Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Firana na wybiegu, czyli trendy w stylizacji okien

16 Stycznia 2011
Dekoratorzy nie uznają już duetu firanki i zasłony za nieśmiertelny kanon odpowiedni do wystroju każdego pomieszczenia. Nastała moda na nowoczesne wnętrza, do których nie pasuje ani staromodna stylizacja, ani wzornictwo bez wyrazu.

Moda w świecie firan niczym nie ustępuje zmianom trendów w butikach. Nieustannemu rozwojowi podlega technologia produkcji tkanin, dzięki czemu w ofercie producentów pojawiają się zupełnie nowe materiały. Zmieniają się też gusta i możliwości finansowe klientów. Nie boimy się wyróżniać, chcemy, aby wystrój mieszkania oddawał naszą osobowość i... wreszcie nas na to stać.
Mimo wzrastającej popularności dekoracyjnych eksperymentów, wiele osób pozostaje wiernych tradycyjnym rozwiązaniom. – Generalnie możemy wyodrębnić dwa nurty w stylizacji okien – pierwszy, inspirowany historią, rozwija się dość powoli. Wszelkie zmiany są w nim związane wyłącznie z modyfikacjami, jakim na przestrzeni lat podlegały tkaniny. Drugi trend jest pochodną ogólnych tendencji w projektowaniu wnętrz, które stawia dziś na pragmatyzm i nowoczesne wzornictwo, zaskakujące nieraz odważnymi rozwiązaniami – mówi Kinga Śliwa – architekt wnętrz z Krakowa.
    Nurt tradycyjny czerpie inspiracje z wnętrz pałacowych. Dekoracja okienna stanowi mocny akcent, ciężka tkanina ma przede wszystkim zasłaniać okno, a firany są zazwyczaj koronkowe, ze wzorami roślinnymi lub geometrycznymi. Miłośnicy klasycznego stylu szukają czasem nawet replik zasłon i firan ze znanych obiektów, np. z Pałacu Łazienkowskiego. Ogromne znaczenie ma dla nich także kolorystyka – niektórzy sięgają po sztandarowe barwy klasycyzmu, takie jak złoto, bordo, krem czy granat, inni wybierają barok lub rokoko z jego pastelowymi odcieniami.
    Zupełnie inny kurs przyjmują zwolennicy nowoczesności, którzy szczególnie cenią minimalizm. Nie jest on jednak regułą, bo... reguł nie ma, nade wszystko liczy się swoboda. Wybierając współczesną stylistykę, często rezygnujemy z zasłon i poprzestajemy na lekkich firanach, w wersjach ażurowych lub z tkanin „lejących się”, np. atłasu. Rolę zasłon przejmują różnobarwne rolety montowane bezpośrednio na szybie okiennej. Nowe trendy w dekoracji wnętrz obejmują również zdecydowaną kolorystykę – barwy intensywne, niekiedy kontrastowe. Przy takiej stylizacji pastelowa firanka wygląda blado i kłóci się z resztą aranżacji.
    Zdaniem Jolanty Dąbrowskiej-Iskry, kierownika działu wzornictwa w fabryce firanek Wisan, upodobania Polaków są mocno związane z regionami kraju, w których mieszkają.
Na Śląsku spotkamy głównie firany tradycyjne, zagęszczone i ciemne, może po to, aby odciąć wnętrze od przemysłowego krajobrazu za oknem. W rejonie Mazowsza z kolei ujawnia się tendencja do preferowania firan z drobną bordiurą – mocno ozdobiony dół kontrastuje z gładką częścią górną. Mieszkańcy Krakowa cenią z kolei duże i wyraziste wzory pasowe. Popularne są tam także tzw. okna balkonowe – środek głównej firany jest mocno ozdobiony, a wzorzysty pas przechodzi w identyczny motyw zdobiący krótką firanę w oknie obok – mówi projektantka.
Niezależnie od tych różnic, we wszystkich regionach tradycyjne rozwiązania cieszą się niewielkim zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Jakie stylizacje mają do wyboru osoby znudzone klasyką? Mogą zdecydować się na wspomniane już rolety, z firanką lub bez niej. Bardzo modne stały się też ostatnio tzw. ekrany. Tkanina zbliżona jest w nich do kształtu okna, usztywniona u góry i naciągnięta przy pomocy obciążników lub metalowej listwy, co nadaje jej gładką powierzchnię. Brak marszczeń umożliwia wyeksponowanie misternych wzorów. Kolejna opcja to tzw. rzymskie rolety, których historia sięga prawdopodobnie średniowiecza. Cały ich urok tkwi w sposobie, w jaki się je składa – nie zwijają się jak tradycyjne rolety, tylko na podobieństwo harmonijki. Ekrany świetnie uzupełniają nowoczesne wnętrza, a przy odpowiednio dobranej tkaninie nadają im elegancki charakter. Warto jeszcze wspomnieć o bardzo prostej formie dekoracji okna, jaką są modne obecnie sznurki. Przy takiej ozdobie trudniej o intymność, zyskujemy jednak wspaniałą grę światła i wrażenie większej przestrzeni.
Projektanci wnętrz nie tylko dyktują trendy, ale i upowszechniają wiedzę z zakresu dekoracji pomieszczeń. – Nasi klienci zamawiają do swoich mieszkań po kilka kompletów firanek i zasłon, często o tym samym fasonie, ale w różnych odcieniach. Zmieniają je potem zależnie od pory roku. Udało nam się uświadomić im, że kolor i stopień przejrzystości firanki w dużym stopniu odpowiada za klimat panujący we wnętrzu – opowiada projektantka z firmy Wisan.
Interesujące jest również to, jak kształtują się i rozpowszechniają nowe trendy. Innowacyjne pomysły rodzą się zwykle w zaciszu biur projektowych, ale silny wpływ na wzornictwo mają również wzajemne inspiracje producentów. – Wymianie doświadczeń służą Międzynarodowe Targi Heimtextil we Frankfurcie, które co roku odwiedzają przedstawiciele firmy Wisan. Wdrażamy potem nowe rozwiązania, licząc się równocześnie ze zdaniem klientów, bo pierwszy etap wzbogacania oferty wymaga znajomości opinii i gustów odbiorców. Cały czas badamy poziom sprzedaży i sprawdzamy, co cieszy się szczególną sympatią, a co lepiej wycofać. Przygotowujemy wiele różnorodnych propozycji, ale o tym, co jest modne, decydują tak naprawdę nasi klienci – mówi Jolanta Dąbrowska-Iskra.Galeria:


powrót


Odwiedzono: 7210 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 16 Stycznia 2011

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u