Wyszukaj w serwisie:


odkurzacze centralne
wnętrza

budowa

wokół domu

znajdź nas na facebook

Dbasz o zdrowie swojej rodziny? Koniecznie zatroszcz się o bezpieczne miejsce do zamieszkania

4 Kwietnia 2018

Rodzina to największy skarb. Dokonując ważnych wyborów, dobro naszych bliskich stawiamy na pierwszym miejscu. Miejsce do zamieszkania to bez wątpienia jedna z tych spraw, której warto poświęcić sporo uwagi i nie chodzi tu tylko o wygodę, a bezpieczeństwo i zdrowie domowników. Czy wiesz, że szkodliwe dla twojej rodziny może być nie tylko powietrze, ale też substancje znajdujące się w ziemi? 


Wszyscy chcielibyśmy żyć w czystym i bezpiecznym otoczeniu. Niestety szczególnie w dużych miastach i ich okolicy jest to coraz trudniejsze. Coraz więcej osiedli powstaje na terenach poprzemysłowych. Nie sprawdzamy jednak odpowiednio miejsca, w którym planujemy zamieszkać. Skupiamy się na aspektach wynikających bezpośrednio z bieżących potrzeb związanych m.in. z metrażem czy lokalizacją. O ile zdarza nam się sprawdzać poziom hałasu, a także zagrożenie smogiem, czyli czynniki bezpośrednio wpływające na komfort życia, o tyle stan zanieczyszczeń ziemi i wody - poza najbardziej drastycznymi przypadkami - nie jest już kwestią tak oczywistą. To nieroztropność czy zaniedbanie? Zwykle przyczyną jest po prostu brak świadomości zagrożenia.

Co może kryć się w ziemi?

W ziemi mogą występować dwa rodzaje zanieczyszczeń: organiczne oraz nieorganiczne. Do nieorganicznych należą głównie metale ciężkie lub cyjanki. Zanieczyszczenia z grupy związków organicznych obejmują bardzo szeroką grupę trujących substancji. Mogą to być produkty ropopochodne, związane z przeróbką chemiczną węgla i ropy naftowej, smoły, wielopierścieniowe wodory aromatyczne, fenole. Zanieczyszczenia mogą mieć działanie kancerogenne, oddziaływać na układ nerwowy, a także powodować choroby płuc. Każda z tych substancji może znajdować się w twoim ogródku, na skwerku przed blokiem lub w piaskownicy twoich dzieci.

Zagrożenie może być bliżej, niż myślisz

Szacuje się, że w Polsce tereny zanieczyszczone mogą stanowić nawet 5% powierzchni kraju, to ponad 15 tys. km2. Nieoficjalnie mówi się też, że skala ta może być jeszcze większa i problem może dotyczyć aż 10% powierzchni Polski. Niestety z powodu braku odpowiednich badań nie ma pełnej i aktualnej bazy zawierającej informacje o potencjalnie "niebezpiecznych" gruntach. Informacji o zanieczyszczeniach konkretnej działki można szukać w rejestrze szkód w środowisku prowadzonym przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ), jednak baza ta jest stosunkowo nowa a informacje niekompletne.

Jak się przed tym ustrzec?

Pewność czystości ziemi dają dopiero badania środowiska wodno-gruntowego. Najlepiej przeprowadzić je jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Jeśli więc kupujesz nowe mieszkanie lub dom, czy działkę, zapytaj dewelopera lub sprzedawcę o to, czy grunt był sprawdzany pod kątem zanieczyszczeń chemicznych. Jak wynika z badania "O co pytają Polacy kupując mieszkanie"* jedynie co piąty nabywca zadał takie pytanie przed zakupem nieruchomości. Dlaczego jest to tak ważne? W przypadku stwierdzenia nadmiernych stężeń substancji chemicznych niezbędne jest przeprowadzenie remediacji, czyli usunięcie zanieczyszczeń powodujących zagrożenie dla ludzi lub środowiska najlepiej, zanim jeszcze powstanie tam budynek.

Gruntownie badamy, zanim zamieszkamy

Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości warto mieć pewność, że grunt nie kryje w sobie niemiłych pamiątek z przeszłości. Najprostszym sposobem jest zadanie pytania o badania gruntu deweloperowi lub sprzedawcy. Zbiór rad i podpowiedzi dotyczących zakupu nieruchomości można znaleźć na stronie internetowej www.gruntowniebadamy.pl, która jest elementem kampanii informacyjnej "Gruntownie badamy zanim zamieszkamy". Celem jest upowszechnienie wiedzy na temat tego, gdzie szukać i od kogo wymagać informacji na temat badań gruntu i remediacji przy zakupie domu lub mieszkania.

*Badanie "O co pytają Polacy kupując mieszkanie" zostało przeprowadzone na przełomie 2017 i 2018 roku przez agencję SW Research metodą CAWI na grupie N = 403 osób powyżej 25 roku życia w ramach kampanii informacyjnej "Gruntownie badamy zanim zamieszkamy".

O kampanii
 


Kampania informacyjna "Gruntownie badamy zanim zamieszkamy" ma na celu zwrócenie uwagi osób zainteresowanych zakupem mieszkania lub domu na problem zanieczyszczeń powierzchni ziemi, a także zachęcenie ich do zadawania pytań sprzedawcom, pośrednikom i deweloperom, czy zostały wykonane odpowiednie badania. Temat ten powinien być bliski również wszystkim interesariuszom związanym z rynkiem nieruchomości, w tym m.in. architektom, deweloperom, inwestorom, geologom i władzom lokalnym.
Kampania "Gruntownie badamy zanim zamieszkamy" jest oparta o checklistę zawierającą pytania, które warto zadać kupując nieruchomość. Jest dostępna w internecie, będzie informacją podawaną przez media, będzie podpowiedzią znalezioną na Facebooku, aż w końcu stanie się elementem rozmów między znajomymi. Wszystko to w celu uwzględnienia ważnego pytania o badanie gruntu na krótkiej liście oczywistych pytań zadawanych deweloperom i sprzedawcom.
Partnerem merytorycznym kampanii jest Państwowy Instytut Geologiczny.


Zapraszam również na stronę internetową kampanii www.gruntowniebadamy.pl.

 
Galeria:


powrót


Odwiedzono: 2110 razy
Opublikowano przez: Pomysł na dom
Data publikacji: 4 Kwietnia 2018

Podziel się    Bruk Bet
podobne artykuły oferta eksperta


freshweb.pl | NetSoftware
2021 © Wszelkie prawa zastrzeżone stat4u