcję wywołać. Z interesujących funkcji, które oferują telewizory LCD oraz plazmowe należy wymienić:
 • obraz w obrazie (pip) pozwalający na oglądaniu dwóch programów jednocześnie
 • zoom, dzięki któremu możemy powiększyć dowolny fragment ekranu
 • stop-klatkę, która pozwala zatrzymać obraz w dowolnym momencie jego oglądania
 • różne tryby wyświetlania obrazu, które pozwalają dopasować obraz do nadawanego sygnału i naszych preferencji; przykładami mogą być formaty takie jak: automatyczny, regularny, panoramiczny, zoom 14:9, zoom 16:9, zoom 16:9 z napisami, pełny.
 • dysk twardy instalowany w niektórych odbiornikach, umożliwiający zapis dowolnych programów w pamięci telewizora.
 • czytnik kart SD, pozwalający na oglądanie zdjęć z aparatów cyfrowych, bez konieczności podłączania samego urządzenia.
 
Trzeba zaznaczyć, że wielość przycisków na pilocie i funkcji (z których w zasadzie nigdy się nie korzysta) utrudnia posługiwanie się urządzeniem. Dodatkowo, dla osób nie znających języka angielskiego lub niemieckiego, sugeruję wybór urządzenia z polskim menu ekranowym.
Bardzo istotnym czynnikiem, który decyduje o klasie danego odbiornika jest także ilość możliwych wejść i wyjść, co decyduje o możliwościach podłączeniowych naszego TV.
Generalnie, czym więcej portów, tym lepiej. Podstawowe rodzaje wejść i wyjść to:
 • scart lub inaczej euro, do którego podłączamy takie urządzenia jak odtwarzacze DVD, magnetowidy, dekodery telewizji satelitarnej oraz konsole do gier starszego typu,
 • video, dzięki któremu możemy podłączyć komputer oraz kamerę,
 • HDMI, które pozwala na podłączenie tunera HDTV, odtwarzaczy HD-DVD i BLUE RAY oraz nowych konsoli do gier,
 • komponent, dzięki któremu możemy podłączyć te same urządzenia co w przypadku wyjścia scart, ale dzięki zastosowaniu tego wyjścia możemy liczyć na lepszą jakość obrazu. Jednak bardzo niewiele odtwarzaczy DVD wyposażonych jest w tego rodzaju wejście,
 • wejście PC, umożliwiające podłączenie do telewizora komputera i używanie go jak monitora komputerowego,
 • oraz wyjścia audio, które pozwalają na podłączenie do telewizora amplitunera i systemów kina domowego lub samego subwoofera (głośnik niskotonowy), z których najwyższą jakość oferuje wyjście optyczne.
 
Cena
Jeśli chodzi o ceny, to w tym przypadku porównanie wypada zdecydowanie korzystniej dla technologii LCD. Telewizory plazmowe są po prostu znacznie droższe od ich odpowiedników w technologii LCD. Duże, 50 calowe ekrany plazmowe w technologii full HD, osiągają ceny nawet 30 000 zł - telewizor LCD o tych samych rozmiarach i rozdzielczości możemy dostać już od 12 000 zł. Oczywiście trzeba pamiętać, że ceny uzależnione są też od różnych innych czynników, takich jak prestiż określonej marki, dostępne funkcje oraz materiały, z których dany ekran został zbudowany. Generalnie, możemy powiedzieć, że technologia LCD jest tańsza od swojego konkurenta.
 
Żywotność
Wiele się mówiło, że w przypadku płaskich telewizorów zwłaszcza plazmowych ekrany bardzo szybko się wypalają i z tego względu nie warto ich kupować. I była to prawda w przypadku pierwszych takich telewizorów. Aktualnie, dzięki znacznym modernizacjom technologicznym średnia żywotność takich ekranów wynosi około 60 000 godzin. Co oznacza, że jeśli eksploatowalibyśmy telewizor codziennie przez 8 godzin, to taki ekran wystarczy nam na 20 lat i 6 miesięcy, a więc zdecydowanie więcej niż wytrzymuje przeciętny sprzęt RTV.
 
Zużycie energii
W przypadku zużycia energii, zdecydowanym liderem pod tym względem jest technologia LCD. Porównując telewizor plazmowy i LCD o tej samej przekątnej, to okaże się, że telewizor plazmowy zużywa średnio, prawie dwa razy więcej energii niż LCD.
Reasumując, jeśli macie Państwo dokonać wyboru, którą technologię wybrać, to w przypadku, gdy zależy Państwu na najwyższych parametrach obrazu, polecam droższy telewizor plazmowy. Jednak jeśli biorą Państwo pod uwagę względy ekonomiczne i stosunek ceny do jakości, technologia LCD wydaję się korzystniejszym rozwiązaniem tym bardziej, że rozwija się zdecydowanie szybciej, a różnice powoli się zacierają.
 
Autor:Jakub Pawłaszek
Artykuł opublikowany w nr 3/2007 [15] dwumiesięcznika Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 4356 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 16 Lutego 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u