Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Czy warto zatrudnić specjalistę do odbioru mieszkania?

18 Grudnia 2019

Odbiór mieszkania od dewelopera - co należy sprawdzić? Czy warto wynająć specjalistę do pomocy? Sprawdź!

 

Zakup lokalu mieszkalnego to znaczny wydatek dla naszego portfela. Nabywając nowe mieszkanie z rynku pierwotnego, chcemy, aby produkt był dostosowany do naszych potrzeb, nie zawierał żadnych wad widocznych, ani ukrytych. Ewentualne błędy wykonawcze, które zostały popełnione na etapie budowy i zostały wykryte podczas odbioru mieszkania od dewelopera należy wpisać do protokołu odbioru mieszkania, aby zostały usunięte.

Odbiór mieszkania – samodzielnie czy z firmą?

Odbioru mieszkania możemy dokonać samodzielnie lub przy pomocy wyspecjalizowanej firmy zajmującej się przedmiotowymi odbiorami. Firmy dokonujące odbiorów nie są związane w jakikolwiek sposób z deweloperem. Nie są to strony żadnej umowy pomiędzy sobą. Firma czy specjalista przekazuje zatem swoje uwagi do nabywcy mieszkania, który w następnym kroku informuje o nich dewelopera.  

Zatrudniając osobę, która będzie nam miała pomóc dokonać oględzin lokalu oraz wychwycić ewentualne błędy i usterki w nim występujące zobowiązujemy ją do pewnych czynności. Poniżej przedstawiamy zakres tych czynności. Pamiętajcie jednak, iż poniższe nie jest nigdzie uregulowane prawnie. Są to rzeczy, które najczęściej firmy wykonują, kiedy zamawiamy u nich usługę.

Odbiór mieszkania – co do sprawdzenia?

Spis podzielimy na kategorie związane z pracami wykończeniowymi w mieszkaniu, instalacjami, tarasami i balkonami oraz stolarką otworową.

Podstawowe rzeczy związane z pracami budowlanymi w lokalu mieszkalnym, jakie są do sprawdzenia to:

- sprawdzenie zgodności powierzchni mieszkania z powierzchnią wpisaną do umowy. Pamiętajcie, iż dozwolona wartość rozbieżności powierzchni dopuszczona przez Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji to dwa procent. Taka wartość może zostać wpisana do umowy bez dodatkowych rozliczeń pomiędzy nabywcą i deweloperem. Większe wahania muszą zostać rozliczone.

- sprawdzenie kątów ścian, czyli odchyłek od płaszczyzny;

- sprawdzenie pionów ścian - odchyłek;

- sprawdzenie odchyłek sufitów od poziomu;

- sprawdzenie i weryfikacja przekątnych w pomieszczeniach;

- sprawdzenie zgodności wysokości pomieszczeń wraz z projektem;

- sprawdzenie i weryfikacja przyczepności tynku do ściany. Sprawdza się tutaj przyczepność wykonanych warstw;

- sprawdzenie poprawności wykonania dylatacji ścian działowych oraz wylewek na posadzce. Sprawdza się, czy poprawnie zdylatowano wylewki cementowe oraz ściany działowe od konstrukcji budynku, aby w przyszłości nie wystąpiły spękania;

- sprawdzenie spękań na ścianach. Jak wiadomo, każdy nowo wybudowany budynek pracuje. Podczas pierwszych obciążeń mogą wystąpić spękania oraz ugięcia. Wszelkie takie usterki powinny zostać usunięte. Pamiętajcie, jeśli podczas odbioru mieszkania takowe nie wystąpią, to w późniejszym czasie również możemy takie wady zgłosić.

Sprawdzenie stolarki otworowej

 

W przypadku stolarki okiennej sprawdzić powinno się:

- czy nie ma zarysowań, spękań, zadrapań oraz czy okna i drzwi są wyregulowane, a uszczelki są na swoim miejscu, a także czy ramy nie są uszkodzone mechanicznie;

- czy zainstalowano nawiewniki okienne zgodnie z projektem;

- jak pracują mechanizmy okuć - czy okna i drzwi otwierają się i zamykają bez problemu.

Sprawdzenie instalacji

- sprawdzenie doprowadzenia wszelkich instalacji wodno-kanalizacyjnych do odbiorników zlokalizowanych na rzucie mieszkania;

- sprawdzenie doprowadzenia instalacji oraz jej działania do punktów elektrycznych, oraz teletechnicznych;

- sprawdzenie protokołu pomiarów instalacji;

- sprawdzenie dzwonka, ewentualnie domofonu lub wideodomofonu;

Sprawdzenie powierzchni dodatkowych (balkonów, tarasów) to:

- sprawdzenie zalecanego spadku posadzki na balkonie lub tarasie;

- sprawdzenie poprawności wykonanych połączeń wraz z ciągłością fug;

- sprawdzenie przyczepności położonej posadzki do podłoża;

- sprawdzenie poprawności wykonania balustrad balkonowych oraz zadaszeń;

- sprawdzenie poprawności wykonania posadzka wraz z fugami;

- sprawdzenie zabezpieczenia antykorozyjnego;

Sprawdzenie części wspólnych obiektu

Odbierając mieszkanie, nie sprawdzamy wyłącznie zakupionego lokalu, ale również części wspólne, z których będziemy korzystać. Podstawowymi elementami do sprawdzenia będą zatem:

- różnego typu zacieki, zawilgocenia elewacji oraz klatek schodowych;

- ewentualne spękania na częściach wspólnych;

- czy wykonano studzienki kanalizacyjne;

Ogólne uwagi

- sprawdzamy, czy otrzymaliśmy komplet kluczy do lokalu w tym do wszelkich liczników oraz pomieszczeń przynależnych;

- sprawdzamy, czy otrzymaliśmy komplet dokumentów. Wszelkiego rodzaje gwarancje na zainstalowane urządzenia, gwarancje na inne elementy mieszkania. Rękojmia jest obowiązkowa i niepotrzebny jest dokument, który ją poświadcza.

Pamiętajmy, iż powyższe sprawdza się, uwzględniając odpowiednie normy, które zostały powołane w projekcie. Zatrudnienie specjalisty spowoduje, iż zadba dokładnie o to, aby sprawdzić powyższe zgodnie z zapisami zawartej umowy.

Czy warto i ile to kosztuje?

Jak widać, zakres czynności jest rozległy. Zatrudniając firmę, która zajmuje się tym zawodowo, będziemy pewni, iż nie przeoczymy nic podczas odbioru naszego przyszłego lokum i będziemy mogli spać spokojnie. Oczywiście niektóre elementy można zgłosić w późniejszym czasie, jednak warto uwzględnić wszystko już podczas odbioru mieszkania. Wszelkie zarysowania i uszkodzenia mechaniczne nie będą podlegać gwarancji w późniejszym czasie. Warto zatem wynająć osobę, która dokona tego w sposób profesjonalny.

Koszty usług odbioru zaczynają się od 200 zł, kończąc na około 1000zł. Uważamy jednak, iż warto wydać taką kwotę za profesjonalną usługę.

Więcej informacji na stronie: RynekPierwotny.pl – nowe mieszkania i domy

 Galeria:


powrót


Odwiedzono: 716 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 18 Grudnia 2019

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u