Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Mieszkanie w abonamencie – na czym polega?

28 Grudnia 2020
Najem prywatny – czyli taki, w którym nieruchomość wynajmuje bezpośrednio jej właściciel – wciąż dominuje na rynku najmu w Polsce. Niewiele osób wie jednak, że od jakiegoś czasu w naszym kraju funkcjonuje też nowy typ najmu – czyli tzw. mieszkanie w abonamencie. Na czym to polega i na jakie korzyści może liczyć najemca, który zdecyduje się na skorzystanie z tej opcji?
 

Mieszkania na abonament: wynajmowane przez firmy, a nie prywatnego właściciela
Podstawową różnicą między najmem prywatnym a „mieszkaniem na abonament” jest to, że w przypadku tego drugiego wynajmującym jest wyspecjalizowana firma, której głównym przedmiotem działalności jest właśnie masowe wynajmowanie mieszkań. Zazwyczaj takie firmy współpracują bezpośrednio z deweloperami, którzy budują nieruchomości na masowy wynajem. 
Teoretycznie z punktu widzenia najemcy nie powinno być żadnej różnicy, czy wynajmującym jest prywatny właściciel nieruchomości czy też firma. W praktyce jednak „mieszkanie na abonament” może być dla najemcy znacznie korzystniejszą opcją. Po pierwsze -  umowa jest zazwyczaj podpisywana na dłuższy okres (najczęściej minimum rok), a najemca nie musi obawiać się, że wynajmujący nagle wypowie mu umowę – i to nawet w sytuacji, gdy lokator płacił na czas czynsz i rachunki oraz nie naruszał spokoju sąsiadów. Wynika to z tego, że właściciel nieruchomości w każdej chwili może zmienić zdanie co do jej przeznaczenia – wystarczy, że podejmie decyzję np. o sprzedaży mieszkania. Umowa najmu gwarantuje oczywiście lokatorowi określony okres wypowiedzenia, który może poświęcić na szukanie nowego mieszkania, jednak to dobrze ukazuje, z jak dużą niepewnością wiąże się dla lokatora najem prywatny. W przypadku mieszkania na abonament takiego problemu nie ma; wynajmującej firmie wręcz zależy na tym, by bezproblemowy lokator jak najdłużej pozostał w mieszkaniu.  

Co jeszcze różni najem prywatny od mieszkania na abonament?
Najem prywatny od mieszkania na abonament różni też kwestia „obsługi”. Kiedy lokator wynajmuje mieszkanie od prywatnego właściciela raczej nie może liczyć na to, że w razie awarii lub innych zdarzeń wynajmujący zainterweniuje i np. dokona naprawy. Zazwyczaj to na najemcy spoczywa ciężar usuwania wszelkich usterek, często nawet – na własny koszt (w zależności od tego, jak została skonstruowana umowa). W przypadku najmu instytucjonalnego, jakim jest mieszkanie na abonament, to firma wynajmująca nieruchomość podejmuje się niezbędnych napraw. Oprócz tego najemca wprowadzający się do mieszkania na abonament może najczęściej liczyć na wykończenie w wysokim standardzie – co w przypadku najmu prywatnego nie jest takie oczywiste. 

Osoby zainteresowane mieszkaniem na abonament muszą się jednak pamiętać o tym, że obecnie takie nieruchomości są dostępne głównie w dużych miastach, a koszty nie należą do najniższych. W zamian jednak najemca zyskuje komfort i pewność, że umowa najmu zostanie zerwana właściwie tylko w przypadku, gdy dojdzie do naruszeń z jego strony. 
 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 1811 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 28 Grudnia 2020

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2024 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u