Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Podłoga drewniana - nie każda taka sama

16 Lipca 2015
Chcąc położyć lub wymienić podłogę, stajemy przed wieloma dylematami. Nawet jeśli zdecydujemy, że najlepsza będzie podłoga drewniana, tyle nie wystarczy. Trzeba jeszcze wiedzieć, czym różnią się różne jej rodzaje, sposoby montażu oraz stosowane zabezpieczenia.
 

Jeśli zakupem podłogi zajmuje się osoba, która nie ma na co dzień do czynienia z wykańczaniem wnętrz, problemem może być już sama klasyfikacja podłóg. Zdarza się, że różne określenia używane są dla tych samych rodzajów powierzchni. Na przykład parkiet masywny określany bywa również mianem podłogi masywnej albo tradycyjnej podłogi drewnianej. Deski warstwowe są zamiennie nazywane panelami drewnianymi. Do oddzielnej kategorii podłóg drewnianych zaliczyć możemy mozaikę. 
 
- Różnice pomiędzy różnymi pokryciami drewnianymi dotyczą ich budowy i wymiarów. Parkiet masywny i mozaika wykonane są z litego drewna, a różnią się wymiarami – wyjaśnia Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologie Obiektowe. – Warstwowa deska podłogowa najczęściej zbudowana jest z trzech warstw, z których tylko pierwsza stanowi typową podłogę drewnianą. Pozostałe warstwy są wykonane z tańszego drewna lub materiałów drewnopochodnych – dodaje.

Parkiet a mozaika
 
Parkiet masywny najczęściej ma grubość 22 mm. Szerokość klepki wynosi maksymalnie 70 mm, a długość – 500 mm. Mozaika jest znacznie cieńsza – jej grubość rzadko przekracza 10 mm. Zbudowana jest ona z lamelek o szerokości ok. 22 mm i długości 120-160 mm. Wymiary te należy jednak traktować wyłącznie orientacyjnie, ponieważ w sprzedaży można znaleźć także niestandardowe wymiary podłóg. 
 
Parkiet i mozaika różnią się od siebie sposobem montażu. Klepki parkietu tradycyjnego zaopatrzone są w złącze pióro-wpust. Układane są w wybrany wzór i przyklejane do podkładu. Lamelki mozaiki nie mają połączenia piór-wpust, są fabrycznie składane i podklejane papierem lub siatką w większe fragmenty (najczęściej o wymiarach 320x640 mm). Mozaikę również montujemy na klej do podkładu posadzkowego. W obu przypadkach należy odczekać określony czas przed przystąpieniem do obowiązkowego cyklinowania. 
 
- Do montażu podłóg tych rodzajów należy zatrudnić fachowca, ponieważ ich prawidłowy montaż wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności oraz zastosowania specjalistycznych maszyn – podkreśla Andrzej Sienkiewicz. 

Deska warstwowa jak panel
 
Inaczej jest w przypadku deski warstwowej, która najczęściej posiada łatwe w montażu zapięcie na klik (podobnie jak panele laminowane). Podłoga pływająca nie musi być na stałe przymocowana do podkładu, choć niektórzy producenci dopuszczają taką możliwość. 
 
Podłogi warstwowe najczęściej są produkowane jako jednolamelowe i wówczas wyglądem przypominają jednolitą deskę. Mogą jednak składać się również z dwóch lub trzech rzędów lameli imitując układ klepek tradycyjnego parkietu (najczęściej równoległy). Pojedyncze panele deski warstwowej zazwyczaj mają grubość do 15 mm, szerokość do 210 mm i długość do 2500 mm. 
 
- Podłogi tego typu maja wykończoną powierzchnię, lakierowaną lub olejowaną, i w związku z tym nie wymagają dodatkowych zabiegów po zmontowaniu – mówi dyrektor firmy NOVA. - Z uwagi na łatwość montażu, możliwe jest samodzielne położenie tego typu podłogi. Ważne także, że podłoga z paneli drewnianych może być użytkowana niemal natychmiast po jej ułożeniu, co znacząco skraca czas wykończenia pomieszczenia – podkreśla. 

Podkład ma znaczenie
 
Wybierając odpowiednią podłogę drewnianą, powinniśmy zwrócić uwagę także na wymaganą grubość podkładu. Najczęściej oczekujemy, że podłoga na całej swojej powierzchni będzie znajdowała się na jednakowym poziomie, bez uskoków i progów. Problem w tym, że różne pokrycia podłogowe wymagają różnej wysokości. Na przykład łącząc masywny parkiet o grubości 22 mm z mozaiką o grubości 8 mm, różnicę musimy uzupełnić podkładem. Podobnie będzie w przypadku łączenia ceramiki z parkietem, panelem laminowanym, kamieniem, wykładziną PCW lub dywanową.
 
- Innych parametrów podkładu wymaga podłoga pływająca, a innych wielkowymiarowa deska z litego drewna. Jeśli więc z czasem będziemy chcieli wymienić podłogę pływającą na parkiet masywny, może to się wiązać z dodatkowymi kosztami wynikającymi z konieczności dostosowania podkładu do innej grubości i innego obciążenia nowej podłogi – mówi Andrzej Sienkiewicz. 

Jakie zabezpieczenie?
 
Obecnie, podłogi drewniane najczęściej są zabezpieczane poprzez lakierowanie lub olejowanie. Poza własnymi preferencjami co do sposobu zabezpieczenia, należy również wziąć pod uwagę, jak intensywnie dana posadzka będzie użytkowana. Jeżeli przewidujemy duże natężenie ruchu, a więc intensywne użytkowanie, wówczas lepiej sprawdzi się olejowanie. Ważnym plusem takiego rozwiązania jest możliwość wykonywania napraw punktowych bez pozostawiania śladów napraw, co nie jest możliwe do wykonania w przypadku podłóg lakierowanych. 
 
W przypadku olejowania, nakładane są specjalne oleje, które wnikają w wierzchnią warstwę drewna, zamykają jego pory, uodparniając na działanie wilgoci i zabrudzeń. Z kolei woskowanie polega na nałożeniu na powierzchnię wosków podłogowych, które tworzą film zabezpieczający drewno przed wpływem czynników zewnętrznych. 
 
Powłoki zabezpieczające zarówno w podłogach olejowanych jak i woskowanych powinny być co jakiś czas odświeżane poprzez gruntowne wyczyszczenie i nałożenie oleju lub wosku regeneracyjnego. Ponadto, przy czyszczeniu tych podłóg, należy stosować odpowiednie preparaty, najlepiej pochodzące od renomowanych producentów, a takie dostępne są głównie w specjalistycznych sklepach. Podczas codziennej pielęgnacji należy unikać nadmiaru wody. Tego typu podłogi mogą być zazwyczaj używane bez cyklinowania przez cały okres użytkowania. 
 
Podłogi lakierowane są łatwe w utrzymaniu i przy właściwym użytkowaniu oraz konserwacji one także mogą doskonale prezentować się przez wiele lat. Niestety, w przypadku uszkodzenia lub starcia się warstwy lakieru, wymagają renowacji na całej powierzchni. Trzeba wtedy usunąć starą warstwę lakieru poprzez cyklinowanie, a następnie nałożyć nowy lakier.

O podłogę trzeba dbać
 
Zabezpieczenia podłogi przed zniszczeniem nie należy sprowadzać wyłącznie do zastosowania lakieru, wosku lub oleju. Szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu ważny jest również skuteczny system czyszczący przy wejściu. Zazwyczaj nie poświęcamy zbyt wiele uwagi zastosowanym wycieraczkom do obuwia, ale jeśli w domu lub biurze zastosowano podłogę drewnianą, warto zadbać o to, aby zanieczyszczenia w postaci piachu, żwiru i innych zabrudzeń, były jak najwcześniej zatrzymywane, bez przenoszenia ich do wnętrza pomieszczeń. Podłoga drewniana wymaga bowiem dbałości o czystość i źle znosi chociażby chodzenie po niej w zapiaszczonych butach.
 
- Każda podłoga, oprócz codziennego utrzymania czystości, co jakiś czas wymaga czyszczenia okresowego lub gruntownego. Czyszczenie okresowe polega na wymyciu podłogi przy użyciu odpowiednich środków chemicznych i maszyn czyszczących – mówi dyrektor firmy NOVA, która świadczy usługi tego typu.
 
W zależności od powierzchni, czyszczenie okresowe może, ale nie musi wiązać się z koniecznością odnowienia powłoki zabezpieczającej. Pojęcie czyszczenia gruntownego najczęściej odnosi się do podłóg wykonanych z wykładzin PCW oraz podłóg drewnianych, przy czym czyszczenie podłóg lakierowanych nie wymaga usuwania warstwy lakieru.Galeria:powrót


Odwiedzono: 4028 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 16 Lipca 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u