Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Pojedyncze, podwójne, z uziemieniem - krótki przewodnik po gniazdach elektrycznych

3 Marca 2016
Gniazda wtyczkowe to jeden z podstawowych elementów każdej instalacji elektrycznej. Oferta rynkowa tych produktów jest niezwykle bogata, dlatego też wybór odpowiedniego modelu może być nie lada wyzwaniem. Poza kwestiami wizualnymi szczególnie istotne są bezpieczeństwo i funkcjonalność wybranego rozwiązania. Specjalista firmy Ospel przedstawia najpopularniejsze rodzaje gniazd wtyczkowych i podpowiada, w których miejscach najlepiej się one sprawdzą.

Pojedyncze czy podwójne?

Rozwiązaniem, które najczęściej spotyka się w polskich domach, są klasyczne gniazda pojedyncze i podwójne. Aby spełnić wymogi bezpieczeństwa muszą one posiadać styk ochronny w postaci bolca lub też dwóch styków umieszczonych po bokach. Gniazda pojedyncze najlepiej jest stosować w miejscach, w których nie ma konieczności podłączania wielu urządzeń jednocześnie. Wszędzie tam, gdzie równolegle korzystamy z różnych sprzętów, np. nad blatem kuchennym w kuchni, czy w domowym biurze, warto postawić na gniazda podwójne, potrójne Euro lub też kilka modułów umieszczonych w ramce wielokrotnej. Dzięki temu nie będziemy musieli odłączać ekspresu do kawy, gdy zechcemy korzystać z miksera czy też stosować przedłużaczy i rozgałęźników do podłączenia sprzętu komputerowego”, podpowiada Michał Lenart, konstruktor produktu firmy Ospel. Ekspert dodaje także, że jeśli w domu są małe dzieci, warto wybrać gniazda z przesłonami torów prądowych – takie zabezpieczenie uniemożliwi maluchom włożenie palców do „kontaktu”.

Z uziemieniem czy bez?

Jedno z najczęstszych pytań, jakie stawiają sobie osoby wymieniające w domu osprzęt elektryczny, dotyczy konieczności montażu gniazdek z uziemieniem. Tego typu modele oferują wyższy poziom bezpieczeństwa od klasycznych gniazd i zapewniają ochronę przed porażeniem. „Bardzo często zdarza się, że odbiorcy chcą w domu posiadać tylko gniazda z uziemieniem. Takie podejście nie jest niewłaściwe, ale również nie jest konieczne. „Kontakty” z uziemieniem warto stosować przede wszystkim tam, gdzie podłączane są urządzenia o dużej mocy: sprzęt RTV, AGD, komputer lub elektronarzędzia”, tłumaczy ekspert firmy Ospel. Najczęściej stosowanymi gniazdami z tej kategorii są modele z uziemieniem kołkowym, schuko, IP44 oraz DATA. Te ostatnie przygotowane są specjalnie z myślą o podłączeniu komputera i innych urządzeń, w których zgromadzone są ważne dla użytkownika dane.

Klasyczne czy bryzgoszczelne?

Tradycyjne gniazda elektryczne doskonale nadają się do stosowania we wszystkich domowych wnętrzach. „W pomieszczeniach o dużej wilgotności lub też w miejscach narażonych na ryzyko zalania warto postawić na gniazda bryzgoszczelne. Tego typu modele posiadają specjalna klapkę, która zabezpiecza „kontakt” przed zachlapaniem i tym samym podnosi poziom bezpieczeństwa użytkowników. W związku z tym jeśli gniazdo ma być zamontowane w pobliżu umywalki, zlewu czy wanny, a także wszędzie tam, gdzie gromadzi się dużo pary wodnej, bezwzględnie powinno to być gniazdo bryzgoszczelne”, wyjaśnia Michał Lenart z firmy Ospel.

W ofercie renomowanych producentów osprzętu elektrycznego znaleźć można gniazda wtyczkowe w wielu różnych wariantach. Zanim wybierzemy konkretne rozwiązanie warto zastanowić się, w którym miejscu będzie ulokowane nasze gniazdo, a także jaki i ile sprzętu do niego podłączymy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że korzystanie z osprzętu będzie nie tylko wygodne, ale i maksymalnie bezpieczne.

Więcej porad ekspertów firmy Ospel znaleźć można na stronie: www.ospel.pl


Zobacz prezentację OSPELGaleria:
powrót


Odwiedzono: 1966 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 3 Marca 2016

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u