Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Kupno mieszkania? Zbuduj wiarygodność kredytową

17 Grudnia 2018

Tylko nielicznych stać na zakup mieszkania za gotówkę. Większość Polaków finansuje nieruchomość kredytem hipotecznym. Jego wzięcie nie jest bardzo prostą i szybką sprawą – proces przyznawania środków trwa, a wcześniej należy się do niego dobrze przygotować. 

 

Zadbaj o jak najwyższy wkład własny
 

Podstawą kredytu hipotecznego jest wkład własny. Już od pierwszych myśli o zakupie mieszkania (lub budowie domu) warto odkładać środki przeznaczone na opłatę początkową. W skali kredytowej absolutnym minimum jest 20% od wartości całej nieruchomości. Jeżeli ta kosztuje 300 000 złotych, to należy przygotować minimum 60 000 zł wpłaty własnej (taka kwota wystarczy niekiedy na bardzo dobrze urządzone i przytulne mieszkanie w Warszawie). Tu warto pamiętać, że 20% to tylko minimum w skali całego kredytu. Świetnym rozwiązaniem, które buduje wiarygodność kredytową jest odłożenie większej sumy – nawet do 30% wartości całej nieruchomości. Należy pamiętać, że im więcej oszczędności tym lepiej. Niekiedy dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy rodziny. Banki uważają, że tacy klienci są bardziej wiarygodni – z jednej strony można udzielić im mniejszego kredytu, a z drugiej osoba będąca w stanie odłożyć sporą sumę, będzie również mogła spłacić resztę kredytu (ze względu na jego mniejsze raty lub krótszy czas kredytowania). Taka opcja korzystna jest też dla kredytobiorcy, który nie będzie potrzebował wielkiego wsparcia z jeszcze większymi odsetkami i prowizjami. 
 

Zbuduj dobrą historię kredytową
 

Bank udzieli kredytu osobie zdolnej do jego spłacenia. To z tego powodu będzie prześwietlał wcześniejsze transakcje i zobowiązania finansowe. Przed zaciągnięciem hipoteki należy zbudować historię kredytową. Jej brak sprawia, że dla banku jesteśmy klientem-zagadką, po którym nie wiadomo czego się spodziewać. Nasz wniosek może zostać odrzucony, możemy również uzyskać dużo niższą kwotę niż tę o którą się staraliśmy (lub wyższe będzie ubezpieczenie i oprocentowanie). Bank nie chcąc ryzykować może podnieść też prowizję lub marżę. Dobra historia kredytowa to szansa na lepsze warunki kredytowe! Jak ją szybko zbudować? Dobrą opcją jest wzięcie rat na mniejsze rzeczy. Można skorzystać z opcji internetowych rat. Wiele popularnych sklepów internetowych oferuje wzięcie produktu na 10 realnie nieoprocentowanych rat. Tu uwaga – warto zobaczyć, czy do ewentualnych rat nie jest dodawane ubezpieczenie. Przy czym należy pamiętać, żeby sukcesywnie i terminowo je spłacać. Jeżeli w planach jest więc zakup nowego laptopa lub telefonu, to warto przemyśleć opcję wzięcia tych rzeczy na raty – nawet gdy można pozwolić sobie na ich nabycie od ręki. Nie tylko raty budują historię kredytową. Bank lepiej ocenia ludzi, którzy korzystali z debetów w banku, brali pożyczkę (np. na remont) a także mają kartę kredytową i umiejętnie z niej korzystają (spłacają co miesiąc zobowiązania i nie tracą finansowego oddechu). 

Im więcej takich terminowych spłat przed złożeniem wniosku o kredyt, tym lepiej. Jest tu jednak małe „ale”. Przed złożeniem decyzji najlepiej spłacić wszystkie mniejsze raty. Każde obciążenie na koncie ewentualnego kredytobiorcy znacznie obniża jego wiarygodność. Przy zarobkach, które wahają się w przedziale przyznania kredytu lub nie, zdecydować może każda złotówka. Dobrym sposobem jest wcześniejsze spłacenie wszystkich pobranych na raty rzeczy (lub pożyczek i innych zobowiązań) i złożenie wniosku „z czystym kontem”. Dodatkowym kryterium może być… posiadanie konta w banku, który ma udzielić kredytu. Jeżeli jest to konto właściwe (z którego się korzysta) to bank szybciej oceni stan finansów i historię kredytową. Weźmie też pod uwagę wpływy na konto.
 

Sprawdź swój BIK
 

Warto też wiedzieć, że banki sprawdzają wiarygodność kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (czyli BiKu). To instytucja założona przez banki, która gromadzi, integruje i udostępnia informacje dotyczące historii bankowej i historii kredytowej klientów banków i instytucji bankowych. Ocena BiKu to tzw. scoring, który polega na punktowej ocenie każdego potencjalnego kredytobiorcy i ocenie jego wiarygodności kredytowej. Biorąc kredyt warto też znać podstawowe różnice pomiędzy zdolnością kredytową a wiarygodnością. Ta pierwsza jest określana na podstawie przewidzianych i ścisłych kryteriów, pokrywających się ze zdolnością finansową. Przedstawia instytucji udzielającej kredytu zdolność potencjalnego kredytobiorcy do terminowego i pełnego spłacenia zaciągniętych zobowiązań. Wiarygodność kredytowa to mniej precyzyjna wytyczna. Określa ogólną rzetelność klienta, sprawdza jak radził sobie w sytuacjach kryzysowych, jak potrafi inwestować pieniądze i czy potrafi umiejętnie zarządzać swoimi zobowiązaniami. Brak wiarygodności kredytowej może być np. związany z brakiem wcześniejszych zobowiązań. 
 

Można podpytać wcześniej…
 

…ale każdy wniosek o kredyt obniża wiarygodność kredytową. Nie jest dobrym pomysłem składanie wniosku o kredyt w dziesięciu bankach naraz. Takie postępowanie jest źle odbierane. W celu sprawdzenia swojej wiarygodności kredytowej warto zrobić symulacje kredytowe (można poprosić o to pracownika banku lub przejść proces samemu na portalach internetowych). Taki krok będzie pomagał w orientacyjnym sprawdzeniu zdolności, ale nie będzie ciążył na zdolności. Symulację można zrobić jeszcze przed decyzją o zakupie konkretnego mieszkania

Więcej informacji na stronie: RynekPierwotny.pl
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 380 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 17 Grudnia 2018

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u