Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Podłogi drewniane - w zgodzie z naturą, cz. I

16 Sierpnia 2011
Otoczeni na co dzień plastikiem, metalem i szkłem tęsknimy za naturą, za tym co pierwotne, prawdziwe, odwieczne. Ponieważ takie właśnie jest drewno, coraz częściej w naszych domach goszczą podłogi z tego surowca. Niestety niekontrolowana eksploatacja przyrody może być poważnym zagrożeniem dla środowiska. Warto więc sprawdzić, jak dany producent działa na rzecz jego kompleksowej ochrony.

Trwający od dłuższego czasu trend na produkty EKO ma się coraz lepiej. Szczęśliwie ekologia wprowadzana do naszych mieszkań opiera się już nie tylko na kolorystyce zgodnej z barwami natury, ale przede wszystkim na materiałach użytych przy ich wykończeniu. Świadomie dokonujemy wyboru i stawiamy na produkty „przyjazne naturze”.
 
W przypadku podłóg drewnianych, podejmując decyzję o wyborze firmy i produktu, warto przyjrzeć się kilku najważniejszym aspektom:

1. Surowiec
Producent świadomy wpływu jaki wywiera na środowisko naturalne, zaopatruje się w surowce pochodzące wyłącznie z certyfikowanych lasów, w tym lasów objętych FSC (o certyfikatach w kolejnej części artykułu). Powinien także dokonywać regularnych analiz dostawców pod kątem jakości surowca i spełniania norm środowiskowych. Surowiec, zanim trafi do produkcji, winien być składowany w specjalnych magazynach stabilizujących wyposażonych w sieć zraszaczy utrzymujących odpowiednią wilgotność. W ten sposób unika się nadmiernych odpadów wynikających z użycia niepełnowartościowego surowca.
 
2. Produkcja
Ekologiczna podłoga drewniana to taka, która nie jest szkodliwa dla człowieka i środowiska naturalnego. Jest produktem biodegradowalnym oraz stanowi zasób odnawialny. Kryteria te spełniają podłogi, które wykańczane są naturalnymi olejami oraz do których klejenia i barwienia używane są wodne komponenty chemiczne pochodzące od proekologicznych producentów.
Warto sprawdzić, co dzieje się z opadami pochodzącymi z produkcji podłóg. Te niebezpiecznie powinny być systematycznie poddawane utylizacji przez jednostki do tego uprawnione, z którymi firma winna mieć podpisane stosowne umowy. Pozostałe mogą być przetwarzane na np. energię cieplną lub wykorzystywane w inny, przyjazny dla środowiska sposób. – W naszej firmie część odpadów produkcyjnych z czystego drewna przekazywana jest za symboliczną kwotę odbiorcom, którzy trudnią się produkcją klocków dla dzieci. Trociny wykorzystywane są jako posłanie dla koni z zaprzyjaźnionej stadniny. W ten sposób dbając o środowisko, jednocześnie pomagamy lokalnym społecznościom – mówi Seweryn Miazga, Product Manager w firmie Baltic Wood™, produkującej trójwarstwowe podłogi drewniane.

3. Produkt ostateczny
W tym sezonie króluje pełna deska. Decydując się na najmodniejsze podłogi o jednoelementowej konstrukcji wykonane w 100% z drewna, warto postawić na te, których powierzchnia wykończona jest już przez producenta. W szerokiej ofercie także polskich firm na pewno znajdziemy drewniane podłogi we wzorze pełnej deski uszlachetnione ekologicznym olejem naturalnym (niekoniecznie bezbarwnym!). Co więcej, obecnie producenci oferują klientom nowoczesne systemy łącznia desek, dzięki którym układając je w naszym domu, nie musimy używać kleju. Ważne jest również samo opakowanie produktu. Ekologiczne składa się z papieru, tektury i tworzywa sztucznego co sprawia, że w pełni podlega procesowi recyklingu.
 
Materiały: Baltic Wood™, www.balticwood.plGaleria:
powrót


Odwiedzono: 3840 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 16 Sierpnia 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u