Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Drewniane deski na ogrzewanie podłogowe - obalamy mity

28 Września 2017

Tworzywo drewniane, mimo obaw, jest odpowiednim materiałem do pokrycia ogrzewania podłogowego. Sprawdzi się równie dobrze jak podłoga kamienna czy ceramiczna. Kluczem do powodzenia jest wybór odpowiedniego typu deski, a także sposób montażu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. 

 

Decydując się na ułożenie drewna na podłodze, zwróćmy uwagę na sposób, w jaki dostarcza się jej ciepło. Czynnikiem grzejnym może być woda podgrzewana w kotle z automatyką lub pobierająca ciepło z pomp ciepła. Innym sposobem są elektryczne maty grzewcze. Oba rozwiązania nie stanowią zagrożenia dla drewnianej podłogi. 

 

Najlepsze są deski warstwowe

 

 Polski rynek oferuje dwa typy desek: lite, czyli wykonane z jednego elementu drewna, oraz te wykonane w technologii klejenia warstwowego, gdzie zewnętrzną warstwę stanowi nakładka o grubości 5 mm, a spodnią sklejka gruba na 15 mm. Klienci, często nie znając faktów, wybierają pierwszy typ deski. Jednak do montażu na ogrzewanie podłogowe, zarówno wodne, jak i elektryczne, najlepiej sprawdzi się ta warstwowa. Dlaczego? Przede wszystkim przy tym rodzaju możemy zdecydować się właściwie na każdy rodzaj drewna. Eksperci odradzają jedynie buk i drewno sosnowe, jako gatunki miękkie i nie nadające się do obróbki. Ponadto wspomniana sklejka doskonale utrzymuje stabilność konstrukcji i przewodzi ciepło do zewnętrznej warstwy drewna. Konstrukcja desek warstwowych sprawia również, że ich włókna nie ulegają zwężeniu, co mogłoby doprowadzić do powstawania szczelin w podłodze. Decydując się na taki typ desek, możemy zapomnieć o odkształcaniu się, skrzypieniu, odparzaniu przy ścianie i prężeniu drewna, w przeciwieństwie do desek litych, które są na to narażone. 

 


 

Drewniana deska ułożona na ogrzewaniu podłogowym, fot. Marchewka

 

Nawierty w spodniej warstwie deski - rewolucja na rynku

 

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami grubość desek podłogowych kładzionych na ogrzewanie nie powinna przekraczać 16 mm. Bowiem tylko wtedy ciepło może przez nie swobodnie przenikać. 

System nawiertów w warstwowej desce podłogowej, fot. Marchewka

 

 - Jednak aby deska była stabilna i dobra pod względem konstrukcyjnym stworzyliśmy taką o grubości 20 mm, a w jej spodniej warstwie umieściliśmy specjalne nawierty. Jest to wymyślony oraz opatentowany przeze mnie system - mówi Stanisław Marchewka, prezes zarządu firmy Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza. Takie rozwiązanie ma jeszcze inne zalety. - Zwiększenie grubości deski do 20 mm znacznie ułatwiło jej obróbkę. Materiał można teraz bowiem wielokrotnie szlifować - wyjaśnia Stanisław Marchewka. 

 

Ponadto dzięki takiej technologii ciepło rozchodzi się równomiernie i nie ma potrzeby stosowania dodatkowego ogrzewania, co niekiedy może być czynnikiem przemawiającym na niekorzyść takiego systemu grzewczego. Jak pokazały badania Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu, przewodzenie ciepła w takiej desce jest tak samo dobre, jak to w deskach 16- milimetrowych. 

 

 


 

 

Podłoga z drewna, fot. Marchewka 

 

Montaż deski - na co zwrócić uwagę?

 

 Instalacja desek drewnianych na ogrzewanie podłogowe nie różni się od montażu na standardową wylewkę. Na pewno należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Montaż jest możliwy tylko i wyłącznie po zakończeniu wszystkich prac budowlanych i prawie wszystkich wykończeniowych - przed ostatnim malowaniem ścian i sufitów. Pamiętajmy, aby wnętrze miało sprawną wentylację i było bardzo dobrze osuszone. Zaufajmy specjalistom, którzy wykonają pomiary twardości i wilgotności podłoża oraz pomieszczenia. Od tego zależy powodzenie prawidłowej instalacji desek oraz ich późniejszej eksploatacji. Zgodnie z normami, wilgotność powietrza powinna oscylować na poziomie 45-55%, temperatura powierzchni betonu nie może przekraczać 25 stopni Celsjusza, a temperatura otoczenia nie powinna być wyższa niż 18 stopni. 
 

Podłoga z drewna wykonana na ogrzewaniu podłogowym, fot. Marchewka

 

Kluczem do powodzenia montażu jest także odpowiedni sposób scalania desek. Tutaj błędnym wyborem klientów jest stosowanie tradycyjnej metody łączenia typu pióro-wpust, która polega na dociskaniu do siebie łączonych desek. 
 

- Dużo łatwiejsze jest jednak łączenie desek sposobem na tzw. "zatrzask". To nasz opatentowany system, dzięki któremu między elementami podłogi nie powstają szczeliny, a wszystkie deski stanowią jednolitą całość w danym pomieszczeniu - wyjaśnia Stanisław Marchewka.
  

Podłoga z drewna wykonana na ogrzewaniu podłogowym, fot. Marchewka
 

Takie rozwiązanie wspiera system nawiertów w spodniej warstwie. Ta technologia sprawia, że popularna podłogówka jest bardziej ekonomiczna i nie wymaga wsparcia dodatkowego systemu ogrzewania. 

 

 Więcej informacji: www.marchewka.pl

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1330 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 28 Września 2017

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u