Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Czym grozi niepłacenie podatku za wynajem?

17 Stycznia 2019

Wynajem mieszkania jest powszechnym sposobem na życie. W całej Polsce wiele osób zajmuje się nim zawodowo. Należy pamiętać, że – podobnie jak inne działalności przynoszące dochód – również wynajem jest opodatkowany. Co grozi za niepłacenie podatku? Dlaczego wynajem trzeba zgłaszać do Urzędu Skarbowego? 

 

Wynajem „na czarno” w Polsce jest bardzo popularny. Warto jednak wiedzieć, że wiąże się to ze sporym ryzykiem. Wynajem mieszkania bez opłacenia podatku grozi sporymi karami i na dłuższą metę nie jest opłacalny. 
 

Co podlega opodatkowaniu?
 

Każda forma odpłatnego wynajmowania nieruchomości lub jej części. Nawet niewielki metraż udostępniony danej osobie za określoną kwotę jest opodatkowany. Nie ma od tej sprawy wyjątków. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców (wynajem zawodowy ewidencjonuje skarbówka i unikanie podatku nie jest tu powszechne), jak i osób, które wynajmują mieszkania prywatnie. Różnice istnieją jednak w sposobie informowania o tym Urzędu Skarbowego i w wybranych formach opodatkowania. Podatki za wynajem mieszkania są bowiem różne i wynikają z wielu odrębnych czynników. 

Najem prywatny może podlegać ogólnym zasadom opodatkowania lub ryczałcie z określoną stawką PIT. O ile w pierwszym przypadku nie jest konieczne zgłoszenie wynajmu do Urzędu Skarbowego (jeżeli odprowadzane są odpowiedniej wysokości comiesięczne zaliczki na podatek), to ryczałt wymaga zgłoszenia do fiskusa. 

Kiedy trzeba zgłosić taką działalność? Do 20-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wynajemca osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu. Jeżeli wynajem mieszkania dotyczy stycznia, to należy go zgłosić do 20 lutego. Jeżeli termin wynajmu przypada na grudzień, koniecznie trzeba to zgłosić do końca roku podatkowego!
 

Jakie są konsekwencje niezgłoszenia wynajmu?
 

Z pozoru wydaje się, że Urząd Skarbowy ma bardzo ograniczone formy weryfikacji ewentualnego wynajmu nieruchomości. To jednak złudne i prowadzące do kar przekonanie. Do wszczęcia postępowania wystarczy sąsiad albo niezadowolony najemca, który zgłosi się do skarbówki. 

Fiskus obliczy zaległy podatek i nałoży odpowiednie odsetki. Dodatkowo podatnik naraża się na kary określone w Kodeksie karnym skarbowym. Tu uwaga – duże zaległości podatkowe mogą sprawić, że czyn będzie klasyfikowany nie jako wykroczenie, a przestępstwo skarbowe! Jeżeli nieodprowadzone podatki za wynajem mieszkania przekroczą pięciokrotność wysokości minimalnego wynagrodzenia to wobec podatnika rozpocznie się postępowanie karne. 

Mniejsze zaległości podatkowe podlegają grzywnie. Ta nie może być większa niż dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Urzędnik nakładający kary oblicza je zgodnie z pojęciami małej, dużej i wielkiej wartości czynu zabronionego. Będzie to główny czynnik wyliczenia kary za brak opodatkowania wynajmu nieruchomości. 
 

Jak uniknąć kar?
 

Podatnik, który nie odprowadzał należnych kwot za dochód z wynajmu, może sam zgłosić się do Urzędu Skarbowego i wystosować tzw. czynny żal. To zawiadomienie do fiskusa, które określa przewinienie, jego wysokość, powód i ukrywane dochody. Wprawdzie zaległe podatki za wynajem mieszkania wraz z odsetkami będą musiały być odprowadzone, ale uniknie się ewentualnych kar i postępowań ze strony Urzędu Skarbowego. 

Na dłuższą metę nie warto więc unikać opodatkowania wynajmu nieruchomości. Grozi to sporymi odsetkami i karami ze strony Urzędu Skarbowego. Dodatkowo brak uiszczania podatku przez długi czas może mieć znamiona przestępstwa skarbowego. Taki czyn zagrożony jest niekiedy karą bezwzględnego więzienia. 
 

Opracowanie materiału: portal RynekPierwotny.pl – serwis nowych mieszkań i domów.

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 494 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 17 Stycznia 2019

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u