Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Jak sfinansować nieruchomość, jeśli nie kredytem w banku?

24 Kwietnia 2019

Zawirowania na rynkach finansowych całego świata, czego konsekwencją stało się załamanie gospodarcze, sprawiło, że uzyskanie kredytu bankowego zostało obwarowane szeregiem trudnych do spełnienia wymogów. Obecnie banki wymagają od potencjalnego kredytobiorcy posiadania dość wysokiego wkładu własnego, zaś minimum odnoszące się do zdolności kredytowej znacznie wzrosło. Dodatkowo termin spłaty kredytu do 35 lat od momentu jego zaciągnięcia to kolejny argument przeciw kredytom. Co jednak zrobić, gdy marzymy o zakupie czterech kątów, a brakuje nam funduszy do realizacji celu? 

 

Leasing nieruchomości
 

Taka forma finansowania nieruchomości od niedawna jest dostępna dla osób fizycznych w Polsce. Sporą popularnością cieszy się za granicą i prognozuje się, że niedługo może stać się konkurencją dla kredytów hipotecznych również w naszym kraju. Funkcjonowanie leasingu nieruchomości jest zbliżone do formy, z jaką już mogliśmy się zapoznać - mowa o leasingu aut.

Oznacza to, iż to leasingodawca – odpowiedni bank - będzie właścicielem mieszkania do momentu, aż przedmiot leasingu zostanie przez leasingobiorcę spłacony. Oczywiście posiadanie mieszkania wiązałoby się z uprzednim uiszczeniem odpowiedniej sumy na poczet przyszłego stosunku leasingowego. W związku z dużym zainteresowaniem leasingiem aut, tego rodzaju rozwiązanie, powiązane z odpowiednią strukturą podatkową, wydaje się trafionym pomysłem.
 

Kredyt od dewelopera
 

Kilka lat temu, w związku ze stagnacją na rynku nieruchomości, deweloperzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce, proponując rozwiązanie korzystne dla obu stron transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym. Mianowicie, deweloper oferował potencjalnemu nabywcy nieruchomości pożyczkę na poczet kupna mieszkania, zabezpieczając transakcję hipoteką na tymże. Założeniem deweloperów było skierowanie oferty do osób prowadzących własny biznes lub zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, które miały znaczne trudności w zaciągnięciu tradycyjnego kredytu hipotecznego.

Nie wszyscy deweloperzy zdecydowali się na zamieszczenie tego rodzaju oferty w pakiecie swoich usług. Obecnie większość z nich nawet zrezygnowała z tego pomysłu. Na rynku można znaleźć niewiele podmiotów, które nadal są skłonne zaoferować kredyt. Dlatego też przy decyzji o wyborze takiego finansowania liczyć się należy z relatywnie wysokim wymogiem dotyczącym wkładu własnego na mieszkanie a długość okresu, na jaki można zaciągać kredyt, to mniej więcej 20 lat. Jednak niewątpliwą zaletą zaciągnięcia kredytu od dewelopera jest z pewnością brak skrupulatnej procedury odnoszącej się do zdolności kredytowej kupujących nieruchomość.
 

Wynajem a kupno mieszkania
 

Bardzo korzystną opcją dla zainteresowanych kupnem mieszkania jest wynajem mieszkania z możliwością jego sprzedaży. W umowie najmu zastrzega się, iż najemca w określonym czasie wykupi mieszkanie od wynajmującego. W tym celu część comiesięcznego czynszu wliczana jest na poczet wkładu własnego. Co prawda, dla sprzedającego tego typu rozwiązanie nie jest nazbyt korzystne, gdyż rezygnuje on z comiesięcznej kwoty zysku, jednak w zamian otrzymuje zapewnienie kupującego o przyszłym zakupie mieszkania. Dlatego właściciele mieszkań nie cieszących się zainteresowaniem na rynku, tj. lokale o dużej powierzchni czy na obrzeżach miast, z pewnością znajdą dla siebie idealne rozwiązanie w takiej formie finansowania.


Więcej informcji na stronie: portal RynekPierowtny.pl

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 464 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 24 Kwietnia 2019

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u