Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Budownictwo mieszkaniowe ma się dobrze

26 Lutego 2016
Według wstępnych danych GUS w ubiegłym roku oddano do użytkowania 147710 mieszkań, tj. o 3,2% więcej w porównaniu z 2014 r. Oznacza to, że dobra passa w branży budowlanej nadal trwa.

Pozytywny trend widać również w wydawanych pozwoleniach na budowę mieszkań lub zgłoszeniach projektu budowlanego (po ubiegłorocznej zmianie przepisów). Ich liczba w 2015 roku wyniosła 188822, co stanowiło o 20,5 proc. więcej pozwoleń na budowę niż rok wcześniej.

Więcej inwestorów indywidualnych

Największy udział w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania mieli inwestorzy indywidualni. Oddanych zostało 79731 mieszkań, czyli o 4,7% więcej niż w 2014 roku. Stanowiło to 54 proc. wszystkich inwestycji. Oznacza to, że Polacy, mimo niemałych kosztów chętnie decydują się na budowę domu.

Suburbanizacja, czyli wsi spokojna, wsi wesoła!

Z kolei badania przeprowadzone w 2015 roku przez CBOS pokazują, że w porównaniu do końca lat 90. Polacy chętniej wybierają życie poza miastem. W 1998 roku wieś jako preferowane miejsce zamieszkania wskazało 30 proc. pytany, tymczasem obecnie aż 40 proc. respondentów zadeklarowało, że chciałoby żyć na wsi, a 18 proc. w małym miasteczku, gdzie również dominują domy jednorodzinne.

Klasyczny dworek

Preferencje estetyczne Polaków łatwo można dostrzec po rosnących jak grzyby po deszczu osiedlach. Najczęściej spotkamy tzw. styl dworkowy, a więc prostą bryłę z dachem spadzistym, nierzadko zaopatrzoną w klasyczny ganek z kolumnami. Według raportu „Rynek pokryć dachowych w Polsce 2014 – Prognozy rozwoju na lata 2014-2020” przygotowanego przez PMR, dach spadzisty najczęściej pokrywa dachówka ceramiczna.

Nowoczesna willa

Dach spadzisty pokryty dachówką ceramiczną nie oznacza jednak, że estetyka domu musi być klasyczna. Zakładkowe dachówki płaskie, takie jak Turmalin BRAAS, to doskonała alternatywa dla dachówek profilowych czy płaskich, ale równie klasycznych karpiówek. Jednocześnie ich zastosowanie pozwala uwypuklić nowoczesną elegancję i charakterystyczny dla współczesnej architektury kult minimalizmu.
 
Więcej  informacji przeczytasz na  www.braas.pl


Zobacz prezentację Monier BRAASGaleria:


powrót


Odwiedzono: 884 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 26 Lutego 2016

Podziel się    Bruk Bet
oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u