Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Podłogi drewniane

25 Marca 2015
Powszechnie znany i niepodważalny jest fakt, że drewno stwarza we wnętrzach wyjątkową atmosferę przytulności i ciepła. W związku z tą oczywistą dla wszystkich opinią, drewniane (lub wyglądające jak drewniane) produkty są bardzo często wykorzystywane przy aranżacji pomieszczeń. Szczególną dominację drewnianego wzornictwa można zauważyć w przypadku materiałów używanych do wykańczania podłóg.  No właśnie, napisałam wzornictwa, ponieważ nie wszystko, co przypomina swoim wyglądem drewno, jest drewniane. Obok posadzek wykonanych z litego czy klejonego drewna lub materiałów drewnopochodnych, bardzo popularne są też takie, które co prawda wizualnie doskonale imitują drewno, ale wykonane są z zupełnie innych materiałów.


A ponieważ materiał, z jakiego wykonane są posadzki decyduje o ich walorach użytkowych, to trzeba przyznać, że jedyną cechą wspólną podłóg drewnianych i drewnopodobnych jest tylko ich wygląd. Różnic natomiast jest znacznie więcej i to one właśnie spowodowały istną „wojnę na argumenty” pomiędzy miłośnikami podłóg z naturalnego drewna a zwolennikami paneli laminowanych. Wojnę o tyle trudną, że nierozstrzygalną, ponieważ każdy z w ymienionych materiałów charakteryzuje się innymi cechami i niemożliwe jest jednoznaczne określenie, który jest lepszy. Dlatego, zgodnie z zasadą, że o gustach się nie dyskutuje, decyzję, jaką posadzkę wybrać, pozostawiam Państwu. Uprzednio jednak postaram się przedstawić, czym charakteryzują się poszczególne podłogi, mając nadzieję, że poniższy artykuł chociaż w minimalnym stopniu pomoże Państwu w dokonaniu wyboru.

Podłogi drewniane

Podstawową zaletą podłóg drewnianych jest to, że wykonywane są one z materiału naturalnego, czyli zdrowego dla człowieka. Drewno wpływa korzystnie na mikroklimat pomieszczeń, doskonale reguluje wilgotność powietrza, pochłaniając nadmiar wilgoci i oddając ją, kiedy w pomieszczeniu robi się zbyt sucho. Jest materiałem ciepłym (nie tylko wizualnie, przede wszystkim w dotyku). Wykorzystanie materiału całkowicie naturalnego, nie poddanego żadnym zabiegom modyfikującym wiąże się jednak z tym, że reagując na zmienne warunki zewnętrzne, w zależności od temperatury i wilgotności powietrza, kurczy się on lub rozszerza. Jeżeli podczas układania posadzki drewno narażone jest na zbyt niskie temperatury czy zbyt wilgotne powietrze, to intensywnie „pracując” (czyli np. kurcząc się w trakcie wydalania nadmiaru wilgoci), może doprowadzić do wypaczenia gotowej posadzki. Dlatego w przypadku podłóg wykonywanych z litego drewna bardzo ważne jest, aby podczas ich układania w pomieszczeniu zachowana była odpowiednia wilgotność powietrza (40–65%). Istotna jest także wilgotność samego materiału — prawidłowa wynosi 8–10%. Zdecydowanie mniej wrażliwe na warunki zewnętrzne są natomiast produkty wykonane z drewna klejonego warstwowo.

Dość obiegową była opinia (wykorzystywana bardzo intensywnie przez zwolenników podłóg z tworzyw sztucznych), że drewniane podłogi są nietrwałe (bo drewno jest materiałem miękkim) i nie nadają się do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci. Owszem, opinia ta była słuszna w przypadku podłóg wykonywanych z miękkich gatunków drewna krajowego, takich jak sosna czy świerk (bardzo popularnych ze względu na niską cenę), w ykończonych la kierami niezbyt dobrej jakości. Jednakże obecnie na posadzki drewniane używa się bardzo różnych gatunków drewna, które ze względu na swoje właściwości techniczne — a przede wszystkim twardość — pozwalają na układanie bardzo trwałych, twardych powierzchni. Powszechne stało się również rozróżnienie, które gatunki nadają się do pomieszczeń używanych intensywnie takich jak np. korytarze, schody, czy pokój dzienny (drewno twarde: dąb, grab, buk, wiąz, jawor, orzech, klon), a które do tych o małym natężeniu ruchu, takich jak sypialnie (drewno miękkie lub średniotwarde: sosna, świerk, jodła, modrzew, brzoza). Bardzo popularne (bo nareszcie dostępne) stało się także drewno egzotyczne; gatunki takie jak np. kambala, jatoba są bardzo twarde, a przy tym odporne na wilgoć i skurcz, dzięki czemu mogą być wykorzystywane nawet w pomieszczeniach zarezerwowanych do niedawna dla płytek ceramicznych — w kuchni czy łazience. Duży wpływ na trwałość podłóg ma także sposób ich wykończenia — używane obecnie lakiery i sposoby ich nakładania (powierzchnia drewnianych elementów posadzek bardzo często wykańczana jest fabrycznie, kilkoma warstwami specjalnie utwardzonego lakieru) zapewniają podłogom bardzo dobrą ochronę przed uszkodzeniami.

I niepodważalny pozostaje fakt, że większość drewnianych posadzek można wielokrotnie odnawiać, a przy prawidłowym zabezpieczeniu i konserwacji mogą one przetrwać naprawdę długie lata. Istotne jest także to, że wykorzystując drewno, można układać różnego rodzaju posadzki — parkiety, mozaikę czy desk i. Drewniane elementy o zróżnicowanych wymiarach, układane na różne sposoby, a także olbrzymia ilość kolorów drewna pozwalają tworzyć zarówno podłogi proste, klasyczne, jak i o niebanalnych, skomplikowanych wzorach.

Charakterystyka posadzek drewnianych

deski lite
To prostokątne elementy wykonane z drewna litego. Ich standardowe wymiary to: grubość 2,1–3 cm, szerokość 8–18 cm, długość 50–600 cm. Możliwe jest także zamówienie desek o innych wymiarach. Obecnie najpowszechniejsze są deski o krawędziach wyprofilowanych na pióro i wpust lub na zakładkę (tzw. wręgi), co ułatwia łączenie i zapewnia posadzce szczelność. W sprzedaży dostępne są też deski o krawędziach gładkich. Bardzo często spot yka się deski, które na spodzie mają wyfrezowane podłużne rowk i. To rozwiązanie zapobiega odkształceniom lica w wyniku zmian wilgotności. Powierzchnia desek z litego drewna nie jest wykończona. Po ułożeniu posadzki konieczne jest jej szlifowanie i lakierowanie.

parkiet
Parkiet tworzą niewielkie, prostokątne elementy z drewna litego, zwane klepkami. Rozróżnia się parkiet tradycyjny i lamelowy (lamparkiet). Różnią się one wymiarami klepek oraz sposobem ich łączenia. Wymiary klepek tradycyjnego parkietu to: grubość 1,8–2,1 cm, długość 20–50 cm, szerokość 3–10 cm. Łączone są one na pióro i wpust. Klepki tworzące parkiet lamelowy są cieńsze (o grubości 0,8–1,4 cm), mają gładkie, łączone na styk krawędzie. W zależności od sposobu ułożenia klepek, rozróżnia się wzory takie jak jodełka, cegiełka czy kwadrat. Wykorzystując drewna różnych gatunków, można ułożyć parkiet wielobarwny.

mozaika
Składa się z niewielkich deszczułek (tzw. paluszków), naklejonych na papier perforowany lub siatkę, tworzących w ten sposób większe płyty. Najpopularniejsze są płyty czterokątne, o wymiarach 64 × 32 cm. Drobnowymiarowe paluszki tworzące mozaiki pozwalają na układanie bardzo skomplikowanych wzorów. Tym bardziej, że obok standardow ych deszczułek o kształcie prostokąta, pojawiają się także elementy o innych kształtach. Dodatkowo można urozmaić wzór mozaiki poprzez zastosowanie paluszków wyprodukowanych z różnych gatunków drewna.

panele drewniane
Panele mają kształt prostokąta o wymiarach: długość 80 –260, szerokość 15 – 40 cm . Łączą się na pióro i wpust lub bezklejowo na zatrzask. Składają się z trzech sklejonych warstw drewnianych. Lico stanowi warstwa szlachetnego, wysokogatunkowego drewna. Może mieć ono grubość od 1–2 mm, i wtedy w przypadku odnawiania powierzchni panel można tylko zmatowić, lub od 4 – 6 mm, w którym to przypadku lico jest na tyle grube, że można je cyklinować. Rdzeń panelu stanowią listewki z drewna iglastego, ułożone poprzecznie w stosunku do lica i warstwy spodniej. Warstwa dolna (stabilizująca), wykonana jest z drewna iglastego gorszej jakości. Powierzchnia paneli drewnianych zazwyczaj jest fabrycznie wykończona — zeszlifowana i pokryta kilkoma warstwami lakieru. Lico paneli drewnianych może przy pominać lite deski lub imitować rysunek klepek parkietu.

>> Przeczytaj dalszą część artykułu

Fot. Kährs
Pomysł na domGaleria:


powrót


Odwiedzono: 3173 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 25 Marca 2015

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u