Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Czego oczy nie widzą: dlaczego wybór taśm uszczelniających jest tak ważny?

14 Czerwca 2019

Marzysz o własnym domu? Już widzisz mieniące się w słońcu dachówki, otwarte na oścież drzwi z salonu i siebie z rodziną w ogródku… Może już nawet wybrałeś projekt domu, jego kolorystykę i funkcje pomieszczeń? A teraz pomyśl o tym, czego nie widać gołym okiem, a co może sprawić, że twój dom będzie szczelny, ciepły i odporny na przecieki! Okno, kalenica, naroże, kosz, komin lukarna - to elementy dachu, nieco pomijane przez inwestorów, ale to właśnie prawidłowe ich wykonanie ma największe znaczenie dla trwałości dachu i komfortu mieszkańców.

 

Szczelność połączeń

Dach, jako najwyższa część budynku i stworzona przez człowieka po to, by ochronić go przed wiatrem, słońcem i opadami, musi być szczelny. Woda, jak dobrze wiesz, wykorzysta każdą szczelinę, aby przedostać się dalej i siłami grawitacji opaść niżej. Zwróć uwagę, że wszelkie załamania połaci, komin, okna dachowe i inne elementy ingerujące w połać są potencjalnym „punktem zapalnym”. I tu z pomocą przychodzą taśmy uszczelniające, które nie przychodzą ci do głowy, gdy planujesz zakupy głównych materiałów budowlanych. 

Obróbka komina do niedawna najczęściej wykonywana była przez zastosowanie blachy. Od kilunastu lat bardziej szczelnym i nowoczesnym rozwiązaniem są taśmy. W tej dziedzinie prekursorem na rynku jest Wakaflex marki Braas. To produkt niezwykle uniwersalny na budowie - stosując ją otrzymujemy możliwość wykonania estetycznych połączeń połaci dachu z kominem, ścianami bocznymi lukarn oraz innymi elementami wystającymi ponad dach. 

- Taśma Wakaflex 2 zastępuje lub uzupełnia w tych miejscach obróbki blacharskie. To, co bardzo ułatwia pracę, to fakt, że taśma ta, nawet pod niewielkim naciskiem, skutecznie się wulkanizuje, dzięki czemu odpada dodatkowe lutowanie czy też kłopotliwe przyklejanie. Jako wykonawca, układając dach z użyciem Wakafleksu, nie jestem też bardzo uzależniony od temperatury powietrza, co również przyspiesza prace dekarskie – mówi Andrzej Bylski (Usługi Ogólnobudowlane Andrzej Bylski, Koszalin), finalista programu dla profesjonalnych wykonawców dachów SUPERDEKARZ 2018.

Ogromną zaletą taśmy Wakaflex, poza 20-letnią gwarancją producenta, jest jej plastyczność - dzięki wkładce z rozciągliwej siatki aluminiowej trwale i dokładnie dopasowuje się do kształtu dachówki a bogata kolorystyka pozwala na estetyczne dopasowanie do koloru dachówek. Dodatkowym walorem jest fakt, że produkt nie zawiera ołowiu, co zapewne docenią klienci preferujący produkty pozbawione potencjalnie szkodliwych składników chemicznych.

 

Kolejnym wrażliwym na przecieki elementem dachu jest kosz dachowy, czyli „rynna koszowa” łącząca dwie opadające połacie dachu

– Częstą przyczyną przecieków w tym miejscu jest zbyt wąska obróbka, która nie zachodzi pod pokrycie na odpowiednią głębokość. Wtedy woda przedostaje się pod dachówkę. Takie błędy wykonawcze można naprawić wstawiając oryginalne, szerokie blachy koszowe Braas z fabrycznie przygotowanym rantem. W celu dodatkowego zabezpieczenia tych miejsc należy między pokryciem a obróbką umieścić uszczelki – radzi SUPERDEKARZ Andrzej Bylski

Warto zwrócić uwagę, czy wszystkie elementy służące do wykonania kosza dachowego (sam kosz, gąbki uszczelniające, taśmy) pochodzą od tego samego producenta, co sprawia, że systemowo są do siebie dopasowane minimalizując ryzyko przeciekania. Równorzędnym czynnikiem jest wykonanie kosza przez profesjonalistę.

Wentylacja dachu

Prawidłowo zaprojektowana wentylacja pokrycia dachowego zapewnia ruch powietrza pod dachówką od okapu ku kalenicy. Oferta rynku w zakresie różnego rodzaju taśm uszczelniająco-wentylujących jest bardzo szeroka. Jak wybrać coś na swój dom i czym się kierować? Taśmy te muszą spełnić dwie funkcje. Muszą być „wodoszczelne”, aby wiatr nie przewiewał przez nie deszczu czy śniegu, i muszą być „paroprzepuszczalne”.

Ruch powietrza pod dachówką, a nad warstwą wstępnego krycia, oddziałuje na dach trojako. Po pierwsze odbiera wilgoć przechodzącą przez membranę ułożoną na dachu, czyli osusza całą przegrodę dachową. Po drugie osusza samą dachówkę. Po trzecie ujednolica temperaturę w kanale wentylacyjnym, co z kolei zabezpiecza na przykład przed wytapianiem śniegu na pokryciu dachowym w obrębie murów i zamarzaniu spływającej wody poza murłatami, czyli w okapach. Temu celowi, a więc prawidłowej wentylacji, służą odpowiednie akcesoria. Przyjrzyjmy się dwóm najbardziej popularnym taśmom z oferty Braas. Figaroll Plus i Metalroll. Figaroll Plus ma innowacyjną trójwymiarową konstrukcję części służącej wentylacji. Otóż jest w tej taśmie zaprojektowany labiryntowy układ otworów wentylacyjnych, który nie blokuje wentylacji oraz zabezpiecza przed przewiewami. Metalroll ma z kolei specjalną, mocną włókninę o wysokiej „oddychalności”, która jest jednocześnie skuteczną zaporą dla deszczu i śniegu. Obie taśmy mają wysokiej jakości klej butylowy, który skutecznie przykleja się do powierzchni dachówek, oczywiście przy założeniu, że powierzchnie te będą wolne od kurzu i zabrudzeń.

Profesjonalnych wykonawców dachów szukaj na stronie superdekarz.pl lub stronach producentów pokrycia dachowego, na które się zdecydowałeś. 

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 566 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 14 Czerwca 2019

Podziel się    Bruk Bet
oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u